Dansker afslører: Forhandler med Bundesliga-klub

Jacob Friis fortæller til Tipsbladet, at han i øjeblikket er i dialog med tyske Augsburg om en kontraktforlængelse. Lige nu gælder aftalen indtil sommer.



At komme til Bundesligaen er stort for mange danskere. 

Det var det også for den tidligere Viborg-træner Jacob Friis, da han blev headhuntet af Bundesliga-klubben Augsburg i november 2023. 

Dengang skrev den nuværende Augsburg-assistent under på en kontrakt gældende til sommeren 2025, men nu er der nyt. 

Jacob Friis afslører nemlig over for Tipsbladet. at parterne dialog om at forlænge kontrakten.

– Jeg føler mig vildt priviligeret over, at klubben har startet en snak om en forlængelse. Det er jeg rigtig glad for, at de som udgangspunkt er interesseret i.

– Der er selvfølgelig nogle ting, som skal afstemmes, hvis man skal gøre det rent kontraktuelt. Jeg har det godt, og jeg kan godt se mig selv fortsætte, men det skal være under de rigtige betingelser.

– Det er ikke bare mig, der er også familien, som har det godt, og dem tager jeg med på råd. Jeg kan både se mig her til sommer og længere, og det stresser jeg ikke over. Jeg håber, at jeg gør det godt nok, og så må vi se, om vi kan få enderne til at mødes. Hvis det ikke sker, må jeg se, om der er nogle åbninger nogle andre steder, fortæller den tidligere Superliga-træner. 

– Vi er ikke så langt fra hinanden, og det er positivt.

Artiklen fortsætter under billedet.

2JPJ02T

Foto: Alamy

Masser af ansvar
Friis fortæller, at han nyder at være i Bundesliga-klubben.

– Det er en god klub på mange leder og kanter. Der er en masse gode mennnesker. Der er et godt miljø og en god stemning i klubben. Klubben kender deres plads i hierarkiet, og de vil gerne bryde ud af at være konstant på grænsen til nedrykning. Klubben er dog meget stolt over at have været 14 år i streg i Bundesligaen.

I Augsburg arbejder han blandt andet sammen med den tidligere FCK-træner Jess Thorup, og det har været godt for ham.

– Jeg har masser af ansvar i forhold til mit daglige job. Jeg har rig mulighed som assistent for at dykke ned i spillet og træningsøvelserne. Der er en pæn stor forskel på at være cheftræner og assistent. Det er positivt at få en masse ansvar, og så kan jeg snakke dansk med Jess Thorup og Lars Knudsen, fortæller Jacob Friis til Tipsbladet. 

Lige nu indtager Jacob Friis og co. 13.-pladsen i Bundesligaen.







LIVE

LIVE: Voldsomme scener: 127 anholdte efter CL-brag

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Frygter Christian Eriksen-problem

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

AGF køber dansk profil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Liverpool – Chelsea

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen