Dansk stortalent glæder sig over Bundesliga-debut

Efter sommerens store skifte fra FC Midtjylland til Mönchengladbach er den 19-årige Oscar Fraulo glad for, at han for nyligt endelig fik sin debut i Bundesligaen.



Blot en enkelt Superliga-kamp blev det til for Oscar Fraulo, før midtbanespilleren i sommer blev solgt til fra FC Midtjylland til Mönchengladbach for hele 15 millioner kroner. 

Og for halvanden uge siden kom Bundesliga-debuten så endelig for den 19-årige Fraulo, der inden da havde været med på bænken i mange af førsteholdets kampe. 

– Det var helt sikkert stort, også når man har været en del af truppen så længe. At man lige kan krydse den debut af, det gør også bare en hel del, siger Oscar Fraulo til Tipsbladet. 

Generelt har den første sæson i Tyskland været fin, lyder det fra Fraulo, der i øjeblikket er i Tyrkiet sammen med Danmarks U21-landshold. 

– Det har bare kørt, som det altid gør, når man kommer til noget nyt. Man skal vænne sig til tingene og til kulturen, for der er mange nye indtryk. Det har kørt lidt op og lidt ned. Jeg har været inde omkring bænken, og sådan har det også fortsat her efter vinteren, hvor det har gået lidt bedre, i forhold til at være en fast del af bænken, lyder det fra Oscar Fraulo. 

Det tidligere FC Midtjylland-talent peger på, at stort set alt er anderledes i Mönchengladbach, udover at det spillemæssige niveau selvsagt er langt højere. 

– Det er jo tydeligt at mærke, at man er kommet til en stor klub. Tingene er jo bare større. Der er jo mange flere fans i Bundesligaen end i Superligaen. Så der er ingen tvivl om, at det hele bare er større. 

Med skiftet til Bundesligaen er medierne begyndt at skrive meget om Oscar Fraulo, men den unge midtbanespiller følger ikke rigtig selv med i, hvad der bliver skrevet. 

– Jeg er faktisk god til ikke at følge med i den slags. Det siger mig egentlig ikke det store, lyder det fra stortalentet.  

Oscar Fraulo følger til gengæld stadig med i, hvordan det går FC Midtjylland, og Mönchengladbach-danskeren blev også glad, da 'Ulvene' i januar forlængede med hans lillebror, den 17-årige Gustav Fraulo. 

– Jeg er jo glad på hans vegne, i forhold til at han fik styr på sin fremtid de næste par år. Vi snakker selvfølgelig sammen, og det gjorde vi også, da han skrev under. Vi støtter bare hinanden i de ting, vi gør, lyder det fra Oscar Fraulo. 

Oscar Fraulo får ikke snakket meget dansk på træningsbanen i Mönchengladbach, og derfor nyder den unge midtbanespiller da også at være afsted med U21-landsholdet. 

– Det er bare fedt at komme ind i en gruppe, hvor man er jævnaldrende og hvor man kan snakke dansk. Jeg nyder bare at være afsted, lyder det fra stortalentet, der kender flere af spillerne fra U20-landsholdet. 

Oscar Fraulo spillede i november sine to første kampe for U21-landsholdet, da han blev indskiftet i venskabskampene mod Sverige og Ungarn. 





Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker


Brøndby straffet – får stor bøde

I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Vender hjem til AaB

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

AGF på rov i Hobro IK

Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’

“Har set ham fra OB få karantæne”

Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind

Et sjældent syn i FC Midtjylland

I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’

Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper

Andreas Christensen i chokskifte?

Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’

Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven

Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf

Lars Friis får ikke stort job

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Brøndby-stjerne langer ud efter dommer

– Det havde været en større katastrofe

Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’

‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’

Randers FC – OB

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’

Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen

Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar

Thomas Frank siger undskyld

Yuito Suzuki chokerer Bayern München

Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller

Derby-dommer: Det var et klart straffespark

FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark

‘Tæt på ren elendighed’

Superliga-legende stråler som 41-årig

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer

Uhre kom på banen i stor skuffelse

Miserabelt i Manchester

Sønderjyske slår FCM i sent drama

Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk

“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”

Var på vej ud inden afgørende derby-mål

FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning

Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar

Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp

Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”

Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv