Begge blev udråbt til at være kæmpe talenter!
Derfor var det på mange måder godt set af VfB Stuttgart, da de hentede Wahid Faghir og Nikolas Nartey til klubben.
Intet er dog gået efter planen for de to danskere, der ikke virker til at være en del af Stuttgarts fremtidsplaner, men årsagerne er meget forskellige.
– De har ingen fremtid i klubben. Problemet for Nartey har været, at han i den længere periode, hvor han har været på holdet, stort set altid har været skadet. Sidst han kom tilbage, viste han potentiale igen, men han blev desværre skadet med det samme igen, så det, i sammenhæng med at han har kontraktudløb til sommer, peger på, at han formentlig ikke er en del af Stuttgart i næste sæson, siger Stuttgart-journalist på Sky Sports Dennis Beyer i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på Wahid Faghirs fremtid.
– Wahid Faghir kom hertil for at blive en del af førsteholdstruppen, men nu spiller han for andetholdet, der spiller i 3. Liga, hvor de kæmper for at undgå nedrykning. Men han imponerer ikke, så de overvejer ikke ligefrem at hive ham tilbage i førsteholdstruppen. Jeg tror ikke, han kommer tilbage dertil igen
Den unge danske angriber var ellers udråbt i Danmark til at være den næste store ting, inden han skiftede fra Vejle Boldklub, men de ting har han ikke fremvist, efter han tog syd for grænsen.
– På den ene side er han for langsom. Han arbejder heller ikke særlig hårdt for holdet, samtidig med at han heller ikke sender de rigtige signaler til træning. Han har også haft en tendens til at være for tyk, når de møder ind efter ferier, hvilket ikke hjælper på, at han mangler fart til det øverste niveau.
– Det skal også siges, at han kom til klubben på et tidspunkt, hvor man var i store problemer og manglede en angriber, men han kunne ikke matche forventningerne til ham. Han skulle måske have haft nogle flere års erfaring, inden han tog hertil.
Modsat angriberen er historien lidt en anden med Nikolas Nartey, der i hele sin karriere har været forfulgt af skader, hvilket også gør, at man har et andet blik på hans manglende gennembrud.
– Han er ikke en, der er så meget i fokus, fordi han har været så meget skadet. Trist er det rigtige ord til at beskrive det, fordi alle kan se, at han har et stort potentiale og kan se, hvad han kunne være blevet, hvis han havde været fit, men der er tvivl om, han får så meget styr på sin fysik, at han kommer til at kunne spille i Bundesligaen igen.
Nikolas Nartey er så småt ved at være tilbage fra sin seneste skade. I sidste weekend fik han nemlig comeback i en træningskamp mod Ajax.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE