Dansk stortalent får Havertz’ nummer i Leverkusen

16-årige Zidan Sertdemir har brugt sommeren på at skifte fra FC Nordsjælland til tyske Bayer Leverkusen, og danskeren drømmer stort.



Ofte plejer talenterne i FC Nordsjælland at slå igennem i en ung alder på førsteholdet, inden de bliver skudt afsted mod større adresser. Det kan ikke siges om 16-årige Zidan Sertdemir. Den danske teenager blev tidligere denne sommer solgt til Bayer Leverkusen uden at have debuteret på FC Nordsjællands førstehold, og det siger en del om talentets størrelse, at FC Nordsjællands sportschef Mikkel Hemmersam efterfølgende var ude og ærgre sig over, at de allerede måtte sige farvel til Sertdemir i så ung en alder.

Talentet har de også fået øje på i den tyske storklub. Han har arvet nummer 29, som senest blev båret af stjernespilleren Kai Havertz, der i dag er fast mand hos Chelsea og på det tyske landshold.

”Det er jo stort at blive sammenlignet med ham, nu hvor han er i Chelsea, blev solgt for mange penge, vandt Champions League-finalen samt scorede i den. Men jeg føler ikke, at der kommer et ekstra pres på mig på grund af det,” siger Zidan Sertdemir i et interview med Tipsbladet og forklarer:

”Det er fedt, men jeg synes ikke selv, at jeg minder om ham. Jeg tror, at de har givet mig nummeret, fordi at de føler, at jeg har et stort talent, og at de ser mig gå i samme retning, som han gjorde.”

Zidan Sertdemir, der er opkaldt efter Zinedine Zidane, bare uden det sidste ”e” da det ifølge farmand Bilbay Sertdemir lyder bedre, har efterhånden været i Leverkusen i en måneds tid. Han skal dog ikke bekymre sig om hjemve, for familien er flyttet med til den vestlige del af Tyskland, og så er han også begyndt at få tyske lektioner, så han kan lære sproget.

”Jeg er faldet rigtig godt til her, og jeg har det godt med alle på holdet. De har alle taget godt imod mig,” fortæller Sertdemir og fremhæver særligt Kerem Demirbay, supertalentet Florian Wirtz og dribleren Karim Bellarabi som de spillere, han særligt snakker med.

Og han kan lige så godt få et stærkt forhold til de andre førsteholdsspillere. Han indgår nemlig på lige fod med dem, selv om han er teenager.

”Jeg er jo blevet købt som førsteholdsspiller, så jeg kommer til at træne med dem hver dag. Hvis ikke jeg bliver udtaget til kamp, så skal jeg selvfølgelig ned på U/19 og spille kamp, så det kommer jo nok an på, hvordan jeg præsterer.”

”Jeg er den yngste på førsteholdet, og det er selvfølgelig et skulderklap, så det er jo bare fedt. Gerardo Seoane [Bayer Leverkusen-træner ] sagde til mig efter den første uge, at det havde været en god uge i forhold til, at jeg kun er 16 år gammel. Så de vil selvfølgelig gerne passe lidt på mig, og jeg får også lidt individuel træning,” nævner han og peger på, at det er for at få ham hurtigere i form og give ham lidt flere muskler på kroppen.

Keld Bordinggaards store indflydelse
Zidan Sertdemir var en eftertragtet spiller i FC Nordsjælland, og Bayer Leverkusen var langt fra den eneste udenlandske topklub, som havde snøren ude efter ham. Store klubber som Arsenal, Ajax, Tottenham, Club Brügge og Wolfsburg ville hente ham, men Leverkusen serverede den bedste pakke, og Keld Bordinggaard, der i dag er head of coaching i Leverkusen, spillede også en hovedrolle.

”Leverkusen viste mere interesse, og så syntes jeg, at deres plan for mig var bedre. De så mig have en rolle på førsteholdet, og det var nok til at få et ‘ja’ fra os. Jeg er stolt af mig selv, men jeg har selvfølgelig også arbejdet meget for det. Min far og min familie har været meget indblandet i det, og jeg har haft den rette støtte i alle de år, jeg har spillet fodbold. Så det er godt at se, at det hele betaler sig.”

”Keld var også en del af at få mig til klubben. Vi tog kontakt til ham, og han præsenterede Leverkusen. Ham og min far havde snakket sammen i omkring to år, og han gav et godt indtryk, så det hele var lidt på grund af det,” forklarer Zidan Sertdemir.

Som nævnt nåede Sertdemir aldrig at debutere for FC Nordsjællands førstehold, og derfor fik han aldrig for alvor vist sig frem foran det danske fodboldpublikum i Danmark. Det ærgrer ham dog ikke, når prisen var et skifte til en udenlandsk storklub.

”Jeg ville gerne have haft min debut, men at spille her i Leverkusen er selvfølgelig endnu større og på et endnu højere niveau. Så det betyder ikke rigtig noget,” fortæller den ambitiøse midtbanespiller, som allerede har fået uofficiel debut for Bayer Leverkusen.

Han har nemlig allerede fået spilleminutter i Leverkusens to første testkampe mod Freiburg og Utrecht, og det har givet ham blod på tanden efter endnu mere førsteholdsfodbold.

”Jeg går efter at få min debut på førsteholdet i den her halvsæson og så bare spille mig mere ind på holdet. Så glæder jeg mig også til at møde nogle af de største hold og se, hvordan niveauet og kvaliteten er og så sammenligne mig selv med det,” fortæller talentet, inden han peger på sin ultimative drøm:

”Jeg vil vinde Ballon d’Or.”

Der er ingen tvivl om, at ambitionerne er tårnhøje hos Zidan Sertdemir, som både jagter gennembruddet i nutiden og har store drømme for fremtiden.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Fortid i Brøndby? Der er dialog

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

FC København vil bruge mere data i transfers

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Tjekkiet – Danmark

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

FC København afviser konspirationsteori

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stor profil glad for Brøndby

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Melder ud om Kasper Hjulmand



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Thomsen jubler over direktør-job

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Varme rygter: Han har været i FC København

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Klar på chokskifte

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Dybt bekymret over VM i USA

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub