Danskere færdige i Bundesliga-klub? Han er for tyk

Wahid Faghir og Nikolas Nartey ser ikke ud til at have en fremtid i deres klub, VfB Stuttgart.



Begge blev udråbt til at være kæmpe talenter!

Derfor var det på mange måder godt set af VfB Stuttgart, da de hentede Wahid Faghir og Nikolas Nartey til klubben.

Intet er dog gået efter planen for de to danskere, der ikke virker til at være en del af Stuttgarts fremtidsplaner, men årsagerne er meget forskellige.

– De har ingen fremtid i klubben. Problemet for Nartey har været, at han i den længere periode, hvor han har været på holdet, stort set altid har været skadet. Sidst han kom tilbage, viste han potentiale igen, men han blev desværre skadet med det samme igen, så det, i sammenhæng med at han har kontraktudløb til sommer, peger på, at han formentlig ikke er en del af Stuttgart i næste sæson, siger Stuttgart-journalist på Sky Sports Dennis Beyer i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på Wahid Faghirs fremtid.

– Wahid Faghir kom hertil for at blive en del af førsteholdstruppen, men nu spiller han for andetholdet, der spiller i 3. Liga, hvor de kæmper for at undgå nedrykning. Men han imponerer ikke, så de overvejer ikke ligefrem at hive ham tilbage i førsteholdstruppen. Jeg tror ikke, han kommer tilbage dertil igen

Den unge danske angriber var ellers udråbt i Danmark til at være den næste store ting, inden han skiftede fra Vejle Boldklub, men de ting har han ikke fremvist, efter han tog syd for grænsen.

– På den ene side er han for langsom. Han arbejder heller ikke særlig hårdt for holdet, samtidig med at han heller ikke sender de rigtige signaler til træning. Han har også haft en tendens til at være for tyk, når de møder ind efter ferier, hvilket ikke hjælper på, at han mangler fart til det øverste niveau.

– Det skal også siges, at han kom til klubben på et tidspunkt, hvor man var i store problemer og manglede en angriber, men han kunne ikke matche forventningerne til ham. Han skulle måske have haft nogle flere års erfaring, inden han tog hertil.

Modsat angriberen er historien lidt en anden med Nikolas Nartey, der i hele sin karriere har været forfulgt af skader, hvilket også gør, at man har et andet blik på hans manglende gennembrud.

– Han er ikke en, der er så meget i fokus, fordi han har været så meget skadet. Trist er det rigtige ord til at beskrive det, fordi alle kan se, at han har et stort potentiale og kan se, hvad han kunne være blevet, hvis han havde været fit, men der er tvivl om, han får så meget styr på sin fysik, at han kommer til at kunne spille i Bundesligaen igen.

Nikolas Nartey er så småt ved at være tilbage fra sin seneste skade. I sidste weekend fik han nemlig comeback i en træningskamp mod Ajax.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

GOG buldrer forbi bundhold

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glimrende nyt om Chido Obi

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Danske tenniskvinder rykker ned

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Udenlandske medier i chok over Danmark

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova