Dansker scorer job i Leverkusen: ‘Ret vildt’

Den tidligere divisionsspiller Malthe Holmbjerg fortæller til Tipsbladet, at han er blevet ansat som U11-assistent i Bundesliga-klubben Bayer Leverkusen.



Det er sjældent, at en 22-årig dansker scorer et job i en Bundesliga-klub.

Men 22-årige Malthe Holmbjerg har i den grad skudt papegøjen.

Den tidligere HB Køge- og Ishøj-spiller er nemlig blevet en del af tyske Bayer Leverkusen, hvor han er blevet ansat som U11-assistent.

Men hvordan ender en ung dansker uden trænererfaring i en tysk storklub?

– Min kæreste er Cornelia Kramer (landsholdsspiller på det danske kvindelandshold, red.), og hun er lige skiftet til Leverkusen. Der var planen, at jeg skulle med, og så må vi se, hvad det kunne blive til med mig i forhold til, om jeg kunne finde noget. Jeg fandt ud af, at Keld Bordinggaard er ansat i Leverkusen, og han er Head of Academy Coaching for U17 og U19. Jeg skrev til Keld, om der var noget til mig, og så kom jeg til møde sammen med ham.

– Da vi snakkede, kom lederen for ungdomsafdelingen og sagde, at de nok skulle finde noget til mig. De manglede en U11-assistent, som havde været i den professionelle fodboldverden. Jeg har tidligere spillet for HB Køge, men der ødelagde en skade det for mig, fortæller Malthe Holmbjerg i et interview med Tipsbladet.

Hvad var din reaktion, da du blev tilbudt jobbet?

– Jeg blev jo glad. Det er den største klub i Tyskland lige nu, da de har vundet mesterskabet for første gang i lang tid. Der er mange, der kigger på Bayer Leverkusen lige nu. Der var rimelig stort for mig.

– Jeg forventede ikke noget, og jeg håbede på det bedste. Det blev ret vildt.

Lidt et “drømmejob”

Danskeren håber, at jobbet i Leverkusen kan blive startskuddet til en god trænerkarriere.

– Jeg står for træningerne af nogle af de bedste ungdomsspillere i Tyskland lige for tiden. Jeg er der fire gange om ugen, og jeg lærer en masse om ungdomsfodbold i Tyskland. Der er en lidt anden tilgang, og det er meget spændende.

– Det er måske lidt et “drømmejob”, da det er en god klub i udvikling, og de ved, hvordan man skal udvikle spillere.

Nu skal Holmbjerg lære at være en del af den tyske storklub, hvor den står på tysk undervisning, og planen er på sigt at tage en træneruddannelse.

Lige nu løber aftalen til sommer, og meget kommer an på kærestens fodboldkarriere.

Som tidligere nævnt har den 22-årige dansker huseret i de danske divisioner, men det er slut.

– Jeg indstillede min karriere i sommer. Der var ikke mere at give af. Jeg brækkede min ankel i en fodboldkamp mod Karlslunde i en tackling, hvor den røg ud af led. Mit ledbånd røg, og jeg brækkede mit lægben. Det var svært at komme tilbage. Min bevægelighed i anklen var nærmest umulig. Jeg kan stadig spille fodbold, dog ikke på højt plan, afslutter Malthe Holmbjerg til Tipsbladet.

Lige nu er Leverkusen nummer tre i Bundesligaen.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

HĂĄrd AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spĂĄdom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

StĂĄle Solbakken overvejede at sige op

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Morten Wieghorst stopper pĂĄ landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!