Begge blev udråbt til at være kæmpe talenter!
Derfor var det på mange måder godt set af VfB Stuttgart, da de hentede Wahid Faghir og Nikolas Nartey til klubben.
Intet er dog gået efter planen for de to danskere, der ikke virker til at være en del af Stuttgarts fremtidsplaner, men årsagerne er meget forskellige.
– De har ingen fremtid i klubben. Problemet for Nartey har været, at han i den længere periode, hvor han har været på holdet, stort set altid har været skadet. Sidst han kom tilbage, viste han potentiale igen, men han blev desværre skadet med det samme igen, så det, i sammenhæng med at han har kontraktudløb til sommer, peger på, at han formentlig ikke er en del af Stuttgart i næste sæson, siger Stuttgart-journalist på Sky Sports Dennis Beyer i et interview til Tipsbladet, inden han sætter ord på Wahid Faghirs fremtid.
– Wahid Faghir kom hertil for at blive en del af førsteholdstruppen, men nu spiller han for andetholdet, der spiller i 3. Liga, hvor de kæmper for at undgå nedrykning. Men han imponerer ikke, så de overvejer ikke ligefrem at hive ham tilbage i førsteholdstruppen. Jeg tror ikke, han kommer tilbage dertil igen
Den unge danske angriber var ellers udråbt i Danmark til at være den næste store ting, inden han skiftede fra Vejle Boldklub, men de ting har han ikke fremvist, efter han tog syd for grænsen.
– På den ene side er han for langsom. Han arbejder heller ikke særlig hårdt for holdet, samtidig med at han heller ikke sender de rigtige signaler til træning. Han har også haft en tendens til at være for tyk, når de møder ind efter ferier, hvilket ikke hjælper på, at han mangler fart til det øverste niveau.
– Det skal også siges, at han kom til klubben på et tidspunkt, hvor man var i store problemer og manglede en angriber, men han kunne ikke matche forventningerne til ham. Han skulle måske have haft nogle flere års erfaring, inden han tog hertil.
Modsat angriberen er historien lidt en anden med Nikolas Nartey, der i hele sin karriere har været forfulgt af skader, hvilket også gør, at man har et andet blik på hans manglende gennembrud.
– Han er ikke en, der er så meget i fokus, fordi han har været så meget skadet. Trist er det rigtige ord til at beskrive det, fordi alle kan se, at han har et stort potentiale og kan se, hvad han kunne være blevet, hvis han havde været fit, men der er tvivl om, han får så meget styr på sin fysik, at han kommer til at kunne spille i Bundesligaen igen.
Nikolas Nartey er så småt ved at være tilbage fra sin seneste skade. I sidste weekend fik han nemlig comeback i en træningskamp mod Ajax.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
AVIS
Ny melding om fremtiden
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation