Ellevild med Mæhle: Ikke set lignende i 20 år!

Wolfsburgs sportsdirektør er mildest talt glad for Joakim Mæhle. Det gør han klart i et interview med Tipsbladet.



På landsholdet er Joakim Mæhle en stor profil og en decideret publikumsdarling, der har vundet store dele af befolkningens hjerter.

I Wolfsburg er han også ved at spille sig ind i folks hjerter – ikke mindst sportsdirektør Marcel Schäfer, der selv spillede venstre back i sin aktive karriere. 

Klubbossen er voldsomt tilfreds med den danske backs præstationer i Bundesligaen, men Schäfer er mindst lige så glad for det arbejde, Mæhle leverer i hverdagen. Det slår han fast i et interview med Tipsbladet.

– Vi forsøger at få så meget information som muligt, før vi signer nogen, og med hensyn til Joakim… For at være ærlig: I mine over 20 år i Bundesligaen som spiller og sportsdirektør, er han absolut en af de mest professionelle, jeg nogensinde har mødt.

For at være ærlig: I mine over 20 år i Bundesligaen som spiller og sportsdirektør, er han absolut en af de mest professionelle, jeg nogensinde har mødt.

– Hans arbejdsindstilling er virkelig et ideal for alle spillerne her i vores klub, lyder den store ros fra Marcel Schäfer, der generelt er glad for danskere.

– Jeg kan virkelig godt lide spillere fra Danmark. Lige siden jeg var spiller, og jeg spillede sammen med Simon Kjær og Thomas Kahlenberg i Wolfsburg og med Martin Vingaard i Tampa – han er blevet en rigtig god ven sidenhen.

– Jeg har virkelig haft en enorm påskønnelse af arbejdsindstillingen, mentaliteten og kulturen. Og i øvrigt er København og Danmark et dejligt sted at besøge, og vi gør det ofte som familie.

231045

Simon Kjær og Marcel Schäfer i aktion. Foto: Imago

Heldigvis for Schäfer råder Wolfsburg ikke kun over én, men to danskere i førsteholdstruppen. Foruden Joakim Mæhle gør Jonas Wind sig nemlig også i klubben, og begge har været store profiler i denne sæson.

– For dem begge havde vi et håb og en tro på, at de kunne hjælpe os fra første dag af, for de er fantastiske spillere, og de har en fantastisk mentalitet. Det viser de på banen hver eneste dag i træningen og i omklædningsrummet.

– De kan lede lidt mere og kommunikere mere, men i den tid, de har været her, har de været helt fantastiske. Alle her i klubben og i byen sætter pris på de her fyre, siger Schäfer.

Joakim Mæhle kom til Wolfsburg i sommer og har fået kontrakt med klubben til sommeren 2027.





Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Marseille kan overraske i Le Classique

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Brøndby IF – Randers FC

Hylder Manchester United-stjerne



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Lyon tager stor Nartey-beslutning

De vil have Martin Braithwaite

Er han den nye Rurik Gislason?

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

AGF og OB var enige om at spille søndag

– Priserne er eksploderet

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Ny kæmpe nedtur for Frank

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue