Ebbe Sand: Havde aldrig forestillet mig det her

Ebbe Sands tyske hjerteklub Schalke 04 er i frit fald, og det ærgrer naturligvis tyskernes tidligere stjerneangriber.



Mægtige Schalke 04 er på vej mod afgrunden i Tyskland.

Traditionsklubben fra Ruhr-distriktet er på en klar sidsteplads i Bundesligaen og har blot vundet en enkelt kamp ud af 21 i denne sæson. Schalke 04 har været udfordret i flere sæsoner, og nu ligner det, at storklubben må en tur ned i den næstbedste række.

At det er kommet så vidt, chokerer Ebbe Sand, der tørnede ud for Schalke 04 fra 1999 til 2006 og stadig den dag i dag er en darling blandt klubbens mange fans.

– Jamen, det ville jo være fatalt. Bare se på HSV, der rykkede ned efter 55 år i den bedste række og nu ligger i 2. Bundesliga på tredje sæson. Det er ikke bare lige at komme op igen, så det kan blive rigtig svært for Schalke at rykke hurtigt tilbage, som holdet er nu, og med den risiko der er for, at man ikke kan holde på de bedste spillere som for eksempel Amine Harit, siger Ebbe Sand til Tipsbladet og fortsætter:

– Det ville være fatalt at rykke ned, for økonomien i 2. Bundesliga er jo helt anderledes, og den skranter allerede for Schalke. På en eller anden måde skal de jo nok klare den, men lige nu handler det stadig om overlevelse, og hvis de på en eller anden mirakuløs måde kan redde sig, er det noget lettere at kigge fremad og bygge op på ny. Men realistisk set er løbet jo næsten kørt.

I 2017/2018-sæsonen blev Schalke 04 nummer to i Bundesligaen efter Bayern München, så nedturen er altså kommet meget pludselig.

– Det er synd for dem, for der er så mange mennesker, der har klubben og kampene som det vigtigste at se frem til. Og så med alle de corona-udfordringer, der også er. De kan ikke få det frirum, som en god fodboldkamp helt sikkert er for dem, og samtidig er det jo socialt vigtigt. Det er et sted, hvor man kan være sammen med venner og familie, for i Schalke er det ikke kun familiefaderen, der tager til fodbold. Det er en udflugt for hele familien, og det er ret fedt.

– Men forhåbentlig kan de på en eller anden mirakuløs måde redde sig, for ellers bliver det svært. Efter 30 år i Bundesligaen vil det virkelig være historisk, hvis det ikke lykkes. Jeg havde aldrig nogensinde forestillet mig, at det skulle ske, og det håber jeg stadig, at det ikke gør, men det ser rigtig svært ud. Det er man nødt til at sige, lyder det fra Ebbe Sand.

Du kan læse et stort interview med Ebbe Sand om hjerteklubben Schalke 04 i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen kan du også læse, hvorfor udlændinge er begyndt at købe danske klubber, hvornår vi kan forvente tilskuere i Superligaen, et fokus på Thomas Tuchel og Chelsea – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

TB_forside19.feb21





Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Fem bud på Brøndbys nye træner

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Forhandler med storklub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

De er tilbage i Premier League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid

Værste i 16 år

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares

Stor melding om Andreas Christensens fremtid