Det er gået helt galt for Alexander Zorniger

Den tidligere Brøndby-træner er i øjeblikket inde i en forfærdelig stime for Greuther Fürth.



Alexander Zornigers badede i succes i Greuther Fürth i den første halvdel af sæsonen, men de seneste par måneder er det gået helt galt for den karismatiske tysker.

I weekenden kulminerede en længere periode med elendige resultater med et 2-0-nederlag til Osnabrück, som er klart sidst i 2. Bundesliga. 

Facit er nu, at Alexander Zornigers mandskab nu har tabt syv af sine seneste ni ligakampe. Her er det blevet til en sejr og en uafgjort, og det betyder, at drømmene om en eventuel oprykning til Bundesligaen er fuldstændig parkeret. 

Inden rædselsstimen lå Greuther Fürth ellers og hørte til, der hvor det er rigtig sjovt, men i stedet befinder man sig nu i ingenmandsland. 

Den tidligere Brøndby-træners position i klubben er nu også begyndt at blive et emne i tyske medier, og selv sagde Zorniger efter nederlaget til Osnabrück, at han følte sig meget tryg i sin ansættelse. Faktisk skulle han angiveligt have været forbløffet over, at det rent faktisk var et tema. 

Klubbens sportsdirektør, Rachid Azzouzi, har nu også fuldstændig afvist, at Zorniger skulle sidde usikkert i sædet overfor avisen Nürnberger Nachrichten. 

Siden Alexander Zorniger overtog styringen af klubben i oktober 2022, har det da også været en stor succes. Dengang han tog over, lå klubben i nedrykningsfare. Det er ikke i nærheden af at være tilfældet nu.

Alexander Zorniger forlængede sin aftale med Greuther Fürth tidligere på sæsonen, så den nu løber til 2026.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Polsk succestræner rygtes til Danmark



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

PSG genvinder Champions League

Forlader AGF – her er hans nye klub

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen