Dansker afslører: Forhandler med Bundesliga-klub

Jacob Friis fortæller til Tipsbladet, at han i øjeblikket er i dialog med tyske Augsburg om en kontraktforlængelse. Lige nu gælder aftalen indtil sommer.



At komme til Bundesligaen er stort for mange danskere. 

Det var det også for den tidligere Viborg-træner Jacob Friis, da han blev headhuntet af Bundesliga-klubben Augsburg i november 2023. 

Dengang skrev den nuværende Augsburg-assistent under på en kontrakt gældende til sommeren 2025, men nu er der nyt. 

Jacob Friis afslører nemlig over for Tipsbladet. at parterne dialog om at forlænge kontrakten.

– Jeg føler mig vildt priviligeret over, at klubben har startet en snak om en forlængelse. Det er jeg rigtig glad for, at de som udgangspunkt er interesseret i.

– Der er selvfølgelig nogle ting, som skal afstemmes, hvis man skal gøre det rent kontraktuelt. Jeg har det godt, og jeg kan godt se mig selv fortsætte, men det skal være under de rigtige betingelser.

– Det er ikke bare mig, der er også familien, som har det godt, og dem tager jeg med på råd. Jeg kan både se mig her til sommer og længere, og det stresser jeg ikke over. Jeg håber, at jeg gør det godt nok, og så må vi se, om vi kan få enderne til at mødes. Hvis det ikke sker, må jeg se, om der er nogle åbninger nogle andre steder, fortæller den tidligere Superliga-træner. 

– Vi er ikke så langt fra hinanden, og det er positivt.

Artiklen fortsætter under billedet.

2JPJ02T

Foto: Alamy

Masser af ansvar
Friis fortæller, at han nyder at være i Bundesliga-klubben.

– Det er en god klub på mange leder og kanter. Der er en masse gode mennnesker. Der er et godt miljø og en god stemning i klubben. Klubben kender deres plads i hierarkiet, og de vil gerne bryde ud af at være konstant på grænsen til nedrykning. Klubben er dog meget stolt over at have været 14 år i streg i Bundesligaen.

I Augsburg arbejder han blandt andet sammen med den tidligere FCK-træner Jess Thorup, og det har været godt for ham.

– Jeg har masser af ansvar i forhold til mit daglige job. Jeg har rig mulighed som assistent for at dykke ned i spillet og træningsøvelserne. Der er en pæn stor forskel på at være cheftræner og assistent. Det er positivt at få en masse ansvar, og så kan jeg snakke dansk med Jess Thorup og Lars Knudsen, fortæller Jacob Friis til Tipsbladet. 

Lige nu indtager Jacob Friis og co. 13.-pladsen i Bundesligaen.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Bo Svensson med hård kritik

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt