– Du har brug for spillere som Kamil Grabara

Wolfsburgs danske direktør for sport, Peter Christiansen, er rigtig glad for igen at samarbejde med Kamil Grabara.



Peter 'PC' Christiansen har overtaget taktstokken i Wolfsburg, som han har store planer med.

I en større medierunde med den tyske presse fortæller han om, hvordan han ønsker, at Wolfsburg skal stå for åbenhed, underholdende og offensiv fodbold og så er ambitionen at komme ud i Europa igen.

Men snakken falder også på forskellige spillere i PC's Wolfsburg-trup. Blandt andre Kamil Grabara, som er kommet til fra FC København denne sommer.

– Kamil er Kamil. Vi vil ikke kontrollere ham. Han er en vinder. Han tog til Wolfsburg for at vise, hvad han kan. Han vil gerne spille i en succesfuld klub og vil gerne have succes selv. Du har brug for spillere som Kamil for at vinde kampe og lykkes. Wolfsburg har altid været succesfulde, når de har haft store personligheder på holdet, lyder det fra PC ifølge Wolfsburger Allgemeine.

PC, der har ansvaret for hele det sportslige setup i Wolfsburg, runder også klubbens danske angriber Jonas Wind, som tidligere har været rygende transfervarm.

– Jeg vil have spillere, som nyder at spille for Wolfsburg. Jeg har ikke hørt andet end det fra Jonas. Han vil lykkes her i Wolfsburg. Helt generelt vil jeg gerne have spillere, som er 110 procent engageret i klubben.

– Så er det ligemeget, om kontrakten udløber om elleve eller fem måneder eller om tre år. Spillere kan selvfølgelig have andre planer, men så skal de bare komme til mit kontor, og så taler vi om det, siger PC.

Wolfsburg er lige nu i gang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor ambition skal være at tangere 12.-pladsen fra før sommerferien. 







EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Hjulmand fyret

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt transferrygte skydes ned

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner