Kasper Dolberg skal i foråret forsøge at vise sig frem i Hoffenheim, hvor den danske landsholdsangriber skal spille resten af sæsonen som lejesvend.
Efter to indhop mod Union Berlin og Stuttgart er Kasper Dolberg lørdag med i startopstillingen i hjemmekampen mod Mönchengladbach, og i optakten blev Dolbergs situation så vendt i Viaplay-studiet, hvor Tommy Bechmann indledningsvist blev spurgt, om han glæder sig til at følge den tidligere Ajax-spiller i Bundesligaen.
– Sindssygt meget! Prøv at forestil dig, hvis vi kan få Kasper Dolberg til at slå igennem i Bundesligaen og få ham til at smile. Det kunne jo være helt ekstraordinært, lød svaret fra Bechmann.
– Det er jo en spiller, der har haft det svært det seneste stykke tid. Det er ved at være nogle år siden, at han har haft en rigtig god sæson. Det var tilbage i Nice, lige da han blev solgt til dem, hvor han scorede 11 mål i 23 kampe. Det var i 2019/20-sæsonen, så man kan godt efterlyse, at nu er det ved at være for Dolberg. Nu vil vi gerne se det store talent, som han utvivlsomt har. Nu skal vi se det slå igennem.
Ken Ilsø, der selv har spillet i Bundesligaen for Fortuna Düsseldorf, brød herefter ind og udtalte sig i mere kontante vendinger om Kasper Dolberg.
– Men nu skal vi også til at se det. Jeg synes efterhånden, at der er blevet snakket rigtig meget om Dolberg. Han er blevet hevet op på en høj piedestal. Men altså, nu vil jeg også se nogle gode aktioner, lød det fra Ken Ilsø.
– Først og fremmest vil jeg også se mål. Altså, det er en angriber, hvor vi nærmest skal over et år tilbage for at finde hans seneste mål i klubregi. Voldsomt, at Hoffenheim har hentet ham. Jeg synes også, at Breitenreiter (Hoffenheims cheftræner, red.) har været ude at forsøge allerede at sige sådan noget med 'ja, han har leveret nogle gode præstationer til træning' og sådan noget. Men vi ved også godt, at det er når der bliver fløjtet op (at det gælder, red.). De vil se mål i Tyskland, og det skal til at ske for Dolberg.
Kasper Dolbergs seneste mål i klubregi faldt den 1. marts 2022, da danskeren nettede i Coupe de France-semifinalen mellem Nice og Versailles. Dolberg nåede ikke at score i løbet af efterårets lejeophold i Sevilla, til gengæld nettede den 25-årige angriber i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig i september sidste år.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Salah sender særlig besked
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle