At komme til Bundesligaen er stort for mange danskere.
Det var det også for den tidligere Viborg-træner Jacob Friis, da han blev headhuntet af Bundesliga-klubben Augsburg i november 2023.
Dengang skrev den nuværende Augsburg-assistent under på en kontrakt gældende til sommeren 2025, men nu er der nyt.
Jacob Friis afslører nemlig over for Tipsbladet. at parterne dialog om at forlænge kontrakten.
– Jeg føler mig vildt priviligeret over, at klubben har startet en snak om en forlængelse. Det er jeg rigtig glad for, at de som udgangspunkt er interesseret i.
– Der er selvfølgelig nogle ting, som skal afstemmes, hvis man skal gøre det rent kontraktuelt. Jeg har det godt, og jeg kan godt se mig selv fortsætte, men det skal være under de rigtige betingelser.
– Det er ikke bare mig, der er også familien, som har det godt, og dem tager jeg med på råd. Jeg kan både se mig her til sommer og længere, og det stresser jeg ikke over. Jeg håber, at jeg gør det godt nok, og så må vi se, om vi kan få enderne til at mødes. Hvis det ikke sker, må jeg se, om der er nogle åbninger nogle andre steder, fortæller den tidligere Superliga-træner.
– Vi er ikke så langt fra hinanden, og det er positivt.
Artiklen fortsætter under billedet.

Masser af ansvar
Friis fortæller, at han nyder at være i Bundesliga-klubben.
– Det er en god klub på mange leder og kanter. Der er en masse gode mennnesker. Der er et godt miljø og en god stemning i klubben. Klubben kender deres plads i hierarkiet, og de vil gerne bryde ud af at være konstant på grænsen til nedrykning. Klubben er dog meget stolt over at have været 14 år i streg i Bundesligaen.
I Augsburg arbejder han blandt andet sammen med den tidligere FCK-træner Jess Thorup, og det har været godt for ham.
– Jeg har masser af ansvar i forhold til mit daglige job. Jeg har rig mulighed som assistent for at dykke ned i spillet og træningsøvelserne. Der er en pæn stor forskel på at være cheftræner og assistent. Det er positivt at få en masse ansvar, og så kan jeg snakke dansk med Jess Thorup og Lars Knudsen, fortæller Jacob Friis til Tipsbladet.
Lige nu indtager Jacob Friis og co. 13.-pladsen i Bundesligaen.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
– Det vil være VM’s største overraskelse!
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
OPTAKT
Frankrig – Marokko
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
EKSKLUSIVT