– Det er voldsomt, at de har hentet Dolberg

Ifølge Viaplay-ekspert Ken Ilsø skal Kasper Dolberg gerne snart til at levere nogle gode præstationer, idet den danske landsholdsangriber i det seneste års tid har haft svært ved at få gang i målscoringen.



Kasper Dolberg skal i foråret forsøge at vise sig frem i Hoffenheim, hvor den danske landsholdsangriber skal spille resten af sæsonen som lejesvend. 

Efter to indhop mod Union Berlin og Stuttgart er Kasper Dolberg lørdag med i startopstillingen i hjemmekampen mod Mönchengladbach, og i optakten blev Dolbergs situation så vendt i Viaplay-studiet, hvor Tommy Bechmann indledningsvist blev spurgt, om han glæder sig til at følge den tidligere Ajax-spiller i Bundesligaen.

– Sindssygt meget! Prøv at forestil dig, hvis vi kan få Kasper Dolberg til at slå igennem i Bundesligaen og få ham til at smile. Det kunne jo være helt ekstraordinært, lød svaret fra Bechmann.

– Det er jo en spiller, der har haft det svært det seneste stykke tid. Det er ved at være nogle år siden, at han har haft en rigtig god sæson. Det var tilbage i Nice, lige da han blev solgt til dem, hvor han scorede 11 mål i 23 kampe. Det var i 2019/20-sæsonen, så man kan godt efterlyse, at nu er det ved at være for Dolberg. Nu vil vi gerne se det store talent, som han utvivlsomt har. Nu skal vi se det slå igennem. 

Ken Ilsø, der selv har spillet i Bundesligaen for Fortuna Düsseldorf, brød herefter ind og udtalte sig i mere kontante vendinger om Kasper Dolberg.

– Men nu skal vi også til at se det. Jeg synes efterhånden, at der er blevet snakket rigtig meget om Dolberg. Han er blevet hevet op på en høj piedestal. Men altså, nu vil jeg også se nogle gode aktioner, lød det fra Ken Ilsø.

– Først og fremmest vil jeg også se mål. Altså, det er en angriber, hvor vi nærmest skal over et år tilbage for at finde hans seneste mål i klubregi. Voldsomt, at Hoffenheim har hentet ham. Jeg synes også, at Breitenreiter (Hoffenheims cheftræner, red.) har været ude at forsøge allerede at sige sådan noget med 'ja, han har leveret nogle gode præstationer til træning' og sådan noget. Men vi ved også godt, at det er når der bliver fløjtet op (at det gælder, red.). De vil se mål i Tyskland, og det skal til at ske for Dolberg. 

Kasper Dolbergs seneste mål i klubregi faldt den 1. marts 2022, da danskeren nettede i Coupe de France-semifinalen mellem Nice og Versailles. Dolberg nåede ikke at score i løbet af efterårets lejeophold i Sevilla, til gengæld nettede den 25-årige angriber i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig i september sidste år. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE



Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Riemer svarer på Tøftings kritik

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Lukas Lerager er færdig i FC København

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Alle storroser Dario Osorio

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Millionregn over Ståle Solbakken

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Her trækkes der lod til VM

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen