Den tyske VM-helt Andreas Brehme er død

Andreas Brehme, der afgjorde VM-finalen mellem Vesttyskland og Argentina i 1990, er død i en alder af 63 år.



Den tyske fodboldlegende Andreas Brehme, der afgjorde VM-finalen i 1990, er pludseligt død i en alder af 63 år.

Det bekræfter hans partner, Susanne Schaefer, over for det tyske nyhedsbureau dpa.

– Det er med stor sorg, at jeg på vegne af familien meddeler, at min partner Andreas Brehme pludselig og uventet døde af et hjerteanfald i nat, siger hun til dpa.

Den mangeårige tyske landsholdsspiller opnåede status som folkehelt, da han i 1990 scorede kampens enlige mål på straffespark, da Vesttyskland slog Argentina med 1-0 i VM-finalen på det olympiske stadion i Rom.

Han var også med, da Tyskland to år senere tabte til Danmark i EM-finalen. Ved den lejlighed bar han anførerbindet.

På klubplan var Andreas Brehme forbi flere klubber i Tyskland, ligesom han også kom til både Italien og Spanien.

Flest kampe spillede han hos Kaiserslautern, som han forlod til fordel for Bayern München i 1986. To år senere drog han til Italien og tørnede ud for Inter, inden han hos Zaragoza prøvede sig af i spansk fodbold.

I 1993 vendte han hjem til Kaiserslautern, hvor han spillede indtil sit karrierestop i 1998. Han vandt det tyske mesterskab med både Bayern München og Kaiserslautern.

På landsholdet optrådte han 86 gange og scorede seks mål.

Efter karrieren var han træner hos hjerteklubben Kaiserslautern samt Unterhaching, inden han i en halvsæson var assistent for italienske Giovanni Trapattoni i Stuttgart, der på det tidspunkt havde Jon Dahl Tomasson og Jesper Grønkjær i truppen.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Afviser monsterbud på Simsir

Portugal – Kroatien

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Schweiz – Algeriet

Australien – Egypten

Argentina – Kap Verde

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Colombia – Ghana