‘Det bliver vidunderligt’

Bo Henriksen glæder sig enormt meget til at deltage i den store fest i Mainz.



Euforien er enorm i Mainz.

Resultaterne har aldrig været bedre for byens fodboldflagship, der brager mod en topplacering i Bundesligaen, som kan sende dem på et europæisk eventyr i næste sæson med Bo Henriksen som kaptajn ved roret.

I denne weekend møder de RB Leipzig på udebane, og selvom det er en stor kamp, der kan få afgørende betydning for sæsonen, er det store højdepunkt i Mainz mandag, hvor danskeren sammen med flere af klubbens spillere skal køre karavane gennem byen for at fejre karnevallet, der afsluttes i næste uge.

– Jeg så billeder af, hvordan det så ud i går; det så vanvittigt ud – og det var kun fra den første dag.

– Alle taler om det, også spillerne. Jeg kommer til at nyde karavanen, det bliver vidunderligt, fortæller danskeren fredag til den tyske presse.

Der er stor tradition for, at alle møder op udklædt til den store fest, men den karismatiske dansker er i tvivl om, hvad han skal tage på til begivenheden.

– Jeg har ingen idé om det. Jeg tror, at jeg i sig selv er et kostume, så jeg har ikke brug for at iklæde mig alt muligt, sagde Bo Henriksen med et stort smil på læben.

Inden den store festivitas kan blive sparket i gang for spillernes vedkommende, skal de præstere i kampen mod Leipzig, som kan blive den store forfest, hvis der kommer et godt resultat i hus.

– Selvfølgelig bliver det sjovere, hvis vi vinder.

– Det vigtigste er, at drengene får det sjovt, og vi kan fejre byens traditioner og kultur. Jeg kommer selvfølgelig – og forhåbentlig kan vi få et godt grin.

Allerede inden den store parade er det blevet lækket, at der kommer en vogn, der hylder den tidligere Mainz- og Liverpool-cheftræner Jürgen Klopp. Den kan du se et billede af herunder.

Foto: Alamy




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Sydafrika – Canada

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Colombia – Portugal

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

FCK-profil med hattrick i målfest

Markant ændring i Silkeborg

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens