Peter 'PC' Christiansen har overtaget taktstokken i Wolfsburg, som han har store planer med.
I en større medierunde med den tyske presse fortæller han om, hvordan han ønsker, at Wolfsburg skal stå for åbenhed, underholdende og offensiv fodbold og så er ambitionen at komme ud i Europa igen.
Men snakken falder også på forskellige spillere i PC's Wolfsburg-trup. Blandt andre Kamil Grabara, som er kommet til fra FC København denne sommer.
– Kamil er Kamil. Vi vil ikke kontrollere ham. Han er en vinder. Han tog til Wolfsburg for at vise, hvad han kan. Han vil gerne spille i en succesfuld klub og vil gerne have succes selv. Du har brug for spillere som Kamil for at vinde kampe og lykkes. Wolfsburg har altid været succesfulde, når de har haft store personligheder på holdet, lyder det fra PC ifølge Wolfsburger Allgemeine.
PC, der har ansvaret for hele det sportslige setup i Wolfsburg, runder også klubbens danske angriber Jonas Wind, som tidligere har været rygende transfervarm.
– Jeg vil have spillere, som nyder at spille for Wolfsburg. Jeg har ikke hørt andet end det fra Jonas. Han vil lykkes her i Wolfsburg. Helt generelt vil jeg gerne have spillere, som er 110 procent engageret i klubben.
– Så er det ligemeget, om kontrakten udløber om elleve eller fem måneder eller om tre år. Spillere kan selvfølgelig have andre planer, men så skal de bare komme til mit kontor, og så taler vi om det, siger PC.
Wolfsburg er lige nu i gang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor ambition skal være at tangere 12.-pladsen fra før sommerferien.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Monsterbud på vej
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFER