Det er sjældent, at en 22-årig dansker scorer et job i en Bundesliga-klub.
Men 22-årige Malthe Holmbjerg har i den grad skudt papegøjen.
Den tidligere HB Køge- og Ishøj-spiller er nemlig blevet en del af tyske Bayer Leverkusen, hvor han er blevet ansat som U11-assistent.
Men hvordan ender en ung dansker uden trænererfaring i en tysk storklub?
– Min kæreste er Cornelia Kramer (landsholdsspiller på det danske kvindelandshold, red.), og hun er lige skiftet til Leverkusen. Der var planen, at jeg skulle med, og så må vi se, hvad det kunne blive til med mig i forhold til, om jeg kunne finde noget. Jeg fandt ud af, at Keld Bordinggaard er ansat i Leverkusen, og han er Head of Academy Coaching for U17 og U19. Jeg skrev til Keld, om der var noget til mig, og så kom jeg til møde sammen med ham.
– Da vi snakkede, kom lederen for ungdomsafdelingen og sagde, at de nok skulle finde noget til mig. De manglede en U11-assistent, som havde været i den professionelle fodboldverden. Jeg har tidligere spillet for HB Køge, men der ødelagde en skade det for mig, fortæller Malthe Holmbjerg i et interview med Tipsbladet.
Hvad var din reaktion, da du blev tilbudt jobbet?
– Jeg blev jo glad. Det er den største klub i Tyskland lige nu, da de har vundet mesterskabet for første gang i lang tid. Der er mange, der kigger på Bayer Leverkusen lige nu. Der var rimelig stort for mig.
– Jeg forventede ikke noget, og jeg håbede på det bedste. Det blev ret vildt.
Lidt et “drømmejob”
Danskeren håber, at jobbet i Leverkusen kan blive startskuddet til en god trænerkarriere.
– Jeg står for træningerne af nogle af de bedste ungdomsspillere i Tyskland lige for tiden. Jeg er der fire gange om ugen, og jeg lærer en masse om ungdomsfodbold i Tyskland. Der er en lidt anden tilgang, og det er meget spændende.
– Det er måske lidt et “drømmejob”, da det er en god klub i udvikling, og de ved, hvordan man skal udvikle spillere.
Nu skal Holmbjerg lære at være en del af den tyske storklub, hvor den står på tysk undervisning, og planen er på sigt at tage en træneruddannelse.
Lige nu løber aftalen til sommer, og meget kommer an på kærestens fodboldkarriere.
Som tidligere nævnt har den 22-årige dansker huseret i de danske divisioner, men det er slut.
– Jeg indstillede min karriere i sommer. Der var ikke mere at give af. Jeg brækkede min ankel i en fodboldkamp mod Karlslunde i en tackling, hvor den røg ud af led. Mit ledbånd røg, og jeg brækkede mit lægben. Det var svært at komme tilbage. Min bevægelighed i anklen var nærmest umulig. Jeg kan stadig spille fodbold, dog ikke på højt plan, afslutter Malthe Holmbjerg til Tipsbladet.
Lige nu er Leverkusen nummer tre i Bundesligaen.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AGF sluttede af med et brag
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
Så er det officielt
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE