Kasper Dolberg fik lørdag sin startdebut for Hoffenheim, og det blev en svær kamp for danskeren, der blev udskiftet i pausen af 4-1-nederlaget til Mönchengladbach.
Dolberg gav efter slutfløjtet et interview til Viaplay, og her blev den danske landsholdsangriber spurgt, hvordan det har været at være Kasper Dolberg i det seneste års tid, også i forhold til det rent mentale.
– Det har været fint at være mig. Det har jeg det godt med. Men selvfølgelig, når jeg ikke scorer mål, og når jeg ikke spiller, så sætter det sig lidt i kroppen og lidt i hovedet måske. Så det har været lidt svært ikke at spille fodbold og ikke at score mål. Det er jo det, jeg har gjort altid. Så det er noget, jeg skal arbejde på, og noget, jeg skal have vendt, lød svaret fra Kasper Dolberg.
Lørdagens hjemmekamp mod Mönchengladbach var desuden en vanskelig omgang, erkendte Dolberg.
– Jamen, jeg synes, at det var svært derinde. Det var meget på lange bolde. Vi fik aldrig rigtig bolden ned på jorden og fik spillet, som vi gerne vil. Og så spillede de rigtig godt rundt om os. De fik os ud at løbe. Jeg havde en fornemmelse af, at vi altid var et skridt efter, og det satte sig lidt i holdet, følte jeg.
Kasper Dolberg scorede mod Frankrig i en Nations League-kamp i efteråret, men i klubregi daterer angriberens seneste scoring sig tilbage til den 1. marts sidste år, hvor Dolberg scorede for Nice i en pokalkamp.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
OPTAKT
Skotland – Marokko
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
NYHEDER