Thomas Delaney og Kasper Dolberg forlod begge Sevilla til fordel for Hoffenheim i løbet af januar, og i tirsdagens transferdeadline-udsendelse på Viaplay blev de to landsholdsspilleres klubskifter diskuteret i studiet.
Her blev der peget på, at visse Sevilla-fans er kede af Delaneys exit, og studieværten pegede på, at det må ses som et tegn på, at FC Københavns store transferdrøm ikke er en falleret stjerne, selvom han er fyldt 31 år.
– Nej, det er han da overhovedet ikke. Og måden, han optråder på, er jo også dedikeret. Det er jo en spiller, som giver alt for sin klub og for sit hold. Så på den måde er der jo ingen overraskelse i, at fansene holder af ham. Alt imens, at han også er stærk nok til at spille på holdet, lød det fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
Ifølge den tidligere AGF- og Silkeborg-træner har Kasper Dolberg dog efterladt et noget mindre positivt indtryk.
– Dolberg havde det selvfølgelig sværere. Slog aldrig igennem. Og det er jo et problem. Det er jo et problem for Dolberg, at han ikke har kunnet slå igennem, siden han forlod Ajax, lød det fra Peter Sørensen.
– Altså, nu er han 25 år. Hans tid som talent er altså overstået. Han bør peake nu. Han skal blive god i Hoffenheim. Hoffenheim klinger måske ikke lige så flot som Sevilla og hvad jeg, men altså, det er en vanskelig klub at komme til. Det er en klub, som er selvbevidst. Det er en liga, som er stærk, og det er en situation, han er i nu, hvor han skal slå til. For ellers er det karrieretruende. Så begynder det altså at gå ned ad bakke for de næste muligheder, han har.
Kasper Dolberg er udlejet til Hoffenheim indtil sommer, og den danske angriber er fortsat ejet af Nice, hvor han har en kontrakt frem til sommeren 2024.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
NYHEDER
Elias Jelert færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
OPTAKT
Optakt: USA – Paraguay
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER