Thomas Tuchel har atter scoret et enormt cheftrænerjob, efter tyskeren er valgt til at stå i spidsen for Bayern München fremover.
Udover at glæde sig over at være træner for en af verdens største klubber så kan Thomas Tuchel også glæde sig til at arbejde sammen med en spiller, som han tidligere har været meget bestræbet på at hente.
Thomas Tuchel skulle nemlig have et særdeles godt øje til Sadio Mané, som Bayern München købte sidste sommer fra Liverpool. Han skulle endda være så vild med Mané, at han både i sin seneste tid i Chelsea, men også før det i Paris Saint-Germain forsøgte at hente senegaleseren i Liverpool – uden held.
Det skriver Sky Sport-journalisten Florian Plettenberg på sin Twitter-profil.
– Mané ser frem til at arbejde sammen med Tuchel. Mané er særdeles motiveret for at vise, hvorfor Bayern har hentet ham. Mané ved, at han er nødt til at vise mere. Han har et godt forhold til Tuchel. TT (Thomas Tuchel) forsøgte engang at hente ham til Chelsea og Paris, skriver Plettenberg.
Tredje gang er lykkens gang for Thomas Tuchel, som får brug for Sadio Mané til at vælte Borussia Dortmund af tronen i den tyske Bundesliga.
Sadio Mané blev hentet sidste sommer med store forventninger efter en fremragende sidste sæson i Liverpool. Han skulle ligeledes fylde det hul, som Robert Lewandowski havde efterladt sig, ud.
Selv om han har fået kritik, har Mané scoret 11 gange og lagt op til fem mål i 28 Bayern München-kampe.
News #Mané: He is looking forward to work with Tuchel. Mané is highly motivated to show why Bayern have brought him in. Mané knows that he has to deliver more! He has a good relationship with Tuchel. TT once wanted to bring him to Chelsea and Paris. @SkySportDE 🇸🇳 pic.twitter.com/39ZWgbdFrk
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) March 27, 2023
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
AVIS
Dansk angriber sat til salg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
MEDIE
FCM-transfer i fare