Jesper Lindstrøm har gjort det forrygende for Frankfurt siden ankomsten i 2021, og den tidligere Brøndby-spiller bliver før eller siden dyreste danske spiller nogensinde.
Sådan lyder det fra Viaplay-ekspert Per Frimann, der vurderer, at Frankfurt på et tidspunkt kommer til at indkassere over 300 millioner kroner for Jesper Lindstrøm.
– Jeg tror, at han bliver den dyreste spiller. Jeg tror, at han bliver den dyreste danske spiller på transfermarkedet, på et eller andet tidspunkt. Og kommer over 300 millioner. Jeg mener, at det er Joachim Andersen, der blev solgt for 225 millioner kroner. Hvis der er nogen, der skal slå den, så bliver det Jesper Lindstrøm, siger Per Frimann.
Ifølge Frimann er det ganske fornuftigt af Lindstrøm at blive i Frankfurt for nuværende, selvom der meldes om stor interesse for den 22-årige danske landsholdsspiller.
– Jeg kan egentlig meget godt lide, at han bliver. For han er jo inde i et flow, og der er en udviklingskurve på det, han laver, som er superflot. Så han bliver i en klub, hvor systemet i øvrigt passer godt til ham, siger Per Frimann.
– Jeg har også bemærket, at man egentlig accepterer, at han ind imellem spiller en halvdårlig kamp, men hvor man så alligevel giver ham chancen fra start i den efterfølgende kamp. Så han er ret sikker på sin plads. Var han skifte til eksempelvis Arsenal, Chelsea eller Bayern München, så havde det jo været et andet spil for ham.
Jesper Lindstrøms kontrakt med Frankfurt løber frem til sommeren 2026.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Fortsætter vild målform
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Froholdt med vild hæder i Portugal
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
FC København – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT