Alexander Zornigers badede i succes i Greuther Fürth i den første halvdel af sæsonen, men de seneste par måneder er det gået helt galt for den karismatiske tysker.
I weekenden kulminerede en længere periode med elendige resultater med et 2-0-nederlag til Osnabrück, som er klart sidst i 2. Bundesliga.
Facit er nu, at Alexander Zornigers mandskab nu har tabt syv af sine seneste ni ligakampe. Her er det blevet til en sejr og en uafgjort, og det betyder, at drømmene om en eventuel oprykning til Bundesligaen er fuldstændig parkeret.
Inden rædselsstimen lå Greuther Fürth ellers og hørte til, der hvor det er rigtig sjovt, men i stedet befinder man sig nu i ingenmandsland.
Den tidligere Brøndby-træners position i klubben er nu også begyndt at blive et emne i tyske medier, og selv sagde Zorniger efter nederlaget til Osnabrück, at han følte sig meget tryg i sin ansættelse. Faktisk skulle han angiveligt have været forbløffet over, at det rent faktisk var et tema.
Klubbens sportsdirektør, Rachid Azzouzi, har nu også fuldstændig afvist, at Zorniger skulle sidde usikkert i sædet overfor avisen Nürnberger Nachrichten.
Siden Alexander Zorniger overtog styringen af klubben i oktober 2022, har det da også været en stor succes. Dengang han tog over, lå klubben i nedrykningsfare. Det er ikke i nærheden af at være tilfældet nu.
Alexander Zorniger forlængede sin aftale med Greuther Fürth tidligere på sæsonen, så den nu løber til 2026.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
MEDIE