Efter FCK-exit: Jeg ved ikke, om jeg er glad

Jens Stage har fået en blandet start i Bundesligaen, skriver Bild, og den tidligere FC København-profil mener da også selv, at der helt klart er plads til forbedring.



Jens Stage fik i sommer muligheden for at skifte FC København ud med Werder Bremen, men den danske midtbanespiller har fået en lidt blandet start i Bundesligaen. 

Sådan lyder det fra det tyske medie Bild, der dog samtidig roser Jens Stage for at forholde sig ærligt til, at der er plads til forbedring. 

– Når spillere præsterer middelmådigt, så er de typisk glade for at gemme sig. Det er dog ikke tilfældet med Jens Stage. Danskeren svarer på spørgsmål, selvom hans start i Werder har været ret blandet. Selvom han er langt fra at være et flop, så har fire millioner euro-manden endnu ikke levet op til forventningerne. Og det er årsagen til, at midtbanemanden nu selv kommer med en lettere smertelig midlertidig konklusion, skriver Bild således. 

Den 'konklusion', som Jens Stage er kommet med, er at hans egen start hverken har været forfærdelig eller forrygende. 

– Det er ligesom med holdet som helhed. På den ene side er jeg tilfreds, men på den anden side kan jeg se en masse ting, hvor der er plads til forbedring. Jeg ved ikke, om jeg er glad. Uanset hvad kan jeg gøre det bedre, siger Jens Stage således til Bild. 

Jens Stage har fået spilletid i alle Werder Bremens seks ligakampe i denne sæson, hvoraf danskeren er startet inde i de fem af kampene. Bild peger på, at det er 'ret overraskende', at Jens Stage endnu ikke er blevet brugt som sekser, idet Werder Bremen godt kunne bruge danskeren på den position. 

– Vi har mange gode midtbanespillere, også på sekser-positionen. Træneren og jeg taltet i starten om, at jeg kan spille på forskellige positioner, inklusive som sekser. Men min nuværende position fungerer fint for mig, lyder det fra Stage selv. 

Ifølge Bild har Jens Stage indtil nu primært været brugt som otter, hvor danskeren ifølge Bild dog desværre ikke har formået at være en offensiv trussel. 

Werder Bremen ligger på 9. pladsen i Bundesligaen efter de første seks spillerunder, hvor det er blevet til to sejre, to uafgjorte og to nederlag. 





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

AGF skaber vildt mirakel i Europa



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Nærmer sig vild FCK-præstation

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Vildt Superliga-rygte afvises

Tottenham-flop i stor transfer

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Revser FC København: ‘Arrogant’

De vil have Jelert

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Ny FC København-stjerne imponerer

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

Diant Ramaj skal videre

Her kan du se FC København mod FC Polissya

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’

Surt show – dumpet!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Jagter dansk landsholdsspiller

Han kan blive det næste store Superliga-salg!