Den tyske VM-helt Andreas Brehme er død

Andreas Brehme, der afgjorde VM-finalen mellem Vesttyskland og Argentina i 1990, er død i en alder af 63 år.



Den tyske fodboldlegende Andreas Brehme, der afgjorde VM-finalen i 1990, er pludseligt død i en alder af 63 år.

Det bekræfter hans partner, Susanne Schaefer, over for det tyske nyhedsbureau dpa.

– Det er med stor sorg, at jeg på vegne af familien meddeler, at min partner Andreas Brehme pludselig og uventet døde af et hjerteanfald i nat, siger hun til dpa.

Den mangeårige tyske landsholdsspiller opnåede status som folkehelt, da han i 1990 scorede kampens enlige mål på straffespark, da Vesttyskland slog Argentina med 1-0 i VM-finalen på det olympiske stadion i Rom.

Han var også med, da Tyskland to år senere tabte til Danmark i EM-finalen. Ved den lejlighed bar han anførerbindet.

På klubplan var Andreas Brehme forbi flere klubber i Tyskland, ligesom han også kom til både Italien og Spanien.

Flest kampe spillede han hos Kaiserslautern, som han forlod til fordel for Bayern München i 1986. To år senere drog han til Italien og tørnede ud for Inter, inden han hos Zaragoza prøvede sig af i spansk fodbold.

I 1993 vendte han hjem til Kaiserslautern, hvor han spillede indtil sit karrierestop i 1998. Han vandt det tyske mesterskab med både Bayern München og Kaiserslautern.

På landsholdet optrådte han 86 gange og scorede seks mål.

Efter karrieren var han træner hos hjerteklubben Kaiserslautern samt Unterhaching, inden han i en halvsæson var assistent for italienske Giovanni Trapattoni i Stuttgart, der på det tidspunkt havde Jon Dahl Tomasson og Jesper Grønkjær i truppen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Ked af hemmeligt FCK-skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Monstrøs PL-transfer tæt på

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København afviser millionbud

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt