Begge blev udråbt til at være kæmpe talenter!
Derfor var det på mange måder godt set af VfB Stuttgart, da de hentede Wahid Faghir og Nikolas Nartey til klubben.
Intet er dog gået efter planen for de to danskere, der ikke virker til at være en del af Stuttgarts fremtidsplaner, men årsagerne er meget forskellige.
– De har ingen fremtid i klubben. Problemet for Nartey har været, at han i den længere periode, hvor han har været på holdet, stort set altid har været skadet. Sidst han kom tilbage, viste han potentiale igen, men han blev desværre skadet med det samme igen, så det, i sammenhæng med at han har kontraktudløb til sommer, peger på, at han formentlig ikke er en del af Stuttgart i næste sæson, siger Stuttgart-journalist på Sky Sports Dennis Beyer i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på Wahid Faghirs fremtid.
– Wahid Faghir kom hertil for at blive en del af førsteholdstruppen, men nu spiller han for andetholdet, der spiller i 3. Liga, hvor de kæmper for at undgå nedrykning. Men han imponerer ikke, så de overvejer ikke ligefrem at hive ham tilbage i førsteholdstruppen. Jeg tror ikke, han kommer tilbage dertil igen
Den unge danske angriber var ellers udråbt i Danmark til at være den næste store ting, inden han skiftede fra Vejle Boldklub, men de ting har han ikke fremvist, efter han tog syd for grænsen.
– På den ene side er han for langsom. Han arbejder heller ikke særlig hårdt for holdet, samtidig med at han heller ikke sender de rigtige signaler til træning. Han har også haft en tendens til at være for tyk, når de møder ind efter ferier, hvilket ikke hjælper på, at han mangler fart til det øverste niveau.
– Det skal også siges, at han kom til klubben på et tidspunkt, hvor man var i store problemer og manglede en angriber, men han kunne ikke matche forventningerne til ham. Han skulle måske have haft nogle flere års erfaring, inden han tog hertil.
Modsat angriberen er historien lidt en anden med Nikolas Nartey, der i hele sin karriere har været forfulgt af skader, hvilket også gør, at man har et andet blik på hans manglende gennembrud.
– Han er ikke en, der er så meget i fokus, fordi han har været så meget skadet. Trist er det rigtige ord til at beskrive det, fordi alle kan se, at han har et stort potentiale og kan se, hvad han kunne være blevet, hvis han havde været fit, men der er tvivl om, han får så meget styr på sin fysik, at han kommer til at kunne spille i Bundesligaen igen.
Nikolas Nartey er så småt ved at være tilbage fra sin seneste skade. I sidste weekend fik han nemlig comeback i en træningskamp mod Ajax.
LIVE
LIVE: Superliga-målmand færdig for sæsonen
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
– Han vinder Ballon d’Or!
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE