Jens Stage fik i sommer muligheden for at skifte FC København ud med Werder Bremen, men den danske midtbanespiller har fået en lidt blandet start i Bundesligaen.
Sådan lyder det fra det tyske medie Bild, der dog samtidig roser Jens Stage for at forholde sig ærligt til, at der er plads til forbedring.
– Når spillere præsterer middelmådigt, så er de typisk glade for at gemme sig. Det er dog ikke tilfældet med Jens Stage. Danskeren svarer på spørgsmål, selvom hans start i Werder har været ret blandet. Selvom han er langt fra at være et flop, så har fire millioner euro-manden endnu ikke levet op til forventningerne. Og det er årsagen til, at midtbanemanden nu selv kommer med en lettere smertelig midlertidig konklusion, skriver Bild således.
Den 'konklusion', som Jens Stage er kommet med, er at hans egen start hverken har været forfærdelig eller forrygende.
– Det er ligesom med holdet som helhed. På den ene side er jeg tilfreds, men på den anden side kan jeg se en masse ting, hvor der er plads til forbedring. Jeg ved ikke, om jeg er glad. Uanset hvad kan jeg gøre det bedre, siger Jens Stage således til Bild.
Jens Stage har fået spilletid i alle Werder Bremens seks ligakampe i denne sæson, hvoraf danskeren er startet inde i de fem af kampene. Bild peger på, at det er 'ret overraskende', at Jens Stage endnu ikke er blevet brugt som sekser, idet Werder Bremen godt kunne bruge danskeren på den position.
– Vi har mange gode midtbanespillere, også på sekser-positionen. Træneren og jeg taltet i starten om, at jeg kan spille på forskellige positioner, inklusive som sekser. Men min nuværende position fungerer fint for mig, lyder det fra Stage selv.
Ifølge Bild har Jens Stage indtil nu primært været brugt som otter, hvor danskeren ifølge Bild dog desværre ikke har formået at være en offensiv trussel.
Werder Bremen ligger på 9. pladsen i Bundesligaen efter de første seks spillerunder, hvor det er blevet til to sejre, to uafgjorte og to nederlag.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCNs mulige modstandere i Conference League
NYHEDER
Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen
HELT VILDT
I svime over Froholdt – får ny hæder
TOPNYHED
Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland
TRANSFER
FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret
NYHEDER
FCM-profil drømmer om Manchester City
FANKLUBBEN
Langt hen ad vejen har det været forrygende
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
HELT VILDT