– Det er voldsomt, at de har hentet Dolberg

Ifølge Viaplay-ekspert Ken Ilsø skal Kasper Dolberg gerne snart til at levere nogle gode præstationer, idet den danske landsholdsangriber i det seneste års tid har haft svært ved at få gang i målscoringen.



Kasper Dolberg skal i foråret forsøge at vise sig frem i Hoffenheim, hvor den danske landsholdsangriber skal spille resten af sæsonen som lejesvend. 

Efter to indhop mod Union Berlin og Stuttgart er Kasper Dolberg lørdag med i startopstillingen i hjemmekampen mod Mönchengladbach, og i optakten blev Dolbergs situation så vendt i Viaplay-studiet, hvor Tommy Bechmann indledningsvist blev spurgt, om han glæder sig til at følge den tidligere Ajax-spiller i Bundesligaen.

– Sindssygt meget! Prøv at forestil dig, hvis vi kan få Kasper Dolberg til at slå igennem i Bundesligaen og få ham til at smile. Det kunne jo være helt ekstraordinært, lød svaret fra Bechmann.

– Det er jo en spiller, der har haft det svært det seneste stykke tid. Det er ved at være nogle år siden, at han har haft en rigtig god sæson. Det var tilbage i Nice, lige da han blev solgt til dem, hvor han scorede 11 mål i 23 kampe. Det var i 2019/20-sæsonen, så man kan godt efterlyse, at nu er det ved at være for Dolberg. Nu vil vi gerne se det store talent, som han utvivlsomt har. Nu skal vi se det slå igennem. 

Ken Ilsø, der selv har spillet i Bundesligaen for Fortuna Düsseldorf, brød herefter ind og udtalte sig i mere kontante vendinger om Kasper Dolberg.

– Men nu skal vi også til at se det. Jeg synes efterhånden, at der er blevet snakket rigtig meget om Dolberg. Han er blevet hevet op på en høj piedestal. Men altså, nu vil jeg også se nogle gode aktioner, lød det fra Ken Ilsø.

– Først og fremmest vil jeg også se mål. Altså, det er en angriber, hvor vi nærmest skal over et år tilbage for at finde hans seneste mål i klubregi. Voldsomt, at Hoffenheim har hentet ham. Jeg synes også, at Breitenreiter (Hoffenheims cheftræner, red.) har været ude at forsøge allerede at sige sådan noget med 'ja, han har leveret nogle gode præstationer til træning' og sådan noget. Men vi ved også godt, at det er når der bliver fløjtet op (at det gælder, red.). De vil se mål i Tyskland, og det skal til at ske for Dolberg. 

Kasper Dolbergs seneste mål i klubregi faldt den 1. marts 2022, da danskeren nettede i Coupe de France-semifinalen mellem Nice og Versailles. Dolberg nåede ikke at score i løbet af efterårets lejeophold i Sevilla, til gengæld nettede den 25-årige angriber i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig i september sidste år. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE



Akut Rasmus Højlund-bekymring

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Superliga-ekspert i svime over FCK

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer



LIVE

LIVE: Nu kan stortalenter debutere for AGF

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Viborg FF – AGF

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

OB – FC Fredericia

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Simeone fatter det ikke

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Jakob Poulsen med dyster melding

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

‘Min tid i FC København var helt perfekt’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Blandt dette årtusindes bedste

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Langer ud efter Superliga-stjerne

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Vejle Boldklub – Randers FC

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen