– Det er voldsomt, at de har hentet Dolberg

Ifølge Viaplay-ekspert Ken Ilsø skal Kasper Dolberg gerne snart til at levere nogle gode præstationer, idet den danske landsholdsangriber i det seneste års tid har haft svært ved at få gang i målscoringen.



Kasper Dolberg skal i foråret forsøge at vise sig frem i Hoffenheim, hvor den danske landsholdsangriber skal spille resten af sæsonen som lejesvend. 

Efter to indhop mod Union Berlin og Stuttgart er Kasper Dolberg lørdag med i startopstillingen i hjemmekampen mod Mönchengladbach, og i optakten blev Dolbergs situation så vendt i Viaplay-studiet, hvor Tommy Bechmann indledningsvist blev spurgt, om han glæder sig til at følge den tidligere Ajax-spiller i Bundesligaen.

– Sindssygt meget! Prøv at forestil dig, hvis vi kan få Kasper Dolberg til at slå igennem i Bundesligaen og få ham til at smile. Det kunne jo være helt ekstraordinært, lød svaret fra Bechmann.

– Det er jo en spiller, der har haft det svært det seneste stykke tid. Det er ved at være nogle år siden, at han har haft en rigtig god sæson. Det var tilbage i Nice, lige da han blev solgt til dem, hvor han scorede 11 mål i 23 kampe. Det var i 2019/20-sæsonen, så man kan godt efterlyse, at nu er det ved at være for Dolberg. Nu vil vi gerne se det store talent, som han utvivlsomt har. Nu skal vi se det slå igennem. 

Ken Ilsø, der selv har spillet i Bundesligaen for Fortuna Düsseldorf, brød herefter ind og udtalte sig i mere kontante vendinger om Kasper Dolberg.

– Men nu skal vi også til at se det. Jeg synes efterhånden, at der er blevet snakket rigtig meget om Dolberg. Han er blevet hevet op på en høj piedestal. Men altså, nu vil jeg også se nogle gode aktioner, lød det fra Ken Ilsø.

– Først og fremmest vil jeg også se mål. Altså, det er en angriber, hvor vi nærmest skal over et år tilbage for at finde hans seneste mål i klubregi. Voldsomt, at Hoffenheim har hentet ham. Jeg synes også, at Breitenreiter (Hoffenheims cheftræner, red.) har været ude at forsøge allerede at sige sådan noget med 'ja, han har leveret nogle gode præstationer til træning' og sådan noget. Men vi ved også godt, at det er når der bliver fløjtet op (at det gælder, red.). De vil se mål i Tyskland, og det skal til at ske for Dolberg. 

Kasper Dolbergs seneste mål i klubregi faldt den 1. marts 2022, da danskeren nettede i Coupe de France-semifinalen mellem Nice og Versailles. Dolberg nåede ikke at score i løbet af efterårets lejeophold i Sevilla, til gengæld nettede den 25-årige angriber i Danmarks 2-0-sejr over Frankrig i september sidste år. 

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE







Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

Neestrup afslører reprimande

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Det ser dystert ud!

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

AGF – Viborg FF

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Brøndby IF – Sønderjyske

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Neestrup: ‘Fuck det!’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Tottenham Hotspur – Arsenal

Real Madrid taber

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til

Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Alexander Bah tog beslutning for Mourinho

Scoringsfattigt i Silkeborg

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Aston Villa og Chelsea smider point

Randers FC – FC Fredericia