Dansker afslører: Forhandler med Bundesliga-klub

Jacob Friis fortæller til Tipsbladet, at han i øjeblikket er i dialog med tyske Augsburg om en kontraktforlængelse. Lige nu gælder aftalen indtil sommer.



At komme til Bundesligaen er stort for mange danskere. 

Det var det også for den tidligere Viborg-træner Jacob Friis, da han blev headhuntet af Bundesliga-klubben Augsburg i november 2023. 

Dengang skrev den nuværende Augsburg-assistent under på en kontrakt gældende til sommeren 2025, men nu er der nyt. 

Jacob Friis afslører nemlig over for Tipsbladet. at parterne dialog om at forlænge kontrakten.

– Jeg føler mig vildt priviligeret over, at klubben har startet en snak om en forlængelse. Det er jeg rigtig glad for, at de som udgangspunkt er interesseret i.

– Der er selvfølgelig nogle ting, som skal afstemmes, hvis man skal gøre det rent kontraktuelt. Jeg har det godt, og jeg kan godt se mig selv fortsætte, men det skal være under de rigtige betingelser.

– Det er ikke bare mig, der er også familien, som har det godt, og dem tager jeg med på råd. Jeg kan både se mig her til sommer og længere, og det stresser jeg ikke over. Jeg håber, at jeg gør det godt nok, og så må vi se, om vi kan få enderne til at mødes. Hvis det ikke sker, må jeg se, om der er nogle åbninger nogle andre steder, fortæller den tidligere Superliga-træner. 

– Vi er ikke så langt fra hinanden, og det er positivt.

Artiklen fortsætter under billedet.

2JPJ02T

Foto: Alamy

Masser af ansvar
Friis fortæller, at han nyder at være i Bundesliga-klubben.

– Det er en god klub på mange leder og kanter. Der er en masse gode mennnesker. Der er et godt miljø og en god stemning i klubben. Klubben kender deres plads i hierarkiet, og de vil gerne bryde ud af at være konstant på grænsen til nedrykning. Klubben er dog meget stolt over at have været 14 år i streg i Bundesligaen.

I Augsburg arbejder han blandt andet sammen med den tidligere FCK-træner Jess Thorup, og det har været godt for ham.

– Jeg har masser af ansvar i forhold til mit daglige job. Jeg har rig mulighed som assistent for at dykke ned i spillet og træningsøvelserne. Der er en pæn stor forskel på at være cheftræner og assistent. Det er positivt at få en masse ansvar, og så kan jeg snakke dansk med Jess Thorup og Lars Knudsen, fortæller Jacob Friis til Tipsbladet. 

Lige nu indtager Jacob Friis og co. 13.-pladsen i Bundesligaen.





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Han tager hjem fra VM

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger