Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Tidligere tysk verdensmester drømmer om at se Jonas Wind og Thomas Müller tørne ud for FC Köln i næste sæson.



De tabte godt nok til Hannover 96 i weekenden, men FC Köln ligger stadig på førstepladsen i 2. Bundesligaen og har dermed kurs mod oprykning med tre spillerunder tilbage af sæsonen.

Og ifølge klublegenden Pierre Littbarski, der også nåede at vinde VM med Vesttyskland i 1990, bør FC Köln drømme stort og gå offensivt til værks på sommerens transfermarked, hvis klubben ender med at få oprykningen i hus.

I en video på Instagram har Pierre Littbarski citeret den afdøde trænerlegende Christoph Daum for, at man ‘er nødt til at drømme om at gøre det umulige muligt’ og med afsæt i den filosofi har Pierre Littbarski præsenteret sine drømme for næste sæson, hvor den tidligere stjernespiller peger på, at FC Kölns spillertrup har brug for friske kræfter.

Den i dag 65-årige Pierre Littbarski har konkret udarbejdet en transferønskeliste, hvor det største navn er Bayern München-ikonet Thomas Müller, der som bekendt forlader den sydtyske storklub efter denne sæson.

Set med danske briller er det mest mest interessante dog, at Pierre Littbarski også drømmer om at få den danske landsholdsspiller Jonas Wind til FC Köln. Den tidligere FC København-stjerne har til tider ikke været tilfreds med spilletiden i Wolfsburg i denne sæson, men spørgsmålet er dog, om et skifte til en oprykker vil være tillokkende for den danske angriber.

På Pierre Littbarskis ønskeliste optræder også navne som Timo Werner og den tidligere FC København-spiller Isak Bergmann Johannesson, der i dag optræder for Fortuna Düsseldorf.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Oddset styrtdykker

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sender stikpille til FC København-flop

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer