Danskere færdige i Bundesliga-klub? Han er for tyk

Wahid Faghir og Nikolas Nartey ser ikke ud til at have en fremtid i deres klub, VfB Stuttgart.



Begge blev udråbt til at være kæmpe talenter!

Derfor var det på mange måder godt set af VfB Stuttgart, da de hentede Wahid Faghir og Nikolas Nartey til klubben.

Intet er dog gået efter planen for de to danskere, der ikke virker til at være en del af Stuttgarts fremtidsplaner, men årsagerne er meget forskellige.

– De har ingen fremtid i klubben. Problemet for Nartey har været, at han i den længere periode, hvor han har været på holdet, stort set altid har været skadet. Sidst han kom tilbage, viste han potentiale igen, men han blev desværre skadet med det samme igen, så det, i sammenhæng med at han har kontraktudløb til sommer, peger på, at han formentlig ikke er en del af Stuttgart i næste sæson, siger Stuttgart-journalist på Sky Sports Dennis Beyer i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på Wahid Faghirs fremtid.

– Wahid Faghir kom hertil for at blive en del af førsteholdstruppen, men nu spiller han for andetholdet, der spiller i 3. Liga, hvor de kæmper for at undgå nedrykning. Men han imponerer ikke, så de overvejer ikke ligefrem at hive ham tilbage i førsteholdstruppen. Jeg tror ikke, han kommer tilbage dertil igen

Den unge danske angriber var ellers udråbt i Danmark til at være den næste store ting, inden han skiftede fra Vejle Boldklub, men de ting har han ikke fremvist, efter han tog syd for grænsen.

– På den ene side er han for langsom. Han arbejder heller ikke særlig hårdt for holdet, samtidig med at han heller ikke sender de rigtige signaler til træning. Han har også haft en tendens til at være for tyk, når de møder ind efter ferier, hvilket ikke hjælper på, at han mangler fart til det øverste niveau.

– Det skal også siges, at han kom til klubben på et tidspunkt, hvor man var i store problemer og manglede en angriber, men han kunne ikke matche forventningerne til ham. Han skulle måske have haft nogle flere års erfaring, inden han tog hertil.

Modsat angriberen er historien lidt en anden med Nikolas Nartey, der i hele sin karriere har været forfulgt af skader, hvilket også gør, at man har et andet blik på hans manglende gennembrud.

– Han er ikke en, der er så meget i fokus, fordi han har været så meget skadet. Trist er det rigtige ord til at beskrive det, fordi alle kan se, at han har et stort potentiale og kan se, hvad han kunne være blevet, hvis han havde været fit, men der er tvivl om, han får så meget styr på sin fysik, at han kommer til at kunne spille i Bundesligaen igen.

Nikolas Nartey er så småt ved at være tilbage fra sin seneste skade. I sidste weekend fik han nemlig comeback i en træningskamp mod Ajax.





Viborg FF – AGF




AVIS

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Vigtigt! Holger Rune sikrer en genial dansk start

‘Jonas Wind er på vej væk’

Jacob Neestrup ude af derby – han afløser ham

Stor hyldest til Birk: – Tak for to smukke år

– Jeg kan ikke lide Højlund

Stor Pione Sisto-overraskelse

Sådan starter Brøndby og FC København i derbyet



INTERVIEW

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Skidt nyt for FCM

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

FCK-stjerne revser ‘enormt grådige mennesker’

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Barcelona var en mulighed for Christian Eriksen

– Det var en stor overraskelse for mig

‘Fra dag ét ventede jeg bare på, han blev fyret’

Forbløffet over Victor Froholdt

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Her er et kombineret FCK- og Brøndby-hold

Historisk start – i ekstase over Nathan Trott

FCK må undvære Neestrup: ‘Jeg er helt rolig’

Glad Mads Hermansen forgylder danske klubber

Brøndby IF – FC København

FC Midtjylland henter spændende back

– Kasper tog mange ting for personligt

Tidligere Barcelona-stjerne færdig som 31-årig?

Eriksen ringede til Kjær og Brøndby-legende

Ny melding: Endnu en Vuelta-etape forkortes

Kasper Hjulmand vinder vild debut

Modstandertræner dybt imponeret: Kæmpe transferkup



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Medier fælder dom efter Kasper Hjulmand-debut

Her er FC Københavns trup til derby

Amorim ryster ikke på hånden før Manchester-derby

Revser Schmeichel: ‘Det er vanvid’

Ny chef i Brøndby: Elsker Oasis – sur på dommerne

Legende: Han er en top, top manager!

Jacob Neestrup er blevet syg før derby

‘Dolberg bliver en kæmpe fiasko – skal vi vædde?’

Derfor er Superliga-profil pludselig fraværende

Lyngby har fået nej fra trænerkandidat

Udlejet FCM’er i drømmedebut – så udgik han skadet

Dansk monstertransfer: Potentialet er stort

Hjulmand før FCK-brag: – Det er vildt mærkeligt

Afslører: I dialog med denne klub inden SL-skifte

Brøndby må undvære skadet stjerne til derby

Tilfreds efter debutsejr: Vi tillod ingenting

Netmasker blafrer i Londonderby

To danske cykelryttere i top 10 i Canada

Transfers: Han bliver en kæmpe succes i Farum

Randers vender sejrsløs stime mod Sønderjyske

Ny Brøndby-boss jubler: ‘Han er afgørende’

Danskerbrag – Højlund starter mod Hjulmand og co.