Denis Vavro afslører fremtidsplaner

FC Københavns udlejede centerforsvarer Denis Vavro håber på at blive i Wolfsburg, fortæller han til Wolfsburger Allgemeine.



Denis Vavro forlod på transfervinduets sidste dag FC København til fordel for en lejeaftale i VfL Wolfsburg frem til næste sommer.

Her har slovakken efter et par uger boende på hotel nu fundet sig en lejlighed, som han er ved at finde sig til rette i, så han udelukkende kan fokusere på fodbolden.

Det er trods alt fodbold han bliver betalt for at spille, og i weekenden debuterede han så for Wolfsburg, da han fik de sidste minutter på banen mod Bayer Leverkusen, som man tabte 3-4 til.

Nu håber Denis Vavro selvsagt på endnu flere spilleminutter og et længere ophold i Wolfsburg.

– Hvis det er muligt, og alt er okay for mig, ville det være rart. Men det er ikke alene op til mig at bestemme, siger Danis Vavro til Wolfsburger Allgemeine.

Det stemmer meget godt overens med hans agents, Martin Petras, udtalelser til Tipsbladet tidligere på måneden.

– Jeg tror ikke, der er nogle af parterne, der forventer, at Denis skal retur til FC København. Der kan ske meget på et år, men lejeaftalen indeholder en købsoption, og forhåbentlig præsterer Denis så godt i denne sæson, at Wolfsburg køber ham.

28-årige Denis Vavro har frem til næste sommer til at overbevise cheftræner, Ralph Hasenhüttl, og den sportslige ledelse, som blandt andre tæller Peter 'PC' Christiansen, om et længere samarbejde.

Slovakken har i hvert fald inden skiftet fået varme anbefalinger om Wolfsburg. Denis Vavros landsholdskollega Peter Pekarik spillede nemlig i Bundesliga-klubben for knap 15 år siden.

– Jeg talte selvfølgelig med Peter, da vi kender hinanden fra landsholdet. Han fortalte mig, at Wolfsburg er en lille, stille og smuk by. Han vandt mesterskabet med Wolfsburg og rådede mig til at tage hertil, siger Denis Vavro til Wolfsburger Allgemeine.

Denis Vavro har også talt med Kamil Grabara, der skiftede til Wolfsburg fra FC København denne sommer, ligesom Jonas Wind også er på kontrakt i Bundesliga-klubben.

Wolfsburg har fået en hård start på sæsonen med tre nederlag og en enkelt sejr. Det skal dog siges, at man har mødt sidste sæsons mestre Bayer Leverkusen, nummer seks fra sidste sæson Eintracht Frankfurt og giganterne Bayern München.



FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

TransferLIVE: Er det Jens Jønssons nye klub?

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Han peger på Simon Kjær

Magisk aften for FC København-stjerne

– Du har udstråling som tagpap

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Fælder dom over Højlund

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Overvejer Mathias Jensen-køb

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Presset Frank: Her er vores store problem

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Henter dansker – får god pakke

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

– Et frygteligt scenarie

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner