Dansk stortalent står i “nærmest håbløs” situation

Det danske stortalent Oscar Fraulo står i en svær situation i Borussia Mönchengladbach, lyder det fra BILD.



For to år siden skiftede det danske stortalent Oscar Fraulo fra FC Midtjylland til Borussia Mönchengladbach, men i Bundesliga-klubben har gennembruddet ladet vente på sig.

To ligaoptrædener blev det til i 2022/23-sæsonen, og i fjor var den 20-årige midtbanespiller så udlejet til hollandske FC Utrecht med stor succes.

Nu er Oscar Fraulo tilbage i Borussia Mönchengladbach, hvor han har været med i opstarten, men med sæsonstart lige om hjørnet er der stor tvivl om, om han overhovedet kommer til at få en rolle at spille i den tyske klub.

Sådan lyder dommen i hvert fald fra den store tyske avis BILD, der kårer ham som en af “taberne” af opstarten.

– Hans ekstremt succesfuld lejeophold hos FC Utrecht skulle faktisk hjælpe ham med virkelig at bryde igennem – ligesom Rocco Reitz (22) gjorde sidste år – og så blive et reelt alternativ til den centrale midtbane, skriver BILD og tilføjer så en nedslående dom:

– Men danskeren har næppe kunnet gøre sig bemærket hidtil – og konkurrencesituationen får hans situation til at virke nærmest håbløs!

Oscar Fraulo, 20 år, har stadig to år tilbage af sin kontrakt med Borussia Mönchengladbach, så en ny lejeaftale kunne i teorien blive aktuelt denne sommer, hvis ikke han skal skifte permanent.

I sidste sæson spillede danskeren 35 kampe for FC Utrecht med tre mål og fire oplæg til følge.







LIVE

VM-LIVE: Topscorers trøje udsolgt

Vil hente tysk landsholdsstjerne

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Blæst bagover af 18-årig

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Iran – New Zealand

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Han tager hjem fra VM

Spanien – Kap Verde

Tyskland – Curacao



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stolt over dansk transfer

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Lego-sæt og trøjer stjålet fra Englands landshold

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

De vil have Victor Nelsson

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger