‘Det bliver vidunderligt’

Bo Henriksen glæder sig enormt meget til at deltage i den store fest i Mainz.



Euforien er enorm i Mainz.

Resultaterne har aldrig været bedre for byens fodboldflagship, der brager mod en topplacering i Bundesligaen, som kan sende dem på et europæisk eventyr i næste sæson med Bo Henriksen som kaptajn ved roret.

I denne weekend møder de RB Leipzig på udebane, og selvom det er en stor kamp, der kan få afgørende betydning for sæsonen, er det store højdepunkt i Mainz mandag, hvor danskeren sammen med flere af klubbens spillere skal køre karavane gennem byen for at fejre karnevallet, der afsluttes i næste uge.

– Jeg så billeder af, hvordan det så ud i går; det så vanvittigt ud – og det var kun fra den første dag.

– Alle taler om det, også spillerne. Jeg kommer til at nyde karavanen, det bliver vidunderligt, fortæller danskeren fredag til den tyske presse.

Der er stor tradition for, at alle møder op udklædt til den store fest, men den karismatiske dansker er i tvivl om, hvad han skal tage på til begivenheden.

– Jeg har ingen idé om det. Jeg tror, at jeg i sig selv er et kostume, så jeg har ikke brug for at iklæde mig alt muligt, sagde Bo Henriksen med et stort smil på læben.

Inden den store festivitas kan blive sparket i gang for spillernes vedkommende, skal de præstere i kampen mod Leipzig, som kan blive den store forfest, hvis der kommer et godt resultat i hus.

– Selvfølgelig bliver det sjovere, hvis vi vinder.

– Det vigtigste er, at drengene får det sjovt, og vi kan fejre byens traditioner og kultur. Jeg kommer selvfølgelig – og forhåbentlig kan vi få et godt grin.

Allerede inden den store parade er det blevet lækket, at der kommer en vogn, der hylder den tidligere Mainz- og Liverpool-cheftræner Jürgen Klopp. Den kan du se et billede af herunder.

Foto: Alamy






LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

OB jagter tidligere Superliga-profil

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bud på 1,12 milliard afvist

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Jonas Wind til danskerklub?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident