Ebbe Sand: Havde aldrig forestillet mig det her

Ebbe Sands tyske hjerteklub Schalke 04 er i frit fald, og det ærgrer naturligvis tyskernes tidligere stjerneangriber.



Mægtige Schalke 04 er på vej mod afgrunden i Tyskland.

Traditionsklubben fra Ruhr-distriktet er på en klar sidsteplads i Bundesligaen og har blot vundet en enkelt kamp ud af 21 i denne sæson. Schalke 04 har været udfordret i flere sæsoner, og nu ligner det, at storklubben må en tur ned i den næstbedste række.

At det er kommet så vidt, chokerer Ebbe Sand, der tørnede ud for Schalke 04 fra 1999 til 2006 og stadig den dag i dag er en darling blandt klubbens mange fans.

– Jamen, det ville jo være fatalt. Bare se på HSV, der rykkede ned efter 55 år i den bedste række og nu ligger i 2. Bundesliga på tredje sæson. Det er ikke bare lige at komme op igen, så det kan blive rigtig svært for Schalke at rykke hurtigt tilbage, som holdet er nu, og med den risiko der er for, at man ikke kan holde på de bedste spillere som for eksempel Amine Harit, siger Ebbe Sand til Tipsbladet og fortsætter:

– Det ville være fatalt at rykke ned, for økonomien i 2. Bundesliga er jo helt anderledes, og den skranter allerede for Schalke. På en eller anden måde skal de jo nok klare den, men lige nu handler det stadig om overlevelse, og hvis de på en eller anden mirakuløs måde kan redde sig, er det noget lettere at kigge fremad og bygge op på ny. Men realistisk set er løbet jo næsten kørt.

I 2017/2018-sæsonen blev Schalke 04 nummer to i Bundesligaen efter Bayern München, så nedturen er altså kommet meget pludselig.

– Det er synd for dem, for der er så mange mennesker, der har klubben og kampene som det vigtigste at se frem til. Og så med alle de corona-udfordringer, der også er. De kan ikke få det frirum, som en god fodboldkamp helt sikkert er for dem, og samtidig er det jo socialt vigtigt. Det er et sted, hvor man kan være sammen med venner og familie, for i Schalke er det ikke kun familiefaderen, der tager til fodbold. Det er en udflugt for hele familien, og det er ret fedt.

– Men forhåbentlig kan de på en eller anden mirakuløs måde redde sig, for ellers bliver det svært. Efter 30 år i Bundesligaen vil det virkelig være historisk, hvis det ikke lykkes. Jeg havde aldrig nogensinde forestillet mig, at det skulle ske, og det håber jeg stadig, at det ikke gør, men det ser rigtig svært ud. Det er man nødt til at sige, lyder det fra Ebbe Sand.

Du kan læse et stort interview med Ebbe Sand om hjerteklubben Schalke 04 i Tipsbladet, som er på gaden i dag, fredag. I avisen kan du også læse, hvorfor udlændinge er begyndt at købe danske klubber, hvornår vi kan forvente tilskuere i Superligaen, et fokus på Thomas Tuchel og Chelsea – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

TB_forside19.feb21



Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Kæmpe triumf for Frank

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Nu drømmer de stort i AGF

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Trækker overskrifter i Sydkorea

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Han kommer til at have mareridt i nat

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg