Dansk stortalent glæder sig over Bundesliga-debut

Efter sommerens store skifte fra FC Midtjylland til Mönchengladbach er den 19-årige Oscar Fraulo glad for, at han for nyligt endelig fik sin debut i Bundesligaen.



Blot en enkelt Superliga-kamp blev det til for Oscar Fraulo, før midtbanespilleren i sommer blev solgt til fra FC Midtjylland til Mönchengladbach for hele 15 millioner kroner. 

Og for halvanden uge siden kom Bundesliga-debuten så endelig for den 19-årige Fraulo, der inden da havde været med på bænken i mange af førsteholdets kampe. 

– Det var helt sikkert stort, også når man har været en del af truppen så længe. At man lige kan krydse den debut af, det gør også bare en hel del, siger Oscar Fraulo til Tipsbladet. 

Generelt har den første sæson i Tyskland været fin, lyder det fra Fraulo, der i øjeblikket er i Tyrkiet sammen med Danmarks U21-landshold. 

– Det har bare kørt, som det altid gør, når man kommer til noget nyt. Man skal vænne sig til tingene og til kulturen, for der er mange nye indtryk. Det har kørt lidt op og lidt ned. Jeg har været inde omkring bænken, og sådan har det også fortsat her efter vinteren, hvor det har gået lidt bedre, i forhold til at være en fast del af bænken, lyder det fra Oscar Fraulo. 

Det tidligere FC Midtjylland-talent peger på, at stort set alt er anderledes i Mönchengladbach, udover at det spillemæssige niveau selvsagt er langt højere. 

– Det er jo tydeligt at mærke, at man er kommet til en stor klub. Tingene er jo bare større. Der er jo mange flere fans i Bundesligaen end i Superligaen. Så der er ingen tvivl om, at det hele bare er større. 

Med skiftet til Bundesligaen er medierne begyndt at skrive meget om Oscar Fraulo, men den unge midtbanespiller følger ikke rigtig selv med i, hvad der bliver skrevet. 

– Jeg er faktisk god til ikke at følge med i den slags. Det siger mig egentlig ikke det store, lyder det fra stortalentet.  

Oscar Fraulo følger til gengæld stadig med i, hvordan det går FC Midtjylland, og Mönchengladbach-danskeren blev også glad, da 'Ulvene' i januar forlængede med hans lillebror, den 17-årige Gustav Fraulo. 

– Jeg er jo glad på hans vegne, i forhold til at han fik styr på sin fremtid de næste par år. Vi snakker selvfølgelig sammen, og det gjorde vi også, da han skrev under. Vi støtter bare hinanden i de ting, vi gør, lyder det fra Oscar Fraulo. 

Oscar Fraulo får ikke snakket meget dansk på træningsbanen i Mönchengladbach, og derfor nyder den unge midtbanespiller da også at være afsted med U21-landsholdet. 

– Det er bare fedt at komme ind i en gruppe, hvor man er jævnaldrende og hvor man kan snakke dansk. Jeg nyder bare at være afsted, lyder det fra stortalentet, der kender flere af spillerne fra U20-landsholdet. 

Oscar Fraulo spillede i november sine to første kampe for U21-landsholdet, da han blev indskiftet i venskabskampene mod Sverige og Ungarn. 





LIVE

LIVE: Højlund jubler

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Brøndby IF – Viborg FF

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Sønderjyske – AGF

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Vild spådom om FC Midtjylland

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

United overvejer disse fem managers

Liverpool – Tottenham

OB – FC København

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Supercomputer spår FCM-nedtur

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Peter Kjær: Her er min bekymring



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Markant transfermelding om Højlund

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

AaB-krisen fortsætter

Brøndby i transfer-kovending?

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Manchester United – Aston Villa

Endnu en pointdeling i Odense

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Barcelona – Sevilla

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr