Thomas Delaney og Kasper Dolberg forlod begge Sevilla til fordel for Hoffenheim i løbet af januar, og i tirsdagens transferdeadline-udsendelse på Viaplay blev de to landsholdsspilleres klubskifter diskuteret i studiet.
Her blev der peget på, at visse Sevilla-fans er kede af Delaneys exit, og studieværten pegede på, at det må ses som et tegn på, at FC Københavns store transferdrøm ikke er en falleret stjerne, selvom han er fyldt 31 år.
– Nej, det er han da overhovedet ikke. Og måden, han optråder på, er jo også dedikeret. Det er jo en spiller, som giver alt for sin klub og for sit hold. Så på den måde er der jo ingen overraskelse i, at fansene holder af ham. Alt imens, at han også er stærk nok til at spille på holdet, lød det fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen.
Ifølge den tidligere AGF- og Silkeborg-træner har Kasper Dolberg dog efterladt et noget mindre positivt indtryk.
– Dolberg havde det selvfølgelig sværere. Slog aldrig igennem. Og det er jo et problem. Det er jo et problem for Dolberg, at han ikke har kunnet slå igennem, siden han forlod Ajax, lød det fra Peter Sørensen.
– Altså, nu er han 25 år. Hans tid som talent er altså overstået. Han bør peake nu. Han skal blive god i Hoffenheim. Hoffenheim klinger måske ikke lige så flot som Sevilla og hvad jeg, men altså, det er en vanskelig klub at komme til. Det er en klub, som er selvbevidst. Det er en liga, som er stærk, og det er en situation, han er i nu, hvor han skal slå til. For ellers er det karrieretruende. Så begynder det altså at gå ned ad bakke for de næste muligheder, han har.
Kasper Dolberg er udlejet til Hoffenheim indtil sommer, og den danske angriber er fortsat ejet af Nice, hvor han har en kontrakt frem til sommeren 2024.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Forhandler med storklub
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
MEDIE