Alexander Zornigers badede i succes i Greuther Fürth i den første halvdel af sæsonen, men de seneste par måneder er det gået helt galt for den karismatiske tysker.
I weekenden kulminerede en længere periode med elendige resultater med et 2-0-nederlag til Osnabrück, som er klart sidst i 2. Bundesliga.
Facit er nu, at Alexander Zornigers mandskab nu har tabt syv af sine seneste ni ligakampe. Her er det blevet til en sejr og en uafgjort, og det betyder, at drømmene om en eventuel oprykning til Bundesligaen er fuldstændig parkeret.
Inden rædselsstimen lå Greuther Fürth ellers og hørte til, der hvor det er rigtig sjovt, men i stedet befinder man sig nu i ingenmandsland.
Den tidligere Brøndby-træners position i klubben er nu også begyndt at blive et emne i tyske medier, og selv sagde Zorniger efter nederlaget til Osnabrück, at han følte sig meget tryg i sin ansættelse. Faktisk skulle han angiveligt have været forbløffet over, at det rent faktisk var et tema.
Klubbens sportsdirektør, Rachid Azzouzi, har nu også fuldstændig afvist, at Zorniger skulle sidde usikkert i sædet overfor avisen Nürnberger Nachrichten.
Siden Alexander Zorniger overtog styringen af klubben i oktober 2022, har det da også været en stor succes. Dengang han tog over, lå klubben i nedrykningsfare. Det er ikke i nærheden af at være tilfældet nu.
Alexander Zorniger forlængede sin aftale med Greuther Fürth tidligere på sæsonen, så den nu løber til 2026.
LIVE
TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Stortalent starter inde for FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Han er en Superliga-stjerne in spe
NYHEDER