Thomas Delaney og Kasper Dolberg forlod begge Sevilla til fordel for Hoffenheim i løbet af januar, og i tirsdagens transferdeadline-udsendelse på Viaplay blev de to landsholdsspilleres klubskifter diskuteret i studiet.
Her blev der peget på, at visse Sevilla-fans er kede af Delaneys exit, og studieværten pegede på, at det må ses som et tegn på, at FC Københavns store transferdrøm ikke er en falleret stjerne, selvom han er fyldt 31 år.
– Nej, det er han da overhovedet ikke. Og måden, han optråder på, er jo også dedikeret. Det er jo en spiller, som giver alt for sin klub og for sit hold. Så på den måde er der jo ingen overraskelse i, at fansene holder af ham. Alt imens, at han også er stærk nok til at spille på holdet, lød det fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
Ifølge den tidligere AGF- og Silkeborg-træner har Kasper Dolberg dog efterladt et noget mindre positivt indtryk.
– Dolberg havde det selvfølgelig sværere. Slog aldrig igennem. Og det er jo et problem. Det er jo et problem for Dolberg, at han ikke har kunnet slå igennem, siden han forlod Ajax, lød det fra Peter Sørensen.
– Altså, nu er han 25 år. Hans tid som talent er altså overstået. Han bør peake nu. Han skal blive god i Hoffenheim. Hoffenheim klinger måske ikke lige så flot som Sevilla og hvad jeg, men altså, det er en vanskelig klub at komme til. Det er en klub, som er selvbevidst. Det er en liga, som er stærk, og det er en situation, han er i nu, hvor han skal slå til. For ellers er det karrieretruende. Så begynder det altså at gå ned ad bakke for de næste muligheder, han har.
Kasper Dolberg er udlejet til Hoffenheim indtil sommer, og den danske angriber er fortsat ejet af Nice, hvor han har en kontrakt frem til sommeren 2024.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
Froholdt med vild hæder i Portugal
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
INTERVIEW
Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Manchester City vinder FA Cup
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
MEDIE