Euforien er enorm i Mainz.
Resultaterne har aldrig været bedre for byens fodboldflagship, der brager mod en topplacering i Bundesligaen, som kan sende dem på et europæisk eventyr i næste sæson med Bo Henriksen som kaptajn ved roret.
I denne weekend møder de RB Leipzig på udebane, og selvom det er en stor kamp, der kan få afgørende betydning for sæsonen, er det store højdepunkt i Mainz mandag, hvor danskeren sammen med flere af klubbens spillere skal køre karavane gennem byen for at fejre karnevallet, der afsluttes i næste uge.
– Jeg så billeder af, hvordan det så ud i går; det så vanvittigt ud – og det var kun fra den første dag.
– Alle taler om det, også spillerne. Jeg kommer til at nyde karavanen, det bliver vidunderligt, fortæller danskeren fredag til den tyske presse.
Der er stor tradition for, at alle møder op udklædt til den store fest, men den karismatiske dansker er i tvivl om, hvad han skal tage på til begivenheden.
– Jeg har ingen idé om det. Jeg tror, at jeg i sig selv er et kostume, så jeg har ikke brug for at iklæde mig alt muligt, sagde Bo Henriksen med et stort smil på læben.
Inden den store festivitas kan blive sparket i gang for spillernes vedkommende, skal de præstere i kampen mod Leipzig, som kan blive den store forfest, hvis der kommer et godt resultat i hus.
– Selvfølgelig bliver det sjovere, hvis vi vinder.
– Det vigtigste er, at drengene får det sjovt, og vi kan fejre byens traditioner og kultur. Jeg kommer selvfølgelig – og forhåbentlig kan vi få et godt grin.
Allerede inden den store parade er det blevet lækket, at der kommer en vogn, der hylder den tidligere Mainz- og Liverpool-cheftræner Jürgen Klopp. Den kan du se et billede af herunder.

LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Monsterbud på vej
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
