Dansker scorer job i Leverkusen: ‘Ret vildt’

Den tidligere divisionsspiller Malthe Holmbjerg fortæller til Tipsbladet, at han er blevet ansat som U11-assistent i Bundesliga-klubben Bayer Leverkusen.



Det er sjældent, at en 22-årig dansker scorer et job i en Bundesliga-klub.

Men 22-årige Malthe Holmbjerg har i den grad skudt papegøjen.

Den tidligere HB Køge- og Ishøj-spiller er nemlig blevet en del af tyske Bayer Leverkusen, hvor han er blevet ansat som U11-assistent.

Men hvordan ender en ung dansker uden trænererfaring i en tysk storklub?

– Min kæreste er Cornelia Kramer (landsholdsspiller på det danske kvindelandshold, red.), og hun er lige skiftet til Leverkusen. Der var planen, at jeg skulle med, og så må vi se, hvad det kunne blive til med mig i forhold til, om jeg kunne finde noget. Jeg fandt ud af, at Keld Bordinggaard er ansat i Leverkusen, og han er Head of Academy Coaching for U17 og U19. Jeg skrev til Keld, om der var noget til mig, og så kom jeg til møde sammen med ham.

– Da vi snakkede, kom lederen for ungdomsafdelingen og sagde, at de nok skulle finde noget til mig. De manglede en U11-assistent, som havde været i den professionelle fodboldverden. Jeg har tidligere spillet for HB Køge, men der ødelagde en skade det for mig, fortæller Malthe Holmbjerg i et interview med Tipsbladet.

Hvad var din reaktion, da du blev tilbudt jobbet?

– Jeg blev jo glad. Det er den største klub i Tyskland lige nu, da de har vundet mesterskabet for første gang i lang tid. Der er mange, der kigger på Bayer Leverkusen lige nu. Der var rimelig stort for mig.

– Jeg forventede ikke noget, og jeg håbede på det bedste. Det blev ret vildt.

Lidt et “drømmejob”

Danskeren håber, at jobbet i Leverkusen kan blive startskuddet til en god trænerkarriere.

– Jeg står for træningerne af nogle af de bedste ungdomsspillere i Tyskland lige for tiden. Jeg er der fire gange om ugen, og jeg lærer en masse om ungdomsfodbold i Tyskland. Der er en lidt anden tilgang, og det er meget spændende.

– Det er måske lidt et “drømmejob”, da det er en god klub i udvikling, og de ved, hvordan man skal udvikle spillere.

Nu skal Holmbjerg lære at være en del af den tyske storklub, hvor den står på tysk undervisning, og planen er på sigt at tage en træneruddannelse.

Lige nu løber aftalen til sommer, og meget kommer an på kærestens fodboldkarriere.

Som tidligere nævnt har den 22-årige dansker huseret i de danske divisioner, men det er slut.

– Jeg indstillede min karriere i sommer. Der var ikke mere at give af. Jeg brækkede min ankel i en fodboldkamp mod Karlslunde i en tackling, hvor den røg ud af led. Mit ledbånd røg, og jeg brækkede mit lægben. Det var svært at komme tilbage. Min bevægelighed i anklen var nærmest umulig. Jeg kan stadig spille fodbold, dog ikke på højt plan, afslutter Malthe Holmbjerg til Tipsbladet.

Lige nu er Leverkusen nummer tre i Bundesligaen.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Raser: Det er latterligt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

LIVE: Slutfløjt i Parken

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Pokalhelt knækker FC København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski