‘Det bliver vidunderligt’

Bo Henriksen glæder sig enormt meget til at deltage i den store fest i Mainz.



Euforien er enorm i Mainz.

Resultaterne har aldrig været bedre for byens fodboldflagship, der brager mod en topplacering i Bundesligaen, som kan sende dem på et europæisk eventyr i næste sæson med Bo Henriksen som kaptajn ved roret.

I denne weekend møder de RB Leipzig på udebane, og selvom det er en stor kamp, der kan få afgørende betydning for sæsonen, er det store højdepunkt i Mainz mandag, hvor danskeren sammen med flere af klubbens spillere skal køre karavane gennem byen for at fejre karnevallet, der afsluttes i næste uge.

– Jeg så billeder af, hvordan det så ud i går; det så vanvittigt ud – og det var kun fra den første dag.

– Alle taler om det, også spillerne. Jeg kommer til at nyde karavanen, det bliver vidunderligt, fortæller danskeren fredag til den tyske presse.

Der er stor tradition for, at alle møder op udklædt til den store fest, men den karismatiske dansker er i tvivl om, hvad han skal tage på til begivenheden.

– Jeg har ingen idé om det. Jeg tror, at jeg i sig selv er et kostume, så jeg har ikke brug for at iklæde mig alt muligt, sagde Bo Henriksen med et stort smil på læben.

Inden den store festivitas kan blive sparket i gang for spillernes vedkommende, skal de præstere i kampen mod Leipzig, som kan blive den store forfest, hvis der kommer et godt resultat i hus.

– Selvfølgelig bliver det sjovere, hvis vi vinder.

– Det vigtigste er, at drengene får det sjovt, og vi kan fejre byens traditioner og kultur. Jeg kommer selvfølgelig – og forhåbentlig kan vi få et godt grin.

Allerede inden den store parade er det blevet lækket, at der kommer en vogn, der hylder den tidligere Mainz- og Liverpool-cheftræner Jürgen Klopp. Den kan du se et billede af herunder.

Foto: Alamy




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

De er tilbage i Premier League



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen