Thomas Delaney og Kasper Dolberg forlod begge Sevilla til fordel for Hoffenheim i løbet af januar, og i tirsdagens transferdeadline-udsendelse på Viaplay blev de to landsholdsspilleres klubskifter diskuteret i studiet.
Her blev der peget på, at visse Sevilla-fans er kede af Delaneys exit, og studieværten pegede på, at det må ses som et tegn på, at FC Københavns store transferdrøm ikke er en falleret stjerne, selvom han er fyldt 31 år.
– Nej, det er han da overhovedet ikke. Og måden, han optråder på, er jo også dedikeret. Det er jo en spiller, som giver alt for sin klub og for sit hold. Så på den måde er der jo ingen overraskelse i, at fansene holder af ham. Alt imens, at han også er stærk nok til at spille på holdet, lød det fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
Ifølge den tidligere AGF- og Silkeborg-træner har Kasper Dolberg dog efterladt et noget mindre positivt indtryk.
– Dolberg havde det selvfølgelig sværere. Slog aldrig igennem. Og det er jo et problem. Det er jo et problem for Dolberg, at han ikke har kunnet slå igennem, siden han forlod Ajax, lød det fra Peter Sørensen.
– Altså, nu er han 25 år. Hans tid som talent er altså overstået. Han bør peake nu. Han skal blive god i Hoffenheim. Hoffenheim klinger måske ikke lige så flot som Sevilla og hvad jeg, men altså, det er en vanskelig klub at komme til. Det er en klub, som er selvbevidst. Det er en liga, som er stærk, og det er en situation, han er i nu, hvor han skal slå til. For ellers er det karrieretruende. Så begynder det altså at gå ned ad bakke for de næste muligheder, han har.
Kasper Dolberg er udlejet til Hoffenheim indtil sommer, og den danske angriber er fortsat ejet af Nice, hvor han har en kontrakt frem til sommeren 2024.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
OPTAKT
Østrig – Jordan
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Jeg er dum
TOPNYHED