Han har kæmpet og kæmpet og kæmpet.
Og nu lader der endelig til at være lys for enden af tunnelen for danske Nikolas Nartey fra Stuttgart.
Midtbanespilleren, 24 år, har været hårdt plaget af en skader i flere år, men i de sidste par år er det en alvorlig knæskade, der længe har holdt danskeren fra at spille.
Det var i sommeren 2023, at Nikolas Nartey i opstarten til den nye sæson blev bruskskadet i knæet, og siden har han kæmpet for at blive klar.
Midtbanespilleren spillede 30 minutter i en U21-kamp i oktober 2024, men siden har han ikke været på banen, fordi der kom nye komplikationer i forbindelse med skaden.
Alt det for nu at kunne berette, at der nu endelig er godt nyt omkring det tidligere stortalent, hvis aftale løber ud til sommer.
Nikolas Nartey fik endelig spilleminutter, da Stuttgart mødte AFC Ajax i en testkamp søndag. Opgøret endte 2-2.
Nartey kom på banen efter 62 minutters spil, og så blev han taget ud igen til sidst i opgøret – et par minutter før slutfløjtet. Ifølge lokalmedier var det efter planen, og danskeren har ikke lidt tilbagefald i forhold til sin skade.
Nikolas Nartey, der har 16 U21-landskampe for Danmark på cv’et, kan måske ende med at få en rolle for Stuttgart i foråret. Aktuelt ligger klubben nummer 10 i Bundesligaen og kan lige nu kigge mere op end ned i den bedste tyske række, og der kan ende med at være minutter for Nartey.
I første omgang skal han dog finde tilbage i kampformen og holde sig fit. Og søndag var et vigtigt første skridt for det tidligere FC København-talent.
LIVE
LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’
EKSKLUSIVT
Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
AVIS
Tiden er ved at rinde ud
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
NYHEDER
Napoli-chok på vej
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
INTERVIEW
Thomas Delaney teaser
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT