Jesper Lindstrøm hjalp Brøndby til mesterskabet i 2021 efter at have smadret Superligaen. Det havde Eintracht Frankfurt også bemærket, da de valgte at hente ham til Bundesligaen.
Han fik stor tillid af holdets cheftræner Oliver Glasner, men de mange spilleminutter blev til hverken mål eller assists i de første måneder for danskeren. Men så tog det fart.
Han scorede sit første mål i november, og så regnede de ind i december, hvor han blev kronet som månedens unge spiller. Da sæsonen sluttede vandt han også årets unge spiller i Bundesligaen.
– I sidste ende så er der stadig plads til forbedringer for Jesper. Men han er på rette spor og er en rigtig vigtig spiller for os, siger Oliver Glasner ifølge det tyske medie Hessenschau på et pressemøde før fredagens møde med Bayern München, inden han fælder dom over danskerens første år i klubben.
– Han gik fra at være et dårligt køb til at være årets unge spiller i Bundesligaen. Det er hans udvikling, siger han.
Den danske offensivspillere var plaget af skader mod afslutningen af sidste sæson, men det lykkedes ham alligevel at blive klar til Europa League-finalen, som hans Frankfurt-hold vandt.
På deres vej til finalen var Jesper Lindstrøm med til at slå blandt andre FC Barcelona ud af turneringen, og i denne sæson har danskeren fortsat de gode takter.
I første runde af den tyske pokalturneringen spillede han 67 minutter og kom på tavlen mod Magdeburg i Frankfurts sejr på 4-0. Senere fredag kan han igen komme i aktion, når Frankfurt åbner Bundesligaen mod Bayern München.
Siden skiftet fra Brøndby IF er det blevet til 40 kampe, seks mål og ni assists. Kontrakten med tyskerne løber frem til sommeren 2026.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Iran kommer med krav før VM
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER