Ekspert om Dolberg: Det er et problem for ham

Viaplay-ekspert Peter Sørensen er bekymret på Kasper Dolbergs vegne.



Thomas Delaney og Kasper Dolberg forlod begge Sevilla til fordel for Hoffenheim i løbet af januar, og i tirsdagens transferdeadline-udsendelse på Viaplay blev de to landsholdsspilleres klubskifter diskuteret i studiet. 

Her blev der peget på, at visse Sevilla-fans er kede af Delaneys exit, og studieværten pegede på, at det må ses som et tegn på, at FC Københavns store transferdrøm ikke er en falleret stjerne, selvom han er fyldt 31 år. 

– Nej, det er han da overhovedet ikke. Og måden, han optråder på, er jo også dedikeret. Det er jo en spiller, som giver alt for sin klub og for sit hold. Så på den måde er der jo ingen overraskelse i, at fansene holder af ham. Alt imens, at han også er stærk nok til at spille på holdet, lød det fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen. 

Ifølge den tidligere AGF- og Silkeborg-træner har Kasper Dolberg dog efterladt et noget mindre positivt indtryk. 

– Dolberg havde det selvfølgelig sværere. Slog aldrig igennem. Og det er jo et problem. Det er jo et problem for Dolberg, at han ikke har kunnet slå igennem, siden han forlod Ajax, lød det fra Peter Sørensen. 

– Altså, nu er han 25 år. Hans tid som talent er altså overstået. Han bør peake nu. Han skal blive god i Hoffenheim. Hoffenheim klinger måske ikke lige så flot som Sevilla og hvad jeg, men altså, det er en vanskelig klub at komme til. Det er en klub, som er selvbevidst. Det er en liga, som er stærk, og det er en situation, han er i nu, hvor han skal slå til. For ellers er det karrieretruende. Så begynder det altså at gå ned ad bakke for de næste muligheder, han har. 

Kasper Dolberg er udlejet til Hoffenheim indtil sommer, og den danske angriber er fortsat ejet af Nice, hvor han har en kontrakt frem til sommeren 2024. 







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Stor ændring i AGF?

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Dansker scorer mod Barcelona

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne