Dansk tøjmærke har enorm succes i Bundesliga-klub

Werder Bremens hjemmebanetrøje er inspireret af den danske landsholdstrøje fra VM i 1986, og den er blevet revet væk af klubbens fans.



Det danske tøjmærke Hummel har fået en vaskeægte drømmestart som trøjeleverandør for Bundesliga-klubben Werder Bremen. 

Hummel har nemlig ramt plet i forhold til at levere Werder Bremens hjemmebanetrøjer i denne sæson, for trøjen er klubbens bedste sælgende i de seneste ti år. Den er også udsolgt lige nu på klubbens webshop, men ventes tilbage på lager næste måned. 

Det er da også en flot en af slagsen. Trøjen er inspireret af den ikoniske danske landsholdstrøje fra VM-slutrunden i Mexico i 1986, og den er designet som en hyldest til Hummels 100-års jubilæum. Se de herunder:

Det er en drømmestart på Hummels og Werder Bremens samarbejde, som blev indgået tidligere på året efter en pause på hele 45 år, og det vækker glæde hos det danske firma.

– Vi er utrolig stolte over den positive respons, vi har oplevet på den nye hjemmebanetrøje. Det har været fantastisk at mærke den store entuatisme fra klubbens trofaste fans, og vi kunne ikke have drømt om et bedre comeback til denne enestående klub, siger Hummels CEO, Allan Vad Nielsen, i en pressemeddelse og fortsætter:

– Som med ethvert nyt klubsamarbejde er der altid en vis nervøsitet inden lanceringen af den første spillertrøje. Men der er nu ingen tvivl om, at fansene elsker trøjen lige så meget, som vi gør. Det faktum, at den har sat rekord som den mest solgte trøje i de seneste ti år, er ikke kun prikken over i'et, men det er også en fantastisk måde at kickstarte vores samarbejde med en af de mest traditionsrige fodboldklubber i Tyskland. 

Hverken Hummel eller Werder Bremen vil offentliggøre konkrete salgstal. 

Foto: Getty Images






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Riemer lover: De får debut

Uventet skifte?

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Han vender hjem til FC København

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-stjerne udtaget til VM

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Grønbæk hylder dansker