De tabte godt nok til Hannover 96 i weekenden, men FC Köln ligger stadig på førstepladsen i 2. Bundesligaen og har dermed kurs mod oprykning med tre spillerunder tilbage af sæsonen.
Og ifølge klublegenden Pierre Littbarski, der også nåede at vinde VM med Vesttyskland i 1990, bør FC Köln drømme stort og gå offensivt til værks på sommerens transfermarked, hvis klubben ender med at få oprykningen i hus.
I en video på Instagram har Pierre Littbarski citeret den afdøde trænerlegende Christoph Daum for, at man ‘er nødt til at drømme om at gøre det umulige muligt’ og med afsæt i den filosofi har Pierre Littbarski præsenteret sine drømme for næste sæson, hvor den tidligere stjernespiller peger på, at FC Kölns spillertrup har brug for friske kræfter.
Den i dag 65-årige Pierre Littbarski har konkret udarbejdet en transferønskeliste, hvor det største navn er Bayern München-ikonet Thomas Müller, der som bekendt forlader den sydtyske storklub efter denne sæson.
Set med danske briller er det mest mest interessante dog, at Pierre Littbarski også drømmer om at få den danske landsholdsspiller Jonas Wind til FC Köln. Den tidligere FC København-stjerne har til tider ikke været tilfreds med spilletiden i Wolfsburg i denne sæson, men spørgsmålet er dog, om et skifte til en oprykker vil være tillokkende for den danske angriber.
På Pierre Littbarskis ønskeliste optræder også navne som Timo Werner og den tidligere FC København-spiller Isak Bergmann Johannesson, der i dag optræder for Fortuna Düsseldorf.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
Arsenal er i Champions League-finalen
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Bo Svensson med hård kritik
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
NYHEDER