Thomas Tuchel har atter scoret et enormt cheftrænerjob, efter tyskeren er valgt til at stå i spidsen for Bayern München fremover.
Udover at glæde sig over at være træner for en af verdens største klubber så kan Thomas Tuchel også glæde sig til at arbejde sammen med en spiller, som han tidligere har været meget bestræbet på at hente.
Thomas Tuchel skulle nemlig have et særdeles godt øje til Sadio Mané, som Bayern München købte sidste sommer fra Liverpool. Han skulle endda være så vild med Mané, at han både i sin seneste tid i Chelsea, men også før det i Paris Saint-Germain forsøgte at hente senegaleseren i Liverpool – uden held.
Det skriver Sky Sport-journalisten Florian Plettenberg på sin Twitter-profil.
– Mané ser frem til at arbejde sammen med Tuchel. Mané er særdeles motiveret for at vise, hvorfor Bayern har hentet ham. Mané ved, at han er nødt til at vise mere. Han har et godt forhold til Tuchel. TT (Thomas Tuchel) forsøgte engang at hente ham til Chelsea og Paris, skriver Plettenberg.
Tredje gang er lykkens gang for Thomas Tuchel, som får brug for Sadio Mané til at vælte Borussia Dortmund af tronen i den tyske Bundesliga.
Sadio Mané blev hentet sidste sommer med store forventninger efter en fremragende sidste sæson i Liverpool. Han skulle ligeledes fylde det hul, som Robert Lewandowski havde efterladt sig, ud.
Selv om han har fået kritik, har Mané scoret 11 gange og lagt op til fem mål i 28 Bayern München-kampe.
News #Mané: He is looking forward to work with Tuchel. Mané is highly motivated to show why Bayern have brought him in. Mané knows that he has to deliver more! He has a good relationship with Tuchel. TT once wanted to bring him to Chelsea and Paris. @SkySportDE 🇸🇳 pic.twitter.com/39ZWgbdFrk
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) March 27, 2023
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Arsenal er i Champions League-finalen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
El Clásico kan afgøre det hele
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE