Dansk træner afviser Saudi-Arabien: Ikke for mig

Den danske toptræner afviser, at han kunne finde på at tage til Saudi-Arabien.



Den vel nok mest markante udvikling på transfermarkedet denne sommer er, at flere topspillere har forladt europæisk fodbold til fordel for Saudi-Arabien.

Karim Benzema, Edouard Mendy, Sergej-Milinkovic-Savic, Ruben Neves, Riyad Mahrez og Allan Saint-Maximin er blot en række af de spillere, der er skiftet til det pengestærke land, og endnu flere meldes på vej.

Udviklingen bekymrer Bo Svensson, der har svært ved at forudse i hvor høj grad, det kommer til at fortsætte. Det siger Mainz-træneren til Bild.

– Det tager jeg meget seriøst. Det er anderledes end dengang med Kina. Kun tre udlændinge fik lov til at spille per klub, og de helt store navne tog ikke til Kina. For mig var den afgørende transfer til Saudi-Arabien ikke Ronaldo på 38 år, men Benzema, der netop har spillet i semfinalen i Champions League. Det har været en døråbner for andre.

– Hvis du ser navnene på og antallet af spillere, der skifter… Og de penge, der er til rådighed, hvor selv Premier League ikke kan følge med… Jeg er spændt på at se, hvordan det går.

Flere dygtige trænere er også rykket til den saudiarabiske liga, men Svensson kan ikke se sig selv gøre det samme.

– Det er ikke en destination for mig, nej. Jeg kan ikke forestille mig det. Men for bare to måneder siden kunne jeg ikke forestille mig, at så mange spillere ville skifte dertil. Jeg kan ikke rigtigt vurdere, hvordan situationen med Saudi-Arabien vil udvikle sig.

Men hvad så med Premier League? Kunne et skifte til England tiltale danskeren?

– Jeg planlægger ikke min fremtid. Jeg ser mig selv her lige nu. Og ja, på et tidspunkt slutter tiden i Mainz, men først vil jeg tænke på, hvordan tingene skal fortsætte. At sige jeg skal til Danmark, England eller en anden Bundesliga-klub på et senere tidspunkt – sådan gør jeg ikke.

Bo Svenssons kontrakt med Mainz udløber efter denne sæson.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Afslører Brøndbys transferplaner

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Supercomputer: De vinder Superligaen

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

FC København – Lyngby BK

Supercomputer: De rykker op i Superligaen