Kasper Dolberg skal i foråret forsøge at vise sig frem i Hoffenheim, hvor den danske landsholdsangriber skal spille resten af sæsonen som lejesvend.
Efter to indhop mod Union Berlin og Stuttgart er Kasper Dolberg lørdag med i startopstillingen i hjemmekampen mod Mönchengladbach, og i optakten blev Dolbergs situation så vendt i Viaplay-studiet, hvor Tommy Bechmann indledningsvist blev spurgt, om han glæder sig til at følge den tidligere Ajax-spiller i Bundesligaen.
– Sindssygt meget! Prøv at forestil dig, hvis vi kan få Kasper Dolberg til at slå igennem i Bundesligaen og få ham til at smile. Det kunne jo være helt ekstraordinært, lød svaret fra Bechmann.
– Det er jo en spiller, der har haft det svært det seneste stykke tid. Det er ved at være nogle år siden, at han har haft en rigtig god sæson. Det var tilbage i Nice, lige da han blev solgt til dem, hvor han scorede 11 mål i 23 kampe. Det var i 2019/20-sæsonen, så man kan godt efterlyse, at nu er det ved at være for Dolberg. Nu vil vi gerne se det store talent, som han utvivlsomt har. Nu skal vi se det slå igennem.
Ken Ilsø, der selv har spillet i Bundesligaen for Fortuna Düsseldorf, brød herefter ind og udtalte sig i mere kontante vendinger om Kasper Dolberg.
– Men nu skal vi også til at se det. Jeg synes efterhånden, at der er blevet snakket rigtig meget om Dolberg. Han er blevet hevet op på en høj piedestal. Men altså, nu vil jeg også se nogle gode aktioner, lød det fra Ken Ilsø.
– Først og fremmest vil jeg også se mål. Altså, det er en angriber, hvor vi nærmest skal over et år tilbage for at finde hans seneste mål i klubregi. Voldsomt, at Hoffenheim har hentet ham. Jeg synes også, at Breitenreiter (Hoffenheims cheftræner, red.) har været ude at forsøge allerede at sige sådan noget med 'ja, han har leveret nogle gode præstationer til træning' og sådan noget. Men vi ved også godt, at det er når der bliver fløjtet op (at det gælder, red.). De vil se mål i Tyskland, og det skal til at ske for Dolberg.
Kasper Dolbergs seneste mål i klubregi faldt den 1. marts 2022, da danskeren nettede i Coupe de France-semifinalen mellem Nice og Versailles. Dolberg nåede ikke at score i løbet af efterårets lejeophold i Sevilla, til gengæld nettede den 25-årige angriber i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig i september sidste år.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Harry Maguire i chok
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brighton – Manchester United
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu