Dansk stortalent glæder sig over Bundesliga-debut

Efter sommerens store skifte fra FC Midtjylland til Mönchengladbach er den 19-årige Oscar Fraulo glad for, at han for nyligt endelig fik sin debut i Bundesligaen.



Blot en enkelt Superliga-kamp blev det til for Oscar Fraulo, før midtbanespilleren i sommer blev solgt til fra FC Midtjylland til Mönchengladbach for hele 15 millioner kroner. 

Og for halvanden uge siden kom Bundesliga-debuten så endelig for den 19-årige Fraulo, der inden da havde været med på bænken i mange af førsteholdets kampe. 

– Det var helt sikkert stort, også når man har været en del af truppen så længe. At man lige kan krydse den debut af, det gør også bare en hel del, siger Oscar Fraulo til Tipsbladet. 

Generelt har den første sæson i Tyskland været fin, lyder det fra Fraulo, der i øjeblikket er i Tyrkiet sammen med Danmarks U21-landshold. 

– Det har bare kørt, som det altid gør, når man kommer til noget nyt. Man skal vænne sig til tingene og til kulturen, for der er mange nye indtryk. Det har kørt lidt op og lidt ned. Jeg har været inde omkring bænken, og sådan har det også fortsat her efter vinteren, hvor det har gået lidt bedre, i forhold til at være en fast del af bænken, lyder det fra Oscar Fraulo. 

Det tidligere FC Midtjylland-talent peger på, at stort set alt er anderledes i Mönchengladbach, udover at det spillemæssige niveau selvsagt er langt højere. 

– Det er jo tydeligt at mærke, at man er kommet til en stor klub. Tingene er jo bare større. Der er jo mange flere fans i Bundesligaen end i Superligaen. Så der er ingen tvivl om, at det hele bare er større. 

Med skiftet til Bundesligaen er medierne begyndt at skrive meget om Oscar Fraulo, men den unge midtbanespiller følger ikke rigtig selv med i, hvad der bliver skrevet. 

– Jeg er faktisk god til ikke at følge med i den slags. Det siger mig egentlig ikke det store, lyder det fra stortalentet.  

Oscar Fraulo følger til gengæld stadig med i, hvordan det går FC Midtjylland, og Mönchengladbach-danskeren blev også glad, da 'Ulvene' i januar forlængede med hans lillebror, den 17-årige Gustav Fraulo. 

– Jeg er jo glad på hans vegne, i forhold til at han fik styr på sin fremtid de næste par år. Vi snakker selvfølgelig sammen, og det gjorde vi også, da han skrev under. Vi støtter bare hinanden i de ting, vi gør, lyder det fra Oscar Fraulo. 

Oscar Fraulo får ikke snakket meget dansk på træningsbanen i Mönchengladbach, og derfor nyder den unge midtbanespiller da også at være afsted med U21-landsholdet. 

– Det er bare fedt at komme ind i en gruppe, hvor man er jævnaldrende og hvor man kan snakke dansk. Jeg nyder bare at være afsted, lyder det fra stortalentet, der kender flere af spillerne fra U20-landsholdet. 

Oscar Fraulo spillede i november sine to første kampe for U21-landsholdet, da han blev indskiftet i venskabskampene mod Sverige og Ungarn. 







LIVE

TransferLIVE: Slår transferrekord

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Manchester United afbryder forhandlingerne

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vender tilbage til skærmen

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Medie: FC København jagter Michael Parker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Superliga-træner tilknytter agent