– Du har brug for spillere som Kamil Grabara

Wolfsburgs danske direktør for sport, Peter Christiansen, er rigtig glad for igen at samarbejde med Kamil Grabara.



Peter 'PC' Christiansen har overtaget taktstokken i Wolfsburg, som han har store planer med.

I en større medierunde med den tyske presse fortæller han om, hvordan han ønsker, at Wolfsburg skal stå for åbenhed, underholdende og offensiv fodbold og så er ambitionen at komme ud i Europa igen.

Men snakken falder også på forskellige spillere i PC's Wolfsburg-trup. Blandt andre Kamil Grabara, som er kommet til fra FC København denne sommer.

– Kamil er Kamil. Vi vil ikke kontrollere ham. Han er en vinder. Han tog til Wolfsburg for at vise, hvad han kan. Han vil gerne spille i en succesfuld klub og vil gerne have succes selv. Du har brug for spillere som Kamil for at vinde kampe og lykkes. Wolfsburg har altid været succesfulde, når de har haft store personligheder på holdet, lyder det fra PC ifølge Wolfsburger Allgemeine.

PC, der har ansvaret for hele det sportslige setup i Wolfsburg, runder også klubbens danske angriber Jonas Wind, som tidligere har været rygende transfervarm.

– Jeg vil have spillere, som nyder at spille for Wolfsburg. Jeg har ikke hørt andet end det fra Jonas. Han vil lykkes her i Wolfsburg. Helt generelt vil jeg gerne have spillere, som er 110 procent engageret i klubben.

– Så er det ligemeget, om kontrakten udløber om elleve eller fem måneder eller om tre år. Spillere kan selvfølgelig have andre planer, men så skal de bare komme til mit kontor, og så taler vi om det, siger PC.

Wolfsburg er lige nu i gang med forberedelserne til den kommende sæson, hvor ambition skal være at tangere 12.-pladsen fra før sommerferien. 





Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Barcelona – Real Madrid

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

FC København sælger Nathan Trott

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Wolfsburg – Bayern