Peter 'PC' Christiansen har overtaget taktstokken i Wolfsburg, som han har store planer med.
I en større medierunde med den tyske presse fortæller han om, hvordan han ønsker, at Wolfsburg skal stå for åbenhed, underholdende og offensiv fodbold og så er ambitionen at komme ud i Europa igen.
Men snakken falder også på forskellige spillere i PC's Wolfsburg-trup. Blandt andre Kamil Grabara, som er kommet til fra FC København denne sommer.
– Kamil er Kamil. Vi vil ikke kontrollere ham. Han er en vinder. Han tog til Wolfsburg for at vise, hvad han kan. Han vil gerne spille i en succesfuld klub og vil gerne have succes selv. Du har brug for spillere som Kamil for at vinde kampe og lykkes. Wolfsburg har altid været succesfulde, når de har haft store personligheder på holdet, lyder det fra PC ifølge Wolfsburger Allgemeine.
PC, der har ansvaret for hele det sportslige setup i Wolfsburg, runder også klubbens danske angriber Jonas Wind, som tidligere har været rygende transfervarm.
– Jeg vil have spillere, som nyder at spille for Wolfsburg. Jeg har ikke hørt andet end det fra Jonas. Han vil lykkes her i Wolfsburg. Helt generelt vil jeg gerne have spillere, som er 110 procent engageret i klubben.
– Så er det ligemeget, om kontrakten udløber om elleve eller fem måneder eller om tre år. Spillere kan selvfølgelig have andre planer, men så skal de bare komme til mit kontor, og så taler vi om det, siger PC.
Wolfsburg er lige nu i gang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor ambition skal være at tangere 12.-pladsen fra før sommerferien.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
OPTAKT