Dyster melding: Skov og Bruun Larsen er på vippen

Fire danskere i Hoffenheim kan til sommer forvandles til nul spår det tyske medie.



Thomas Delaney og Kasper Dolberg kommer ikke til at fortsætte i Hoffenheim på den anden side af sommerferien, men flere danskere har en uvis fremtid i danskerklubben. 

For Jacob Bruun Larsen og Robert Skov kan følge de to landsholdsspillere, vurderer den tyske avis Kicker

Begge har kontraktudløb næste sommer, så deres markedsværdi falder drastisk frem mod udløb. Sker der ikke noget på den front, kan Hoffenheim være tvunget til at sælge dem til sommer, hvis de fortsat vil have penge for dem. 

Det vil ifølge Kicker ikke være det store tab for den tyske klub, for hverken Bruun Larsen eller Skov har levet op til forventningerne.

– Det var egentlig meningen, at Bruun Larsen skulle skydes afsted i vinter, men det blev forhindret af en lyskeoperation. Han er overbevisende til træning, og det har han tidligere også vist, men han formår ikke at overføre det til kampene. 

– Skov har et enormt potentiale, men er for ustabil og han har heller ikke nogen fast position på banen. Den tidligere Superliga-topscorer skifter konstant mellem at spille venstre back og højre fløj, og han er gentagne gange blevet sendt tilbage af skader.

– Det vil ikke overraske nogen, hvis Hoffenheim skiller sig af med de to, konkluderer avisen. 

27-årige Robert Skov har været i Hoffenheim siden sommeren 2019. I 100 Hoffenheim-kampe har han scoret ni gange og lagt op til 19 scoringer. I denne sæson har han spillet 22 ligakampe.

Jacob Bruun Larsen kom til klubben i 2020 og er først lige vendt tilbage efter en længere skadespause. Ét mål har han scoret i 11 Bundesligakampe i denne sæson.





LIVE

TransferLIVE: Ajax-cheftræner færdig

Jordan – Algeriet

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Sunderland jagter dansk guldfugl

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Jens Stage-skifte i fare

Spanien – Saudi-Arabien

Sender opfordring til Superliga-træner

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Norge – Senegal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tordner mod VM-træner

Argentina – Østrig