Denis Vavro afslører fremtidsplaner

FC Københavns udlejede centerforsvarer Denis Vavro håber på at blive i Wolfsburg, fortæller han til Wolfsburger Allgemeine.



Denis Vavro forlod på transfervinduets sidste dag FC København til fordel for en lejeaftale i VfL Wolfsburg frem til næste sommer.

Her har slovakken efter et par uger boende på hotel nu fundet sig en lejlighed, som han er ved at finde sig til rette i, så han udelukkende kan fokusere på fodbolden.

Det er trods alt fodbold han bliver betalt for at spille, og i weekenden debuterede han så for Wolfsburg, da han fik de sidste minutter på banen mod Bayer Leverkusen, som man tabte 3-4 til.

Nu håber Denis Vavro selvsagt på endnu flere spilleminutter og et længere ophold i Wolfsburg.

– Hvis det er muligt, og alt er okay for mig, ville det være rart. Men det er ikke alene op til mig at bestemme, siger Danis Vavro til Wolfsburger Allgemeine.

Det stemmer meget godt overens med hans agents, Martin Petras, udtalelser til Tipsbladet tidligere på måneden.

– Jeg tror ikke, der er nogle af parterne, der forventer, at Denis skal retur til FC København. Der kan ske meget på et år, men lejeaftalen indeholder en købsoption, og forhåbentlig præsterer Denis så godt i denne sæson, at Wolfsburg køber ham.

28-årige Denis Vavro har frem til næste sommer til at overbevise cheftræner, Ralph Hasenhüttl, og den sportslige ledelse, som blandt andre tæller Peter 'PC' Christiansen, om et længere samarbejde.

Slovakken har i hvert fald inden skiftet fået varme anbefalinger om Wolfsburg. Denis Vavros landsholdskollega Peter Pekarik spillede nemlig i Bundesliga-klubben for knap 15 år siden.

– Jeg talte selvfølgelig med Peter, da vi kender hinanden fra landsholdet. Han fortalte mig, at Wolfsburg er en lille, stille og smuk by. Han vandt mesterskabet med Wolfsburg og rådede mig til at tage hertil, siger Denis Vavro til Wolfsburger Allgemeine.

Denis Vavro har også talt med Kamil Grabara, der skiftede til Wolfsburg fra FC København denne sommer, ligesom Jonas Wind også er på kontrakt i Bundesliga-klubben.

Wolfsburg har fået en hård start på sæsonen med tre nederlag og en enkelt sejr. Det skal dog siges, at man har mødt sidste sæsons mestre Bayer Leverkusen, nummer seks fra sidste sæson Eintracht Frankfurt og giganterne Bayern München.





Har du fuldstændig tabt småkagerne?




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner