Blot en enkelt Superliga-kamp blev det til for Oscar Fraulo, før midtbanespilleren i sommer blev solgt til fra FC Midtjylland til Mönchengladbach for hele 15 millioner kroner.
Og for halvanden uge siden kom Bundesliga-debuten så endelig for den 19-årige Fraulo, der inden da havde været med på bænken i mange af førsteholdets kampe.
– Det var helt sikkert stort, også når man har været en del af truppen så længe. At man lige kan krydse den debut af, det gør også bare en hel del, siger Oscar Fraulo til Tipsbladet.
Generelt har den første sæson i Tyskland været fin, lyder det fra Fraulo, der i øjeblikket er i Tyrkiet sammen med Danmarks U21-landshold.
– Det har bare kørt, som det altid gør, når man kommer til noget nyt. Man skal vænne sig til tingene og til kulturen, for der er mange nye indtryk. Det har kørt lidt op og lidt ned. Jeg har været inde omkring bænken, og sådan har det også fortsat her efter vinteren, hvor det har gået lidt bedre, i forhold til at være en fast del af bænken, lyder det fra Oscar Fraulo.
Det tidligere FC Midtjylland-talent peger på, at stort set alt er anderledes i Mönchengladbach, udover at det spillemæssige niveau selvsagt er langt højere.
– Det er jo tydeligt at mærke, at man er kommet til en stor klub. Tingene er jo bare større. Der er jo mange flere fans i Bundesligaen end i Superligaen. Så der er ingen tvivl om, at det hele bare er større.
Med skiftet til Bundesligaen er medierne begyndt at skrive meget om Oscar Fraulo, men den unge midtbanespiller følger ikke rigtig selv med i, hvad der bliver skrevet.
– Jeg er faktisk god til ikke at følge med i den slags. Det siger mig egentlig ikke det store, lyder det fra stortalentet.
Oscar Fraulo følger til gengæld stadig med i, hvordan det går FC Midtjylland, og Mönchengladbach-danskeren blev også glad, da 'Ulvene' i januar forlængede med hans lillebror, den 17-årige Gustav Fraulo.
– Jeg er jo glad på hans vegne, i forhold til at han fik styr på sin fremtid de næste par år. Vi snakker selvfølgelig sammen, og det gjorde vi også, da han skrev under. Vi støtter bare hinanden i de ting, vi gør, lyder det fra Oscar Fraulo.
Oscar Fraulo får ikke snakket meget dansk på træningsbanen i Mönchengladbach, og derfor nyder den unge midtbanespiller da også at være afsted med U21-landsholdet.
– Det er bare fedt at komme ind i en gruppe, hvor man er jævnaldrende og hvor man kan snakke dansk. Jeg nyder bare at være afsted, lyder det fra stortalentet, der kender flere af spillerne fra U20-landsholdet.
Oscar Fraulo spillede i november sine to første kampe for U21-landsholdet, da han blev indskiftet i venskabskampene mod Sverige og Ungarn.
LIVE
LIVE: Riemer skamroser Nørgaard
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
– Det er et møghold!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ser I med, Brøndby?
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Sendt hjem fra FC København-træning
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
INTERVIEW
Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger
Landstræner håber på Messi
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
NYHEDER
‘Det er en gave for Danmark’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
AVIS
Højbjerg overvejer stor beslutning
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
MEDIE
‘FC København var en mulighed’
NYHEDER
1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Her begynder næste sæson i Superligaen
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW
Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
DAGENS SPILFORSLAG