Begge blev udråbt til at være kæmpe talenter!
Derfor var det på mange måder godt set af VfB Stuttgart, da de hentede Wahid Faghir og Nikolas Nartey til klubben.
Intet er dog gået efter planen for de to danskere, der ikke virker til at være en del af Stuttgarts fremtidsplaner, men årsagerne er meget forskellige.
– De har ingen fremtid i klubben. Problemet for Nartey har været, at han i den længere periode, hvor han har været på holdet, stort set altid har været skadet. Sidst han kom tilbage, viste han potentiale igen, men han blev desværre skadet med det samme igen, så det, i sammenhæng med at han har kontraktudløb til sommer, peger på, at han formentlig ikke er en del af Stuttgart i næste sæson, siger Stuttgart-journalist på Sky Sports Dennis Beyer i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på Wahid Faghirs fremtid.
– Wahid Faghir kom hertil for at blive en del af førsteholdstruppen, men nu spiller han for andetholdet, der spiller i 3. Liga, hvor de kæmper for at undgå nedrykning. Men han imponerer ikke, så de overvejer ikke ligefrem at hive ham tilbage i førsteholdstruppen. Jeg tror ikke, han kommer tilbage dertil igen
Den unge danske angriber var ellers udråbt i Danmark til at være den næste store ting, inden han skiftede fra Vejle Boldklub, men de ting har han ikke fremvist, efter han tog syd for grænsen.
– På den ene side er han for langsom. Han arbejder heller ikke særlig hårdt for holdet, samtidig med at han heller ikke sender de rigtige signaler til træning. Han har også haft en tendens til at være for tyk, når de møder ind efter ferier, hvilket ikke hjælper på, at han mangler fart til det øverste niveau.
– Det skal også siges, at han kom til klubben på et tidspunkt, hvor man var i store problemer og manglede en angriber, men han kunne ikke matche forventningerne til ham. Han skulle måske have haft nogle flere års erfaring, inden han tog hertil.
Modsat angriberen er historien lidt en anden med Nikolas Nartey, der i hele sin karriere har været forfulgt af skader, hvilket også gør, at man har et andet blik på hans manglende gennembrud.
– Han er ikke en, der er så meget i fokus, fordi han har været så meget skadet. Trist er det rigtige ord til at beskrive det, fordi alle kan se, at han har et stort potentiale og kan se, hvad han kunne være blevet, hvis han havde været fit, men der er tvivl om, han får så meget styr på sin fysik, at han kommer til at kunne spille i Bundesligaen igen.
Nikolas Nartey er så småt ved at være tilbage fra sin seneste skade. I sidste weekend fik han nemlig comeback i en træningskamp mod Ajax.

TransferLIVE: Her er Ricardo Moniz’ nye job

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Årets skandale hvis det rammer Brøndby!

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Vil kuppe FC København

Hvem trækker BIF og SIF i Conference League?

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Rekordkøb kigger efter ny klub

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Nu går de all-in på Højlund

Jagter dansk målræv

Thomas Frank var et emne i storklub

Hvem trækker FCM i Europa League-kvalifikationen?

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Nu bekræfter FCK

Shopamok i FCK – han kan blive en kæmpe profil!

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Neestrups boss skylder big time ved Froholdt-salg

FCK forlanger kassen: Skræmmer det tyskerne væk?

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

FCK straffes: Sektion 12 lukkes

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne