Thomas Tuchel har atter scoret et enormt cheftrænerjob, efter tyskeren er valgt til at stå i spidsen for Bayern München fremover.
Udover at glæde sig over at være træner for en af verdens største klubber så kan Thomas Tuchel også glæde sig til at arbejde sammen med en spiller, som han tidligere har været meget bestræbet på at hente.
Thomas Tuchel skulle nemlig have et særdeles godt øje til Sadio Mané, som Bayern München købte sidste sommer fra Liverpool. Han skulle endda være så vild med Mané, at han både i sin seneste tid i Chelsea, men også før det i Paris Saint-Germain forsøgte at hente senegaleseren i Liverpool – uden held.
Det skriver Sky Sport-journalisten Florian Plettenberg på sin Twitter-profil.
– Mané ser frem til at arbejde sammen med Tuchel. Mané er særdeles motiveret for at vise, hvorfor Bayern har hentet ham. Mané ved, at han er nødt til at vise mere. Han har et godt forhold til Tuchel. TT (Thomas Tuchel) forsøgte engang at hente ham til Chelsea og Paris, skriver Plettenberg.
Tredje gang er lykkens gang for Thomas Tuchel, som får brug for Sadio Mané til at vælte Borussia Dortmund af tronen i den tyske Bundesliga.
Sadio Mané blev hentet sidste sommer med store forventninger efter en fremragende sidste sæson i Liverpool. Han skulle ligeledes fylde det hul, som Robert Lewandowski havde efterladt sig, ud.
Selv om han har fået kritik, har Mané scoret 11 gange og lagt op til fem mål i 28 Bayern München-kampe.
News #Mané: He is looking forward to work with Tuchel. Mané is highly motivated to show why Bayern have brought him in. Mané knows that he has to deliver more! He has a good relationship with Tuchel. TT once wanted to bring him to Chelsea and Paris. @SkySportDE 🇸🇳 pic.twitter.com/39ZWgbdFrk
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) March 27, 2023
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TIPSBLADETS DOM