Thomas Delaney og Kasper Dolberg kommer ikke til at fortsætte i Hoffenheim på den anden side af sommerferien, men flere danskere har en uvis fremtid i danskerklubben.
For Jacob Bruun Larsen og Robert Skov kan følge de to landsholdsspillere, vurderer den tyske avis Kicker.
Begge har kontraktudløb næste sommer, så deres markedsværdi falder drastisk frem mod udløb. Sker der ikke noget på den front, kan Hoffenheim være tvunget til at sælge dem til sommer, hvis de fortsat vil have penge for dem.
Det vil ifølge Kicker ikke være det store tab for den tyske klub, for hverken Bruun Larsen eller Skov har levet op til forventningerne.
– Det var egentlig meningen, at Bruun Larsen skulle skydes afsted i vinter, men det blev forhindret af en lyskeoperation. Han er overbevisende til træning, og det har han tidligere også vist, men han formår ikke at overføre det til kampene.
– Skov har et enormt potentiale, men er for ustabil og han har heller ikke nogen fast position på banen. Den tidligere Superliga-topscorer skifter konstant mellem at spille venstre back og højre fløj, og han er gentagne gange blevet sendt tilbage af skader.
– Det vil ikke overraske nogen, hvis Hoffenheim skiller sig af med de to, konkluderer avisen.
27-årige Robert Skov har været i Hoffenheim siden sommeren 2019. I 100 Hoffenheim-kampe har han scoret ni gange og lagt op til 19 scoringer. I denne sæson har han spillet 22 ligakampe.
Jacob Bruun Larsen kom til klubben i 2020 og er først lige vendt tilbage efter en længere skadespause. Ét mål har han scoret i 11 Bundesligakampe i denne sæson.
LIVE
TransferLIVE: De jagter Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Dyr stjerne står øverst på Mourinhos ønskeliste
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
OPTAKT
England – Ghana
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek