Dansk svinestreg: Giv ham 10 dages karantæne!

Mads Pedersen blev præsenteret for et direkte rødt kort i lørdagens 1-0-nederlag til Bo Henriksens Mainz, og ifølge Viaplay-kommentator bør Augsburg-danskeren blive idømt en ekstraordinær lang karantæne for den voldsomme tackling.



Dagens danskerduel i Bundesligaen endte med tre vigtige point til Bo Henriksen og Mainz, mens der i Augsburg-lejren ikke er meget at glæde sig over. 

For Augsburg-danskeren Mads Pedersen er der dog ekstra grund til at være i dårligt humør, for den tidligere FC Nordsjælland-spiller kan se frem til i hvert fald et par uger uden spilletid. 

En svinestreg af en anden verden. Det der er simpelthen så grimt. Giv ham 10 dage. Minimum.

Jonas Schwartz
Kommentator, Viaplay

I det tolvte minuts tillægstid kastede Mads Pedersen sig nemlig ned i en fuldstændig hensynsløs tackling, der resulterede i et direkte rødt kort til den 27-årige danske venstre back. 

I Viaplays transmission af danskerbraget var kommentator Jonas Schwartz nærmest i chok over Mads Pedersens voldsomme tackling. 

– Det er en svinestreg af en anden verden. Det er helt i orden, at han ryger ud. Jeg tror, at han får en god karantæne for det der, for det er potentielt noget, der kan brække både ankler og smadre knæ.

– En svinestreg af en anden verden. Det der er simpelthen så grimt. Giv ham 10 dage. Minimum. Det får han selvfølgelig ikke, men det har han fortjent for det der svineri. Kæmpe svinestreg! Grimt at se på. Uværdigt, lød det fra Jonas Schwartz. 

I afspilleren over artiklen kan du se Mads Pedersens voldsomme tackling, der resulterede i et direkte rødt kort. 





LIVE

VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dansker på blokken i ny storklub

Skyder stor FCM-historie ned

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Klapper i om stor Superliga-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasilien – Norge

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

FCK tjener millioner på ung stopper

Her er prisen på Aral Simsir



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Paraguay – Frankrig

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne