Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Tidligere tysk verdensmester drømmer om at se Jonas Wind og Thomas Müller tørne ud for FC Köln i næste sæson.



De tabte godt nok til Hannover 96 i weekenden, men FC Köln ligger stadig på førstepladsen i 2. Bundesligaen og har dermed kurs mod oprykning med tre spillerunder tilbage af sæsonen.

Og ifølge klublegenden Pierre Littbarski, der også nåede at vinde VM med Vesttyskland i 1990, bør FC Köln drømme stort og gå offensivt til værks på sommerens transfermarked, hvis klubben ender med at få oprykningen i hus.

I en video på Instagram har Pierre Littbarski citeret den afdøde trænerlegende Christoph Daum for, at man ‘er nødt til at drømme om at gøre det umulige muligt’ og med afsæt i den filosofi har Pierre Littbarski præsenteret sine drømme for næste sæson, hvor den tidligere stjernespiller peger på, at FC Kölns spillertrup har brug for friske kræfter.

Den i dag 65-årige Pierre Littbarski har konkret udarbejdet en transferønskeliste, hvor det største navn er Bayern München-ikonet Thomas Müller, der som bekendt forlader den sydtyske storklub efter denne sæson.

Set med danske briller er det mest mest interessante dog, at Pierre Littbarski også drømmer om at få den danske landsholdsspiller Jonas Wind til FC Köln. Den tidligere FC København-stjerne har til tider ikke været tilfreds med spilletiden i Wolfsburg i denne sæson, men spørgsmålet er dog, om et skifte til en oprykker vil være tillokkende for den danske angriber.

På Pierre Littbarskis ønskeliste optræder også navne som Timo Werner og den tidligere FC København-spiller Isak Bergmann Johannesson, der i dag optræder for Fortuna Düsseldorf.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Wayne Rooney vild med dansk angriber

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

FC Midtjylland – Viborg FF

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

10. gang i træk

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Bo Svensson med hård kritik

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt