• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Bundesliga Jacob Quvang

Dansk tøjmærke har enorm succes i Bundesliga-klub

Foto: Getty Images

Werder Bremens hjemmebanetrøje er inspireret af den danske landsholdstrøje fra VM i 1986, og den er blevet revet væk af klubbens fans.

Af Jacob Quvang

Det danske tøjmærke Hummel har fået en vaskeægte drømmestart som trøjeleverandør for Bundesliga-klubben Werder Bremen. 

Hummel har nemlig ramt plet i forhold til at levere Werder Bremens hjemmebanetrøjer i denne sæson, for trøjen er klubbens bedste sælgende i de seneste ti år. Den er også udsolgt lige nu på klubbens webshop, men ventes tilbage på lager næste måned. 

Det er da også en flot en af slagsen. Trøjen er inspireret af den ikoniske danske landsholdstrøje fra VM-slutrunden i Mexico i 1986, og den er designet som en hyldest til Hummels 100-års jubilæum. Se de herunder:

Det er en drømmestart på Hummels og Werder Bremens samarbejde, som blev indgået tidligere på året efter en pause på hele 45 år, og det vækker glæde hos det danske firma.

- Vi er utrolig stolte over den positive respons, vi har oplevet på den nye hjemmebanetrøje. Det har været fantastisk at mærke den store entuatisme fra klubbens trofaste fans, og vi kunne ikke have drømt om et bedre comeback til denne enestående klub, siger Hummels CEO, Allan Vad Nielsen, i en pressemeddelse og fortsætter:

- Som med ethvert nyt klubsamarbejde er der altid en vis nervøsitet inden lanceringen af den første spillertrøje. Men der er nu ingen tvivl om, at fansene elsker trøjen lige så meget, som vi gør. Det faktum, at den har sat rekord som den mest solgte trøje i de seneste ti år, er ikke kun prikken over i'et, men det er også en fantastisk måde at kickstarte vores samarbejde med en af de mest traditionsrige fodboldklubber i Tyskland. 

Hverken Hummel eller Werder Bremen vil offentliggøre konkrete salgstal. 

Foto: Getty Images