I sin Bundesliga-debut for Union Berlin stod den danske træner Bo Svensson på udebane over for sin tidligere arbejdsgiver Mainz 05. På hjemmeholdets sidelinje står navnebror og landsmand Bo Henriksen nu med ansvaret.
Begge cheftrænere kunne efter 90 underholdende og afvekslende minutter notere sig, at man var på pointtavlen fra start.
1-1 endte kampen, som havde Frederik Rønnow i Union-målet.
Trænerne havde tydeligvis begge dikteret høj intensitet i presspillet. Det gav en kamp i højt tempo fra start og aktivitet i begge ender af banen.
Bo Henriksens hjemmehold havde de bedste tilbud, men navnebror Svenssons mandskab kom også til pæne muligheder.
Det blev ikke til scoringer før pausen, men det var også det eneste, publikum kunne beklage sig over. Begge spillede offensivt og pågående, og man sad med en klar fornemmelse af, at der nok skulle komme mål.
Det kom der også mindre end ti minutter efter pausen. Og hvilket et af slagsen. Frederik Rønnow kunne kun blot se til, da Nadiem Amiris frispark fra små 25 meter bragede ind i hjørnet med 103 kilometer i timen.
Den forrygende scoring var helt fortjent, efter at gæsterne havde efterladt al intensitet i omklædningsrummet.
Berlinerne blev trykket tilbage på banen, og de offensive indslag var stort set ikke eksisterende.
Først i forbindelse med vandpausen midtvejs i halvlegen i det vestlige Tyskland lykkedes det Bo Svensson at få råbt sit hold i gang igen. Bagkæden trådte længere frem, presset blev hårdere igen, og man arbejdede sig ind i kampen.
Det gav pote et kvarter før tid. Tre minutter efter sin indskiftning vendte László Bénes flot rundt på kanten af feltet. En lille afretning af forsøget gjorde bolden utagelig, og så var der udlignet.
Derfra var det gæsterne, som overtog initiativet, men begge havde chancerne i slutminutter til at løbe af med sejren.
Bundesligaens tredje cheftræner, Jess Thorup, fik også et point ud af premiererunden med 2-2 hjemme mod Werder Bremen.
Jacob Bruun Larsen og Hoffenheim vandt hjemme 3-2 over Holstein Kiel, mens Yussuf Poulsen fik et kvarter i Leipzigs 1-0-sejr over Bochum.
Freiburg åbnede med 3-1 hjemme over Stuttgart.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark