Denis Vavro afslører fremtidsplaner

FC Københavns udlejede centerforsvarer Denis Vavro håber på at blive i Wolfsburg, fortæller han til Wolfsburger Allgemeine.



Denis Vavro forlod på transfervinduets sidste dag FC København til fordel for en lejeaftale i VfL Wolfsburg frem til næste sommer.

Her har slovakken efter et par uger boende på hotel nu fundet sig en lejlighed, som han er ved at finde sig til rette i, så han udelukkende kan fokusere på fodbolden.

Det er trods alt fodbold han bliver betalt for at spille, og i weekenden debuterede han så for Wolfsburg, da han fik de sidste minutter på banen mod Bayer Leverkusen, som man tabte 3-4 til.

Nu håber Denis Vavro selvsagt på endnu flere spilleminutter og et længere ophold i Wolfsburg.

– Hvis det er muligt, og alt er okay for mig, ville det være rart. Men det er ikke alene op til mig at bestemme, siger Danis Vavro til Wolfsburger Allgemeine.

Det stemmer meget godt overens med hans agents, Martin Petras, udtalelser til Tipsbladet tidligere på måneden.

– Jeg tror ikke, der er nogle af parterne, der forventer, at Denis skal retur til FC København. Der kan ske meget på et år, men lejeaftalen indeholder en købsoption, og forhåbentlig præsterer Denis så godt i denne sæson, at Wolfsburg køber ham.

28-årige Denis Vavro har frem til næste sommer til at overbevise cheftræner, Ralph Hasenhüttl, og den sportslige ledelse, som blandt andre tæller Peter 'PC' Christiansen, om et længere samarbejde.

Slovakken har i hvert fald inden skiftet fået varme anbefalinger om Wolfsburg. Denis Vavros landsholdskollega Peter Pekarik spillede nemlig i Bundesliga-klubben for knap 15 år siden.

– Jeg talte selvfølgelig med Peter, da vi kender hinanden fra landsholdet. Han fortalte mig, at Wolfsburg er en lille, stille og smuk by. Han vandt mesterskabet med Wolfsburg og rådede mig til at tage hertil, siger Denis Vavro til Wolfsburger Allgemeine.

Denis Vavro har også talt med Kamil Grabara, der skiftede til Wolfsburg fra FC København denne sommer, ligesom Jonas Wind også er på kontrakt i Bundesliga-klubben.

Wolfsburg har fået en hård start på sæsonen med tre nederlag og en enkelt sejr. Det skal dog siges, at man har mødt sidste sæsons mestre Bayer Leverkusen, nummer seks fra sidste sæson Eintracht Frankfurt og giganterne Bayern München.






– Det bliver skamredet




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

OB – FC Fredericia

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Andreas Christensen afviste Danmark

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Vild udtalelse blusser op i Italien



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Chikaneret i 90 minutter

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

– En stor beslutning

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Holdt på stor hemmelighed

Hylder dansk debutant

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Ikke sket i 8 år

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen