Dansk tøjmærke har enorm succes i Bundesliga-klub

Werder Bremens hjemmebanetrøje er inspireret af den danske landsholdstrøje fra VM i 1986, og den er blevet revet væk af klubbens fans.



Det danske tøjmærke Hummel har fået en vaskeægte drømmestart som trøjeleverandør for Bundesliga-klubben Werder Bremen. 

Hummel har nemlig ramt plet i forhold til at levere Werder Bremens hjemmebanetrøjer i denne sæson, for trøjen er klubbens bedste sælgende i de seneste ti år. Den er også udsolgt lige nu på klubbens webshop, men ventes tilbage på lager næste måned. 

Det er da også en flot en af slagsen. Trøjen er inspireret af den ikoniske danske landsholdstrøje fra VM-slutrunden i Mexico i 1986, og den er designet som en hyldest til Hummels 100-års jubilæum. Se de herunder:

Det er en drømmestart på Hummels og Werder Bremens samarbejde, som blev indgået tidligere på året efter en pause på hele 45 år, og det vækker glæde hos det danske firma.

– Vi er utrolig stolte over den positive respons, vi har oplevet på den nye hjemmebanetrøje. Det har været fantastisk at mærke den store entuatisme fra klubbens trofaste fans, og vi kunne ikke have drømt om et bedre comeback til denne enestående klub, siger Hummels CEO, Allan Vad Nielsen, i en pressemeddelse og fortsætter:

– Som med ethvert nyt klubsamarbejde er der altid en vis nervøsitet inden lanceringen af den første spillertrøje. Men der er nu ingen tvivl om, at fansene elsker trøjen lige så meget, som vi gør. Det faktum, at den har sat rekord som den mest solgte trøje i de seneste ti år, er ikke kun prikken over i'et, men det er også en fantastisk måde at kickstarte vores samarbejde med en af de mest traditionsrige fodboldklubber i Tyskland. 

Hverken Hummel eller Werder Bremen vil offentliggøre konkrete salgstal. 

Foto: Getty Images





Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’




LIVE

TransferLIVE: Nyt job – her er Ruben Amorims løn

Frankrig – Senegal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF køber ham

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

– Jeg er dybt chokeret og forundret



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Roser Superliga-klub: Godt set! 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby melder duo færdig og teaser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Japan overrasker mod Holland

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Irak – Norge

Jagter tidligere FCK-stjerne

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Belgien – Egypten