Mægtige Schalke 04 er på vej mod afgrunden i Tyskland.
Traditionsklubben fra Ruhr-distriktet er på en klar sidsteplads i Bundesligaen og har blot vundet en enkelt kamp ud af 21 i denne sæson. Schalke 04 har været udfordret i flere sæsoner, og nu ligner det, at storklubben må en tur ned i den næstbedste række.
At det er kommet så vidt, chokerer Ebbe Sand, der tørnede ud for Schalke 04 fra 1999 til 2006 og stadig den dag i dag er en darling blandt klubbens mange fans.
– Jamen, det ville jo være fatalt. Bare se på HSV, der rykkede ned efter 55 år i den bedste række og nu ligger i 2. Bundesliga på tredje sæson. Det er ikke bare lige at komme op igen, så det kan blive rigtig svært for Schalke at rykke hurtigt tilbage, som holdet er nu, og med den risiko der er for, at man ikke kan holde på de bedste spillere som for eksempel Amine Harit, siger Ebbe Sand til Tipsbladet og fortsætter:
– Det ville være fatalt at rykke ned, for økonomien i 2. Bundesliga er jo helt anderledes, og den skranter allerede for Schalke. På en eller anden måde skal de jo nok klare den, men lige nu handler det stadig om overlevelse, og hvis de på en eller anden mirakuløs måde kan redde sig, er det noget lettere at kigge fremad og bygge op på ny. Men realistisk set er løbet jo næsten kørt.
I 2017/2018-sæsonen blev Schalke 04 nummer to i Bundesligaen efter Bayern München, så nedturen er altså kommet meget pludselig.
– Det er synd for dem, for der er så mange mennesker, der har klubben og kampene som det vigtigste at se frem til. Og så med alle de corona-udfordringer, der også er. De kan ikke få det frirum, som en god fodboldkamp helt sikkert er for dem, og samtidig er det jo socialt vigtigt. Det er et sted, hvor man kan være sammen med venner og familie, for i Schalke er det ikke kun familiefaderen, der tager til fodbold. Det er en udflugt for hele familien, og det er ret fedt.
– Men forhåbentlig kan de på en eller anden mirakuløs måde redde sig, for ellers bliver det svært. Efter 30 år i Bundesligaen vil det virkelig være historisk, hvis det ikke lykkes. Jeg havde aldrig nogensinde forestillet mig, at det skulle ske, og det håber jeg stadig, at det ikke gør, men det ser rigtig svært ud. Det er man nødt til at sige, lyder det fra Ebbe Sand.
Du kan læse et stort interview med Ebbe Sand om hjerteklubben Schalke 04 i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen kan du også læse, hvorfor udlændinge er begyndt at købe danske klubber, hvornår vi kan forvente tilskuere i Superligaen, et fokus på Thomas Tuchel og Chelsea – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

TOPNYHED Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Melder ud om Kasper Hjulmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
Sendt hjem fra FC København-træning
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Stor profil glad for Brøndby
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Ser I med, Brøndby?
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
HELT VILDT
