Det danske tøjmærke Hummel har fået en vaskeægte drømmestart som trøjeleverandør for Bundesliga-klubben Werder Bremen.
Hummel har nemlig ramt plet i forhold til at levere Werder Bremens hjemmebanetrøjer i denne sæson, for trøjen er klubbens bedste sælgende i de seneste ti år. Den er også udsolgt lige nu på klubbens webshop, men ventes tilbage på lager næste måned.
Det er da også en flot en af slagsen. Trøjen er inspireret af den ikoniske danske landsholdstrøje fra VM-slutrunden i Mexico i 1986, og den er designet som en hyldest til Hummels 100-års jubilæum. Se de herunder:
Det er en drømmestart på Hummels og Werder Bremens samarbejde, som blev indgået tidligere på året efter en pause på hele 45 år, og det vækker glæde hos det danske firma.
– Vi er utrolig stolte over den positive respons, vi har oplevet på den nye hjemmebanetrøje. Det har været fantastisk at mærke den store entuatisme fra klubbens trofaste fans, og vi kunne ikke have drømt om et bedre comeback til denne enestående klub, siger Hummels CEO, Allan Vad Nielsen, i en pressemeddelse og fortsætter:
– Som med ethvert nyt klubsamarbejde er der altid en vis nervøsitet inden lanceringen af den første spillertrøje. Men der er nu ingen tvivl om, at fansene elsker trøjen lige så meget, som vi gør. Det faktum, at den har sat rekord som den mest solgte trøje i de seneste ti år, er ikke kun prikken over i'et, men det er også en fantastisk måde at kickstarte vores samarbejde med en af de mest traditionsrige fodboldklubber i Tyskland.
Hverken Hummel eller Werder Bremen vil offentliggøre konkrete salgstal.
Foto: Getty Images
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
England – Argentina
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
AVIS
Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Eriksen skifter til norsk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
TOPNYHED