Det er sjældent, at en 22-årig dansker scorer et job i en Bundesliga-klub.
Men 22-årige Malthe Holmbjerg har i den grad skudt papegøjen.
Den tidligere HB Køge- og Ishøj-spiller er nemlig blevet en del af tyske Bayer Leverkusen, hvor han er blevet ansat som U11-assistent.
Men hvordan ender en ung dansker uden trænererfaring i en tysk storklub?
– Min kæreste er Cornelia Kramer (landsholdsspiller på det danske kvindelandshold, red.), og hun er lige skiftet til Leverkusen. Der var planen, at jeg skulle med, og så må vi se, hvad det kunne blive til med mig i forhold til, om jeg kunne finde noget. Jeg fandt ud af, at Keld Bordinggaard er ansat i Leverkusen, og han er Head of Academy Coaching for U17 og U19. Jeg skrev til Keld, om der var noget til mig, og så kom jeg til møde sammen med ham.
– Da vi snakkede, kom lederen for ungdomsafdelingen og sagde, at de nok skulle finde noget til mig. De manglede en U11-assistent, som havde været i den professionelle fodboldverden. Jeg har tidligere spillet for HB Køge, men der ødelagde en skade det for mig, fortæller Malthe Holmbjerg i et interview med Tipsbladet.
Hvad var din reaktion, da du blev tilbudt jobbet?
– Jeg blev jo glad. Det er den største klub i Tyskland lige nu, da de har vundet mesterskabet for første gang i lang tid. Der er mange, der kigger på Bayer Leverkusen lige nu. Der var rimelig stort for mig.
– Jeg forventede ikke noget, og jeg håbede på det bedste. Det blev ret vildt.
Lidt et “drømmejob”
Danskeren håber, at jobbet i Leverkusen kan blive startskuddet til en god trænerkarriere.
– Jeg står for træningerne af nogle af de bedste ungdomsspillere i Tyskland lige for tiden. Jeg er der fire gange om ugen, og jeg lærer en masse om ungdomsfodbold i Tyskland. Der er en lidt anden tilgang, og det er meget spændende.
– Det er måske lidt et “drømmejob”, da det er en god klub i udvikling, og de ved, hvordan man skal udvikle spillere.
Nu skal Holmbjerg lære at være en del af den tyske storklub, hvor den står på tysk undervisning, og planen er på sigt at tage en træneruddannelse.
Lige nu løber aftalen til sommer, og meget kommer an på kærestens fodboldkarriere.
Som tidligere nævnt har den 22-årige dansker huseret i de danske divisioner, men det er slut.
– Jeg indstillede min karriere i sommer. Der var ikke mere at give af. Jeg brækkede min ankel i en fodboldkamp mod Karlslunde i en tackling, hvor den røg ud af led. Mit ledbånd røg, og jeg brækkede mit lægben. Det var svært at komme tilbage. Min bevægelighed i anklen var nærmest umulig. Jeg kan stadig spille fodbold, dog ikke på højt plan, afslutter Malthe Holmbjerg til Tipsbladet.
Lige nu er Leverkusen nummer tre i Bundesligaen.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT