Den vel nok mest markante udvikling på transfermarkedet denne sommer er, at flere topspillere har forladt europæisk fodbold til fordel for Saudi-Arabien.
Karim Benzema, Edouard Mendy, Sergej-Milinkovic-Savic, Ruben Neves, Riyad Mahrez og Allan Saint-Maximin er blot en række af de spillere, der er skiftet til det pengestærke land, og endnu flere meldes på vej.
Udviklingen bekymrer Bo Svensson, der har svært ved at forudse i hvor høj grad, det kommer til at fortsætte. Det siger Mainz-træneren til Bild.
– Det tager jeg meget seriøst. Det er anderledes end dengang med Kina. Kun tre udlændinge fik lov til at spille per klub, og de helt store navne tog ikke til Kina. For mig var den afgørende transfer til Saudi-Arabien ikke Ronaldo på 38 år, men Benzema, der netop har spillet i semfinalen i Champions League. Det har været en døråbner for andre.
– Hvis du ser navnene på og antallet af spillere, der skifter… Og de penge, der er til rådighed, hvor selv Premier League ikke kan følge med… Jeg er spændt på at se, hvordan det går.
Flere dygtige trænere er også rykket til den saudiarabiske liga, men Svensson kan ikke se sig selv gøre det samme.
– Det er ikke en destination for mig, nej. Jeg kan ikke forestille mig det. Men for bare to måneder siden kunne jeg ikke forestille mig, at så mange spillere ville skifte dertil. Jeg kan ikke rigtigt vurdere, hvordan situationen med Saudi-Arabien vil udvikle sig.
Men hvad så med Premier League? Kunne et skifte til England tiltale danskeren?
– Jeg planlægger ikke min fremtid. Jeg ser mig selv her lige nu. Og ja, på et tidspunkt slutter tiden i Mainz, men først vil jeg tænke på, hvordan tingene skal fortsætte. At sige jeg skal til Danmark, England eller en anden Bundesliga-klub på et senere tidspunkt – sådan gør jeg ikke.
Bo Svenssons kontrakt med Mainz udløber efter denne sæson.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Neestrup og co. henter stjerne
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Norge – Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
OPTAKT
Colombia – Portugal
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
Stjerne sender Sverige videre ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
NYHEDER