Dortmund henter succesoplevelse efter trænerfyring

To dage efter fyringen af Lucien Favre vandt Borussia Dortmund ude over Werder Bremen i Bundesligaen.



Borussia Dortmund fik en tiltrængt succesoplevelse i den første kamp, efter at træner Lucien Favre søndag blev fyret efter en periode med skuffende resultater.

Med Edin Terzic i spidsen som midlertidig træner vandt Dortmund – uden rygskadede Thomas Delaney – med 2-1 ude over Werder Bremen.

Med sejren kommer Dortmund på 22 point for 12 kampe på fjerdepladsen.

Det var en fuldt fortjent sejr, som nemt kunne have været større, men Dortmund måtte vente med det forløsende sejrsmål til sent i kampen.

Dortmund kom aggressivt fra start og skabte chancer fra begyndelsen af opgøret.

Læs også:Verdens største talent får chancen fra start

Fire minutter var spillet, da Giovanni Reyna løb sig i en god afslutningsposition. Han forsøgte dog at aflevere til den 16-årige Youssoufa Moukoko, der lige netop kom for sent ved bageste stolpe.

Føringsmålet kom i stedet efter 11 minutter. Efter snævert spil og en afslutning i feltet havnede bolden hos Raphaël Guerreiro, der løftede bolden op til sig selv og scorede elegant.

Werder Bremen fik derefter lov til at arbejde sig ind i kampen, og det førte til udligning efter 27 minutter. Fra 20 meter scorede Kevin Möhwald med et snedigt skud nede ved den ene stolpe.

Efter pausen dominerede Dortmund tungt, og favoritten kom til flere store chancer. Unge Moukoko fik blandt andet et par muligheder, der kunne have givet mål.

I stedet skulle der et straffespark til for at sende Dortmund på vinderkurs. Det blev begået af Werder-keeper Jiri Pavlenka, som i første omgang gjorde skaden god ved at redde Marco Reus’ forsøg fra 11 meter, men Reus scorede på riposten.

Læs også:Norsk stjerne: Jeg drømmer om Ballon d’Or

Det blev sejrsmålet, og Dortmund kunne fejre den første sejr i fire ligakampe.

I den tidlige kamp tirsdag spillede Eintracht Frankfurt og Borussia Mönchengladbach 3-3, efter at Frankfurt havde ført 3-1 sent i kampen.

Et rødt kort ti minutter før tid blev imidlertid dyrt for hjemmeholdet, da Lars Stindl i de døende minutter scorede to gange for Mönchengladbach og dermed fuldendte sit hattrick.

/ritzau/

Læs også:Midtbanespiller bekræfter: Forlader AGF
Læs også:Lodtrækning: Her er ottendedelsfinalerne i Champions League
Læs også:Officielt: Dortmund skiller sig af med Favre




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Randers FC – FC Fredericia

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Bayern München er i pokalfinalen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland