Det er sjældent, at en 22-årig dansker scorer et job i en Bundesliga-klub.
Men 22-årige Malthe Holmbjerg har i den grad skudt papegøjen.
Den tidligere HB Køge- og Ishøj-spiller er nemlig blevet en del af tyske Bayer Leverkusen, hvor han er blevet ansat som U11-assistent.
Men hvordan ender en ung dansker uden trænererfaring i en tysk storklub?
– Min kæreste er Cornelia Kramer (landsholdsspiller på det danske kvindelandshold, red.), og hun er lige skiftet til Leverkusen. Der var planen, at jeg skulle med, og så må vi se, hvad det kunne blive til med mig i forhold til, om jeg kunne finde noget. Jeg fandt ud af, at Keld Bordinggaard er ansat i Leverkusen, og han er Head of Academy Coaching for U17 og U19. Jeg skrev til Keld, om der var noget til mig, og så kom jeg til møde sammen med ham.
– Da vi snakkede, kom lederen for ungdomsafdelingen og sagde, at de nok skulle finde noget til mig. De manglede en U11-assistent, som havde været i den professionelle fodboldverden. Jeg har tidligere spillet for HB Køge, men der ødelagde en skade det for mig, fortæller Malthe Holmbjerg i et interview med Tipsbladet.
Hvad var din reaktion, da du blev tilbudt jobbet?
– Jeg blev jo glad. Det er den største klub i Tyskland lige nu, da de har vundet mesterskabet for første gang i lang tid. Der er mange, der kigger på Bayer Leverkusen lige nu. Der var rimelig stort for mig.
– Jeg forventede ikke noget, og jeg håbede på det bedste. Det blev ret vildt.
Lidt et “drømmejob”
Danskeren håber, at jobbet i Leverkusen kan blive startskuddet til en god trænerkarriere.
– Jeg står for træningerne af nogle af de bedste ungdomsspillere i Tyskland lige for tiden. Jeg er der fire gange om ugen, og jeg lærer en masse om ungdomsfodbold i Tyskland. Der er en lidt anden tilgang, og det er meget spændende.
– Det er måske lidt et “drømmejob”, da det er en god klub i udvikling, og de ved, hvordan man skal udvikle spillere.
Nu skal Holmbjerg lære at være en del af den tyske storklub, hvor den står på tysk undervisning, og planen er på sigt at tage en træneruddannelse.
Lige nu løber aftalen til sommer, og meget kommer an på kærestens fodboldkarriere.
Som tidligere nævnt har den 22-årige dansker huseret i de danske divisioner, men det er slut.
– Jeg indstillede min karriere i sommer. Der var ikke mere at give af. Jeg brækkede min ankel i en fodboldkamp mod Karlslunde i en tackling, hvor den røg ud af led. Mit ledbånd røg, og jeg brækkede mit lægben. Det var svært at komme tilbage. Min bevægelighed i anklen var nærmest umulig. Jeg kan stadig spille fodbold, dog ikke på højt plan, afslutter Malthe Holmbjerg til Tipsbladet.
Lige nu er Leverkusen nummer tre i Bundesligaen.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
EKSKLUSIVT