Fælder dom: Lindstrøm var et dårligt køb, men…

Jesper Lindstrøm havde en vaklende start på sit Bundesliga-eventyr, men da han først fandt sig til rette i Tyskland, så han sig ikke tilbage. Det er i hvert fald dommen fra hans cheftræner.



Jesper Lindstrøm hjalp Brøndby til mesterskabet i 2021 efter at have smadret Superligaen. Det havde Eintracht Frankfurt også bemærket, da de valgte at hente ham til Bundesligaen.

Han fik stor tillid af holdets cheftræner Oliver Glasner, men de mange spilleminutter blev til hverken mål eller assists i de første måneder for danskeren. Men så tog det fart.

Han scorede sit første mål i november, og så regnede de ind i december, hvor han blev kronet som månedens unge spiller. Da sæsonen sluttede vandt han også årets unge spiller i Bundesligaen.

– I sidste ende så er der stadig plads til forbedringer for Jesper. Men han er på rette spor og er en rigtig vigtig spiller for os, siger Oliver Glasner ifølge det tyske medie Hessenschau på et pressemøde før fredagens møde med Bayern München, inden han fælder dom over danskerens første år i klubben.

– Han gik fra at være et dårligt køb til at være årets unge spiller i Bundesligaen. Det er hans udvikling, siger han.

Den danske offensivspillere var plaget af skader mod afslutningen af sidste sæson, men det lykkedes ham alligevel at blive klar til Europa League-finalen, som hans Frankfurt-hold vandt.

På deres vej til finalen var Jesper Lindstrøm med til at slå blandt andre FC Barcelona ud af turneringen, og i denne sæson har danskeren fortsat de gode takter.

I første runde af den tyske pokalturneringen spillede han 67 minutter og kom på tavlen mod Magdeburg i Frankfurts sejr på 4-0. Senere fredag kan han igen komme i aktion, når Frankfurt åbner Bundesligaen mod Bayern München.

Siden skiftet fra Brøndby IF er det blevet til 40 kampe, seks mål og ni assists. Kontrakten med tyskerne løber frem til sommeren 2026.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Vil lokke superstjerne med monsterløn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bayern München på plads til Superliga-brag

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’