Euforien er enorm i Mainz.
Resultaterne har aldrig været bedre for byens fodboldflagship, der brager mod en topplacering i Bundesligaen, som kan sende dem på et europæisk eventyr i næste sæson med Bo Henriksen som kaptajn ved roret.
I denne weekend møder de RB Leipzig på udebane, og selvom det er en stor kamp, der kan få afgørende betydning for sæsonen, er det store højdepunkt i Mainz mandag, hvor danskeren sammen med flere af klubbens spillere skal køre karavane gennem byen for at fejre karnevallet, der afsluttes i næste uge.
– Jeg så billeder af, hvordan det så ud i går; det så vanvittigt ud – og det var kun fra den første dag.
– Alle taler om det, også spillerne. Jeg kommer til at nyde karavanen, det bliver vidunderligt, fortæller danskeren fredag til den tyske presse.
Der er stor tradition for, at alle møder op udklædt til den store fest, men den karismatiske dansker er i tvivl om, hvad han skal tage på til begivenheden.
– Jeg har ingen idé om det. Jeg tror, at jeg i sig selv er et kostume, så jeg har ikke brug for at iklæde mig alt muligt, sagde Bo Henriksen med et stort smil på læben.
Inden den store festivitas kan blive sparket i gang for spillernes vedkommende, skal de præstere i kampen mod Leipzig, som kan blive den store forfest, hvis der kommer et godt resultat i hus.
– Selvfølgelig bliver det sjovere, hvis vi vinder.
– Det vigtigste er, at drengene får det sjovt, og vi kan fejre byens traditioner og kultur. Jeg kommer selvfølgelig – og forhåbentlig kan vi få et godt grin.
Allerede inden den store parade er det blevet lækket, at der kommer en vogn, der hylder den tidligere Mainz- og Liverpool-cheftræner Jürgen Klopp. Den kan du se et billede af herunder.

TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Italiensk minister kalder VM-idé ‘Skamfuld’
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
