Thomas Delaney og Kasper Dolberg kommer ikke til at fortsætte i Hoffenheim på den anden side af sommerferien, men flere danskere har en uvis fremtid i danskerklubben.
For Jacob Bruun Larsen og Robert Skov kan følge de to landsholdsspillere, vurderer den tyske avis Kicker.
Begge har kontraktudløb næste sommer, så deres markedsværdi falder drastisk frem mod udløb. Sker der ikke noget på den front, kan Hoffenheim være tvunget til at sælge dem til sommer, hvis de fortsat vil have penge for dem.
Det vil ifølge Kicker ikke være det store tab for den tyske klub, for hverken Bruun Larsen eller Skov har levet op til forventningerne.
– Det var egentlig meningen, at Bruun Larsen skulle skydes afsted i vinter, men det blev forhindret af en lyskeoperation. Han er overbevisende til træning, og det har han tidligere også vist, men han formår ikke at overføre det til kampene.
– Skov har et enormt potentiale, men er for ustabil og han har heller ikke nogen fast position på banen. Den tidligere Superliga-topscorer skifter konstant mellem at spille venstre back og højre fløj, og han er gentagne gange blevet sendt tilbage af skader.
– Det vil ikke overraske nogen, hvis Hoffenheim skiller sig af med de to, konkluderer avisen.
27-årige Robert Skov har været i Hoffenheim siden sommeren 2019. I 100 Hoffenheim-kampe har han scoret ni gange og lagt op til 19 scoringer. I denne sæson har han spillet 22 ligakampe.
Jacob Bruun Larsen kom til klubben i 2020 og er først lige vendt tilbage efter en længere skadespause. Ét mål har han scoret i 11 Bundesligakampe i denne sæson.
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
FC København – OB
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER