Thomas Delaney og Kasper Dolberg kommer ikke til at fortsætte i Hoffenheim på den anden side af sommerferien, men flere danskere har en uvis fremtid i danskerklubben.
For Jacob Bruun Larsen og Robert Skov kan følge de to landsholdsspillere, vurderer den tyske avis Kicker.
Begge har kontraktudløb næste sommer, så deres markedsværdi falder drastisk frem mod udløb. Sker der ikke noget på den front, kan Hoffenheim være tvunget til at sælge dem til sommer, hvis de fortsat vil have penge for dem.
Det vil ifølge Kicker ikke være det store tab for den tyske klub, for hverken Bruun Larsen eller Skov har levet op til forventningerne.
– Det var egentlig meningen, at Bruun Larsen skulle skydes afsted i vinter, men det blev forhindret af en lyskeoperation. Han er overbevisende til træning, og det har han tidligere også vist, men han formår ikke at overføre det til kampene.
– Skov har et enormt potentiale, men er for ustabil og han har heller ikke nogen fast position på banen. Den tidligere Superliga-topscorer skifter konstant mellem at spille venstre back og højre fløj, og han er gentagne gange blevet sendt tilbage af skader.
– Det vil ikke overraske nogen, hvis Hoffenheim skiller sig af med de to, konkluderer avisen.
27-årige Robert Skov har været i Hoffenheim siden sommeren 2019. I 100 Hoffenheim-kampe har han scoret ni gange og lagt op til 19 scoringer. I denne sæson har han spillet 22 ligakampe.
Jacob Bruun Larsen kom til klubben i 2020 og er først lige vendt tilbage efter en længere skadespause. Ét mål har han scoret i 11 Bundesligakampe i denne sæson.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’