Fælder dom: Lindstrøm var et dårligt køb, men…

Jesper Lindstrøm havde en vaklende start på sit Bundesliga-eventyr, men da han først fandt sig til rette i Tyskland, så han sig ikke tilbage. Det er i hvert fald dommen fra hans cheftræner.



Jesper Lindstrøm hjalp Brøndby til mesterskabet i 2021 efter at have smadret Superligaen. Det havde Eintracht Frankfurt også bemærket, da de valgte at hente ham til Bundesligaen.

Han fik stor tillid af holdets cheftræner Oliver Glasner, men de mange spilleminutter blev til hverken mål eller assists i de første måneder for danskeren. Men så tog det fart.

Han scorede sit første mål i november, og så regnede de ind i december, hvor han blev kronet som månedens unge spiller. Da sæsonen sluttede vandt han også årets unge spiller i Bundesligaen.

– I sidste ende så er der stadig plads til forbedringer for Jesper. Men han er på rette spor og er en rigtig vigtig spiller for os, siger Oliver Glasner ifølge det tyske medie Hessenschau på et pressemøde før fredagens møde med Bayern München, inden han fælder dom over danskerens første år i klubben.

– Han gik fra at være et dårligt køb til at være årets unge spiller i Bundesligaen. Det er hans udvikling, siger han.

Den danske offensivspillere var plaget af skader mod afslutningen af sidste sæson, men det lykkedes ham alligevel at blive klar til Europa League-finalen, som hans Frankfurt-hold vandt.

På deres vej til finalen var Jesper Lindstrøm med til at slå blandt andre FC Barcelona ud af turneringen, og i denne sæson har danskeren fortsat de gode takter.

I første runde af den tyske pokalturneringen spillede han 67 minutter og kom på tavlen mod Magdeburg i Frankfurts sejr på 4-0. Senere fredag kan han igen komme i aktion, når Frankfurt åbner Bundesligaen mod Bayern München.

Siden skiftet fra Brøndby IF er det blevet til 40 kampe, seks mål og ni assists. Kontrakten med tyskerne løber frem til sommeren 2026.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

– Neestrup kan blive næste landstræner

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Han vender hjem til FC København

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

De er interesseret i Christian Eriksen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Historisk finale! Han er verdens bedste

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

De vil gerne have Jens Jønsson

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

17 minutter for United – nu skal han til VM

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Mæhle kan hentes for spotpris

Roony vil væk