Dolberg om måltørke: Det sætter sig i kroppen

Kasper Dolberg har ikke scoret i klubregi i snart et år, og den danske landsholdsangriber erkender nu, at måltørken har ramt ham en smule.



Kasper Dolberg fik lørdag sin startdebut for Hoffenheim, og det blev en svær kamp for danskeren, der blev udskiftet i pausen af 4-1-nederlaget til Mönchengladbach. 

Dolberg gav efter slutfløjtet et interview til Viaplay, og her blev den danske landsholdsangriber spurgt, hvordan det har været at være Kasper Dolberg i det seneste års tid, også i forhold til det rent mentale. 

– Det har været fint at være mig. Det har jeg det godt med. Men selvfølgelig, når jeg ikke scorer mål, og når jeg ikke spiller, så sætter det sig lidt i kroppen og lidt i hovedet måske. Så det har været lidt svært ikke at spille fodbold og ikke at score mål. Det er jo det, jeg har gjort altid. Så det er noget, jeg skal arbejde på, og noget, jeg skal have vendt, lød svaret fra Kasper Dolberg.

Lørdagens hjemmekamp mod Mönchengladbach var desuden en vanskelig omgang, erkendte Dolberg. 

– Jamen, jeg synes, at det var svært derinde. Det var meget på lange bolde. Vi fik aldrig rigtig bolden ned på jorden og fik spillet, som vi gerne vil. Og så spillede de rigtig godt rundt om os. De fik os ud at løbe. Jeg havde en fornemmelse af, at vi altid var et skridt efter, og det satte sig lidt i holdet, følte jeg. 

Kasper Dolberg scorede mod Frankrig i en Nations League-kamp i efteråret, men i klubregi daterer angriberens seneste scoring sig tilbage til den 1. marts sidste år, hvor Dolberg scorede for Nice i en pokalkamp.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”




LIVE

LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Oddset styrtdykker

Bayern München laver vildt comeback

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Tottenham henter forløsende sejr

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor transferaktivitet i FC København

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend