Desperat Tuchel ville hente LFC-profil til Chelsea

Stod det til tyskeren, så var Chelsea gået på rov hos Liverpool og hentet en af klubbens allerstørste stjerner.



Thomas Tuchel har atter scoret et enormt cheftrænerjob, efter tyskeren er valgt til at stå i spidsen for Bayern München fremover.

Udover at glæde sig over at være træner for en af verdens største klubber så kan Thomas Tuchel også glæde sig til at arbejde sammen med en spiller, som han tidligere har været meget bestræbet på at hente.

Thomas Tuchel skulle nemlig have et særdeles godt øje til Sadio Mané, som Bayern München købte sidste sommer fra Liverpool. Han skulle endda være så vild med Mané, at han både i sin seneste tid i Chelsea, men også før det i Paris Saint-Germain forsøgte at hente senegaleseren i Liverpool – uden held.

Det skriver Sky Sport-journalisten Florian Plettenberg på sin Twitter-profil.

– Mané ser frem til at arbejde sammen med Tuchel. Mané er særdeles motiveret for at vise, hvorfor Bayern har hentet ham. Mané ved, at han er nødt til at vise mere. Han har et godt forhold til Tuchel. TT (Thomas Tuchel) forsøgte engang at hente ham til Chelsea og Paris, skriver Plettenberg.

Tredje gang er lykkens gang for Thomas Tuchel, som får brug for Sadio Mané til at vælte Borussia Dortmund af tronen i den tyske Bundesliga. 

Sadio Mané blev hentet sidste sommer med store forventninger efter en fremragende sidste sæson i Liverpool. Han skulle ligeledes fylde det hul, som Robert Lewandowski havde efterladt sig, ud. 

Selv om han har fået kritik, har Mané scoret 11 gange og lagt op til fem mål i 28 Bayern München-kampe.





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Mulig Kasper Schmeichel-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal skal til Danmark

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Positive forhandlinger med Nartey

Offentliggøres i dag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent