Efter FCK-exit: Jeg ved ikke, om jeg er glad

Jens Stage har fået en blandet start i Bundesligaen, skriver Bild, og den tidligere FC København-profil mener da også selv, at der helt klart er plads til forbedring.



Jens Stage fik i sommer muligheden for at skifte FC København ud med Werder Bremen, men den danske midtbanespiller har fået en lidt blandet start i Bundesligaen. 

Sådan lyder det fra det tyske medie Bild, der dog samtidig roser Jens Stage for at forholde sig ærligt til, at der er plads til forbedring. 

– Når spillere præsterer middelmådigt, så er de typisk glade for at gemme sig. Det er dog ikke tilfældet med Jens Stage. Danskeren svarer på spørgsmål, selvom hans start i Werder har været ret blandet. Selvom han er langt fra at være et flop, så har fire millioner euro-manden endnu ikke levet op til forventningerne. Og det er årsagen til, at midtbanemanden nu selv kommer med en lettere smertelig midlertidig konklusion, skriver Bild således. 

Den 'konklusion', som Jens Stage er kommet med, er at hans egen start hverken har været forfærdelig eller forrygende. 

– Det er ligesom med holdet som helhed. På den ene side er jeg tilfreds, men på den anden side kan jeg se en masse ting, hvor der er plads til forbedring. Jeg ved ikke, om jeg er glad. Uanset hvad kan jeg gøre det bedre, siger Jens Stage således til Bild. 

Jens Stage har fået spilletid i alle Werder Bremens seks ligakampe i denne sæson, hvoraf danskeren er startet inde i de fem af kampene. Bild peger på, at det er 'ret overraskende', at Jens Stage endnu ikke er blevet brugt som sekser, idet Werder Bremen godt kunne bruge danskeren på den position. 

– Vi har mange gode midtbanespillere, også på sekser-positionen. Træneren og jeg taltet i starten om, at jeg kan spille på forskellige positioner, inklusive som sekser. Men min nuværende position fungerer fint for mig, lyder det fra Stage selv. 

Ifølge Bild har Jens Stage indtil nu primært været brugt som otter, hvor danskeren ifølge Bild dog desværre ikke har formået at være en offensiv trussel. 

Werder Bremen ligger på 9. pladsen i Bundesligaen efter de første seks spillerunder, hvor det er blevet til to sejre, to uafgjorte og to nederlag. 





Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent




LIVE

LIVE: Ikke sket i over 28 år

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Fyrer landstræner to måneder før VM

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Her spiller Lasse Schöne i dag



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

‘Så brænder hele København ned’

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Manchester United sætter Chelsea på plads

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kan koste Brøndby flere millioner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Lukas Lerager fortryder slet ikke!



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

OB siger farvel til seks spillere

Nu klager FC Barcelona igen

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

‘Det drømmer alle om’

Mål i begge ender i Farum

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Chelsea – Manchester United