Dolberg om måltørke: Det sætter sig i kroppen

Kasper Dolberg har ikke scoret i klubregi i snart et år, og den danske landsholdsangriber erkender nu, at måltørken har ramt ham en smule.



Kasper Dolberg fik lørdag sin startdebut for Hoffenheim, og det blev en svær kamp for danskeren, der blev udskiftet i pausen af 4-1-nederlaget til Mönchengladbach. 

Dolberg gav efter slutfløjtet et interview til Viaplay, og her blev den danske landsholdsangriber spurgt, hvordan det har været at være Kasper Dolberg i det seneste års tid, også i forhold til det rent mentale. 

– Det har været fint at være mig. Det har jeg det godt med. Men selvfølgelig, når jeg ikke scorer mål, og når jeg ikke spiller, så sætter det sig lidt i kroppen og lidt i hovedet måske. Så det har været lidt svært ikke at spille fodbold og ikke at score mål. Det er jo det, jeg har gjort altid. Så det er noget, jeg skal arbejde på, og noget, jeg skal have vendt, lød svaret fra Kasper Dolberg.

Lørdagens hjemmekamp mod Mönchengladbach var desuden en vanskelig omgang, erkendte Dolberg. 

– Jamen, jeg synes, at det var svært derinde. Det var meget på lange bolde. Vi fik aldrig rigtig bolden ned på jorden og fik spillet, som vi gerne vil. Og så spillede de rigtig godt rundt om os. De fik os ud at løbe. Jeg havde en fornemmelse af, at vi altid var et skridt efter, og det satte sig lidt i holdet, følte jeg. 

Kasper Dolberg scorede mod Frankrig i en Nations League-kamp i efteråret, men i klubregi daterer angriberens seneste scoring sig tilbage til den 1. marts sidste år, hvor Dolberg scorede for Nice i en pokalkamp.

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen




LIVE

TransferLIVE: Andreas Maxsø til Brøndby?

DBU-formand: Tilliden til Infantino er væk

Ingen klausul i FC København-aftale

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Klar besked om AGF

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Sporting ringede – Helenius tog i biografen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

AGF i kontakt om norsk angriber 

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

‘En trøstepræmie af en turnering’

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld