Dansk træner afviser Saudi-Arabien: Ikke for mig

Den danske toptræner afviser, at han kunne finde på at tage til Saudi-Arabien.



Den vel nok mest markante udvikling på transfermarkedet denne sommer er, at flere topspillere har forladt europæisk fodbold til fordel for Saudi-Arabien.

Karim Benzema, Edouard Mendy, Sergej-Milinkovic-Savic, Ruben Neves, Riyad Mahrez og Allan Saint-Maximin er blot en række af de spillere, der er skiftet til det pengestærke land, og endnu flere meldes på vej.

Udviklingen bekymrer Bo Svensson, der har svært ved at forudse i hvor høj grad, det kommer til at fortsætte. Det siger Mainz-træneren til Bild.

– Det tager jeg meget seriøst. Det er anderledes end dengang med Kina. Kun tre udlændinge fik lov til at spille per klub, og de helt store navne tog ikke til Kina. For mig var den afgørende transfer til Saudi-Arabien ikke Ronaldo på 38 år, men Benzema, der netop har spillet i semfinalen i Champions League. Det har været en døråbner for andre.

– Hvis du ser navnene på og antallet af spillere, der skifter… Og de penge, der er til rådighed, hvor selv Premier League ikke kan følge med… Jeg er spændt på at se, hvordan det går.

Flere dygtige trænere er også rykket til den saudiarabiske liga, men Svensson kan ikke se sig selv gøre det samme.

– Det er ikke en destination for mig, nej. Jeg kan ikke forestille mig det. Men for bare to måneder siden kunne jeg ikke forestille mig, at så mange spillere ville skifte dertil. Jeg kan ikke rigtigt vurdere, hvordan situationen med Saudi-Arabien vil udvikle sig.

Men hvad så med Premier League? Kunne et skifte til England tiltale danskeren?

– Jeg planlægger ikke min fremtid. Jeg ser mig selv her lige nu. Og ja, på et tidspunkt slutter tiden i Mainz, men først vil jeg tænke på, hvordan tingene skal fortsætte. At sige jeg skal til Danmark, England eller en anden Bundesliga-klub på et senere tidspunkt – sådan gør jeg ikke.

Bo Svenssons kontrakt med Mainz udløber efter denne sæson.





Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann




LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

AGF i kontakt om norsk angriber 

Klar besked om AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote



LIVE

Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lyngby BK – AGF

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Brøndby-boss teaser for transfer

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tottenham-flop i stor transfer

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa

Nærmer sig vild FCK-præstation



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Her er FCK’s næste modstander i Europa