Dansk trænerduel ender uden vinder i Mainz

Bo Henriksen og Bo Svensson kunne tage et point med hver fra Bundesliga-premieren efter 1-1 i Mainz.



I sin Bundesliga-debut for Union Berlin stod den danske træner Bo Svensson på udebane over for sin tidligere arbejdsgiver Mainz 05. På hjemmeholdets sidelinje står navnebror og landsmand Bo Henriksen nu med ansvaret.

Begge cheftrænere kunne efter 90 underholdende og afvekslende minutter notere sig, at man var på pointtavlen fra start.

1-1 endte kampen, som havde Frederik Rønnow i Union-målet.

Trænerne havde tydeligvis begge dikteret høj intensitet i presspillet. Det gav en kamp i højt tempo fra start og aktivitet i begge ender af banen.

Bo Henriksens hjemmehold havde de bedste tilbud, men navnebror Svenssons mandskab kom også til pæne muligheder.

Det blev ikke til scoringer før pausen, men det var også det eneste, publikum kunne beklage sig over. Begge spillede offensivt og pågående, og man sad med en klar fornemmelse af, at der nok skulle komme mål.

Det kom der også mindre end ti minutter efter pausen. Og hvilket et af slagsen. Frederik Rønnow kunne kun blot se til, da Nadiem Amiris frispark fra små 25 meter bragede ind i hjørnet med 103 kilometer i timen.

Den forrygende scoring var helt fortjent, efter at gæsterne havde efterladt al intensitet i omklædningsrummet.

Berlinerne blev trykket tilbage på banen, og de offensive indslag var stort set ikke eksisterende.

Først i forbindelse med vandpausen midtvejs i halvlegen i det vestlige Tyskland lykkedes det Bo Svensson at få råbt sit hold i gang igen. Bagkæden trådte længere frem, presset blev hårdere igen, og man arbejdede sig ind i kampen.

Det gav pote et kvarter før tid. Tre minutter efter sin indskiftning vendte László Bénes flot rundt på kanten af feltet. En lille afretning af forsøget gjorde bolden utagelig, og så var der udlignet.

Derfra var det gæsterne, som overtog initiativet, men begge havde chancerne i slutminutter til at løbe af med sejren.

Bundesligaens tredje cheftræner, Jess Thorup, fik også et point ud af premiererunden med 2-2 hjemme mod Werder Bremen.

Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim vandt hjemme 3-2 over Holstein Kiel, mens Yussuf Poulsen fik et kvarter i Leipzigs 1-0-sejr over Bochum.

Freiburg åbnede med 3-1 hjemme over Stuttgart.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

AGF – FC Midtjylland

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Oddset styrtdykker

FC København – Vejle Boldklub

Sender stikpille til FC København-flop

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Viborg FF – FC Nordsjælland

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen