Dansk svinestreg: Giv ham 10 dages karantæne!

Mads Pedersen blev præsenteret for et direkte rødt kort i lørdagens 1-0-nederlag til Bo Henriksens Mainz, og ifølge Viaplay-kommentator bør Augsburg-danskeren blive idømt en ekstraordinær lang karantæne for den voldsomme tackling.



Dagens danskerduel i Bundesligaen endte med tre vigtige point til Bo Henriksen og Mainz, mens der i Augsburg-lejren ikke er meget at glæde sig over. 

For Augsburg-danskeren Mads Pedersen er der dog ekstra grund til at være i dårligt humør, for den tidligere FC Nordsjælland-spiller kan se frem til i hvert fald et par uger uden spilletid. 

En svinestreg af en anden verden. Det der er simpelthen så grimt. Giv ham 10 dage. Minimum.

Jonas Schwartz
Kommentator, Viaplay

I det tolvte minuts tillægstid kastede Mads Pedersen sig nemlig ned i en fuldstændig hensynsløs tackling, der resulterede i et direkte rødt kort til den 27-årige danske venstre back. 

I Viaplays transmission af danskerbraget var kommentator Jonas Schwartz nærmest i chok over Mads Pedersens voldsomme tackling. 

– Det er en svinestreg af en anden verden. Det er helt i orden, at han ryger ud. Jeg tror, at han får en god karantæne for det der, for det er potentielt noget, der kan brække både ankler og smadre knæ.

– En svinestreg af en anden verden. Det der er simpelthen så grimt. Giv ham 10 dage. Minimum. Det får han selvfølgelig ikke, men det har han fortjent for det der svineri. Kæmpe svinestreg! Grimt at se på. Uværdigt, lød det fra Jonas Schwartz. 

I afspilleren over artiklen kan du se Mads Pedersens voldsomme tackling, der resulterede i et direkte rødt kort. 







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Tung træningskamp i Tbilisi

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Bekræfter kæmpebud

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

– Neestrup kan blive næste landstræner

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Næste sæson skal vi i Europa

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Han vender hjem til FC København

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Stopper karrieren