Thomas Tuchel har atter scoret et enormt cheftrænerjob, efter tyskeren er valgt til at stå i spidsen for Bayern München fremover.
Udover at glæde sig over at være træner for en af verdens største klubber så kan Thomas Tuchel også glæde sig til at arbejde sammen med en spiller, som han tidligere har været meget bestræbet på at hente.
Thomas Tuchel skulle nemlig have et særdeles godt øje til Sadio Mané, som Bayern München købte sidste sommer fra Liverpool. Han skulle endda være så vild med Mané, at han både i sin seneste tid i Chelsea, men også før det i Paris Saint-Germain forsøgte at hente senegaleseren i Liverpool – uden held.
Det skriver Sky Sport-journalisten Florian Plettenberg på sin Twitter-profil.
– Mané ser frem til at arbejde sammen med Tuchel. Mané er særdeles motiveret for at vise, hvorfor Bayern har hentet ham. Mané ved, at han er nødt til at vise mere. Han har et godt forhold til Tuchel. TT (Thomas Tuchel) forsøgte engang at hente ham til Chelsea og Paris, skriver Plettenberg.
Tredje gang er lykkens gang for Thomas Tuchel, som får brug for Sadio Mané til at vælte Borussia Dortmund af tronen i den tyske Bundesliga.
Sadio Mané blev hentet sidste sommer med store forventninger efter en fremragende sidste sæson i Liverpool. Han skulle ligeledes fylde det hul, som Robert Lewandowski havde efterladt sig, ud.
Selv om han har fået kritik, har Mané scoret 11 gange og lagt op til fem mål i 28 Bayern München-kampe.
News #Mané: He is looking forward to work with Tuchel. Mané is highly motivated to show why Bayern have brought him in. Mané knows that he has to deliver more! He has a good relationship with Tuchel. TT once wanted to bring him to Chelsea and Paris. @SkySportDE 🇸🇳 pic.twitter.com/39ZWgbdFrk
— Florian Plettenberg (@Plettigoal) March 27, 2023
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
Klar besked om AGF
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
NYHEDER
Franco Baresi er død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT