Det er gået helt galt for Alexander Zorniger

Den tidligere Brøndby-træner er i øjeblikket inde i en forfærdelig stime for Greuther Fürth.



Alexander Zornigers badede i succes i Greuther Fürth i den første halvdel af sæsonen, men de seneste par måneder er det gået helt galt for den karismatiske tysker.

I weekenden kulminerede en længere periode med elendige resultater med et 2-0-nederlag til Osnabrück, som er klart sidst i 2. Bundesliga. 

Facit er nu, at Alexander Zornigers mandskab nu har tabt syv af sine seneste ni ligakampe. Her er det blevet til en sejr og en uafgjort, og det betyder, at drømmene om en eventuel oprykning til Bundesligaen er fuldstændig parkeret. 

Inden rædselsstimen lå Greuther Fürth ellers og hørte til, der hvor det er rigtig sjovt, men i stedet befinder man sig nu i ingenmandsland. 

Den tidligere Brøndby-træners position i klubben er nu også begyndt at blive et emne i tyske medier, og selv sagde Zorniger efter nederlaget til Osnabrück, at han følte sig meget tryg i sin ansættelse. Faktisk skulle han angiveligt have været forbløffet over, at det rent faktisk var et tema. 

Klubbens sportsdirektør, Rachid Azzouzi, har nu også fuldstændig afvist, at Zorniger skulle sidde usikkert i sædet overfor avisen Nürnberger Nachrichten. 

Siden Alexander Zorniger overtog styringen af klubben i oktober 2022, har det da også været en stor succes. Dengang han tog over, lå klubben i nedrykningsfare. Det er ikke i nærheden af at være tilfældet nu.

Alexander Zorniger forlængede sin aftale med Greuther Fürth tidligere på sæsonen, så den nu løber til 2026.







LIVE

TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte

Kedelig returkamp i Kosova

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Thomas Frank: De vinder VM

Brøndby tæt på ny forstærkning

Argentina i VM-finalen efter nyt drama



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen

‘Det var verdens undergang’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Spændende transfermelding om Maxsø

Transferbombe i Manchester United

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Begejstret for Jacob Neestrup

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Er han løsningen i AGF?

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København-transfer bremses af denne årsag

Det er Frankfurt klar til at smide for Gaaei

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen