– Du har brug for spillere som Kamil Grabara

Wolfsburgs danske direktør for sport, Peter Christiansen, er rigtig glad for igen at samarbejde med Kamil Grabara.



Peter 'PC' Christiansen har overtaget taktstokken i Wolfsburg, som han har store planer med.

I en større medierunde med den tyske presse fortæller han om, hvordan han ønsker, at Wolfsburg skal stå for åbenhed, underholdende og offensiv fodbold og så er ambitionen at komme ud i Europa igen.

Men snakken falder også på forskellige spillere i PC's Wolfsburg-trup. Blandt andre Kamil Grabara, som er kommet til fra FC København denne sommer.

– Kamil er Kamil. Vi vil ikke kontrollere ham. Han er en vinder. Han tog til Wolfsburg for at vise, hvad han kan. Han vil gerne spille i en succesfuld klub og vil gerne have succes selv. Du har brug for spillere som Kamil for at vinde kampe og lykkes. Wolfsburg har altid været succesfulde, når de har haft store personligheder på holdet, lyder det fra PC ifølge Wolfsburger Allgemeine.

PC, der har ansvaret for hele det sportslige setup i Wolfsburg, runder også klubbens danske angriber Jonas Wind, som tidligere har været rygende transfervarm.

– Jeg vil have spillere, som nyder at spille for Wolfsburg. Jeg har ikke hørt andet end det fra Jonas. Han vil lykkes her i Wolfsburg. Helt generelt vil jeg gerne have spillere, som er 110 procent engageret i klubben.

– Så er det ligemeget, om kontrakten udløber om elleve eller fem måneder eller om tre år. Spillere kan selvfølgelig have andre planer, men så skal de bare komme til mit kontor, og så taler vi om det, siger PC.

Wolfsburg er lige nu i gang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor ambition skal være at tangere 12.-pladsen fra før sommerferien. 





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Færdig: Nu er han rejst til København

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Hold nu kæft, hvor er han god!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Tæt på aftale med Andreas Christensen