At komme til Bundesligaen er stort for mange danskere.
Det var det også for den tidligere Viborg-træner Jacob Friis, da han blev headhuntet af Bundesliga-klubben Augsburg i november 2023.
Dengang skrev den nuværende Augsburg-assistent under på en kontrakt gældende til sommeren 2025, men nu er der nyt.
Jacob Friis afslører nemlig over for Tipsbladet. at parterne dialog om at forlænge kontrakten.
– Jeg føler mig vildt priviligeret over, at klubben har startet en snak om en forlængelse. Det er jeg rigtig glad for, at de som udgangspunkt er interesseret i.
– Der er selvfølgelig nogle ting, som skal afstemmes, hvis man skal gøre det rent kontraktuelt. Jeg har det godt, og jeg kan godt se mig selv fortsætte, men det skal være under de rigtige betingelser.
– Det er ikke bare mig, der er også familien, som har det godt, og dem tager jeg med på råd. Jeg kan både se mig her til sommer og længere, og det stresser jeg ikke over. Jeg håber, at jeg gør det godt nok, og så må vi se, om vi kan få enderne til at mødes. Hvis det ikke sker, må jeg se, om der er nogle åbninger nogle andre steder, fortæller den tidligere Superliga-træner.
– Vi er ikke så langt fra hinanden, og det er positivt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Masser af ansvar
Friis fortæller, at han nyder at være i Bundesliga-klubben.
– Det er en god klub på mange leder og kanter. Der er en masse gode mennnesker. Der er et godt miljø og en god stemning i klubben. Klubben kender deres plads i hierarkiet, og de vil gerne bryde ud af at være konstant på grænsen til nedrykning. Klubben er dog meget stolt over at have været 14 år i streg i Bundesligaen.
I Augsburg arbejder han blandt andet sammen med den tidligere FCK-træner Jess Thorup, og det har været godt for ham.
– Jeg har masser af ansvar i forhold til mit daglige job. Jeg har rig mulighed som assistent for at dykke ned i spillet og træningsøvelserne. Der er en pæn stor forskel på at være cheftræner og assistent. Det er positivt at få en masse ansvar, og så kan jeg snakke dansk med Jess Thorup og Lars Knudsen, fortæller Jacob Friis til Tipsbladet.
Lige nu indtager Jacob Friis og co. 13.-pladsen i Bundesligaen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
Skandaløse scener: Han er en skændsel!
Fin lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er VM’s bedste spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
NYHEDER
Her er FCK’s mulige Conference League-modstander
NYHEDER