Fælder dom: Lindstrøm var et dårligt køb, men…

Jesper Lindstrøm havde en vaklende start på sit Bundesliga-eventyr, men da han først fandt sig til rette i Tyskland, så han sig ikke tilbage. Det er i hvert fald dommen fra hans cheftræner.



Jesper Lindstrøm hjalp Brøndby til mesterskabet i 2021 efter at have smadret Superligaen. Det havde Eintracht Frankfurt også bemærket, da de valgte at hente ham til Bundesligaen.

Han fik stor tillid af holdets cheftræner Oliver Glasner, men de mange spilleminutter blev til hverken mål eller assists i de første måneder for danskeren. Men så tog det fart.

Han scorede sit første mål i november, og så regnede de ind i december, hvor han blev kronet som månedens unge spiller. Da sæsonen sluttede vandt han også årets unge spiller i Bundesligaen.

– I sidste ende så er der stadig plads til forbedringer for Jesper. Men han er på rette spor og er en rigtig vigtig spiller for os, siger Oliver Glasner ifølge det tyske medie Hessenschau på et pressemøde før fredagens møde med Bayern München, inden han fælder dom over danskerens første år i klubben.

– Han gik fra at være et dårligt køb til at være årets unge spiller i Bundesligaen. Det er hans udvikling, siger han.

Den danske offensivspillere var plaget af skader mod afslutningen af sidste sæson, men det lykkedes ham alligevel at blive klar til Europa League-finalen, som hans Frankfurt-hold vandt.

På deres vej til finalen var Jesper Lindstrøm med til at slå blandt andre FC Barcelona ud af turneringen, og i denne sæson har danskeren fortsat de gode takter.

I første runde af den tyske pokalturneringen spillede han 67 minutter og kom på tavlen mod Magdeburg i Frankfurts sejr på 4-0. Senere fredag kan han igen komme i aktion, når Frankfurt åbner Bundesligaen mod Bayern München.

Siden skiftet fra Brøndby IF er det blevet til 40 kampe, seks mål og ni assists. Kontrakten med tyskerne løber frem til sommeren 2026.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Eksperter raser: Hvad med Messi?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser monsterbud på Simsir

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jagter stor Liverpool-stjerne

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Her kan man se La Liga fremover

Schweiz – Algeriet

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Argentina – Kap Verde

Premier League-klub giver cheftræneren sparket