Dansk tøjmærke har enorm succes i Bundesliga-klub

Werder Bremens hjemmebanetrøje er inspireret af den danske landsholdstrøje fra VM i 1986, og den er blevet revet væk af klubbens fans.



Det danske tøjmærke Hummel har fået en vaskeægte drømmestart som trøjeleverandør for Bundesliga-klubben Werder Bremen. 

Hummel har nemlig ramt plet i forhold til at levere Werder Bremens hjemmebanetrøjer i denne sæson, for trøjen er klubbens bedste sælgende i de seneste ti år. Den er også udsolgt lige nu på klubbens webshop, men ventes tilbage på lager næste måned. 

Det er da også en flot en af slagsen. Trøjen er inspireret af den ikoniske danske landsholdstrøje fra VM-slutrunden i Mexico i 1986, og den er designet som en hyldest til Hummels 100-års jubilæum. Se de herunder:

Det er en drømmestart på Hummels og Werder Bremens samarbejde, som blev indgået tidligere på året efter en pause på hele 45 år, og det vækker glæde hos det danske firma.

– Vi er utrolig stolte over den positive respons, vi har oplevet på den nye hjemmebanetrøje. Det har været fantastisk at mærke den store entuatisme fra klubbens trofaste fans, og vi kunne ikke have drømt om et bedre comeback til denne enestående klub, siger Hummels CEO, Allan Vad Nielsen, i en pressemeddelse og fortsætter:

– Som med ethvert nyt klubsamarbejde er der altid en vis nervøsitet inden lanceringen af den første spillertrøje. Men der er nu ingen tvivl om, at fansene elsker trøjen lige så meget, som vi gør. Det faktum, at den har sat rekord som den mest solgte trøje i de seneste ti år, er ikke kun prikken over i'et, men det er også en fantastisk måde at kickstarte vores samarbejde med en af de mest traditionsrige fodboldklubber i Tyskland. 

Hverken Hummel eller Werder Bremen vil offentliggøre konkrete salgstal. 

Foto: Getty Images







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC København kan få Jens Stage-millioner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Liverpool – Brentford

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

FCK-træner roser Felix Beijmo



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK sigter stadig efter 15. juni

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding