Mandag kunne Borussia Mönchengladbach meddele, at succestræner Marco Rose forlader klubben til sommer til fordel for Borussia Dortmund, og det er tilsyneladende langt fra faldet i god jord hos fansene.
Det blev gjort meget klart onsdag.
Onsdag morgen havde en gruppe hængt et banner op ved Mönchengladbachs stadion, hvor der ifølge Sport1 stod “”Ingen lejesoldat er over klubben – ud med det karakterløse svin!”
Og hvis det ikke havde gjort deres utilfredshed klar nok, understregede fansene deres vrede lidt senere onsdag formiddag, da klubben streamede et pressemøde på YouTube, hvor Marco Rose forklarede sin beslutning.
Her blev der ifølge Sport1 skrevet “judas,” “hund,” “løgner” og “ud med Rose” i flæng i kommentarsporet. Det skete til trods for, at Mönchengladbach selv opfordrede til at droppe fornærmelser.
– Forstår fansene
Marco Rose har været cheftræner i Borussia Mönchengladbach siden sommeren 2019, og han forstår fansenes frustrationer.
– Jeg forstår fansenes skuffelse og kan forstå dem fuldt ud. Jeg tog en personlig beslutning for mig selv, men jeg vil altid give mit bedste her og vil gøre det indtil sommeren, siger Marco Rose på pressemødet ifølge Sport1.
I Marco Roses første sæson i klubben sluttede de som nummer fire i Bundesligaen, og i den indeværende sæson har han også ført klubben til knockout-runderne af Champions League. Her skal de møde Manchester City.
Kampen mod Manchester City spilles i næste uge, men det bliver ikke på et af de to holds hjemmebaner – læs mere her.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
AGF har holdt fri inden FCM-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
OPTAKT
OB – Randers FC
NYHEDER
Tidligere FCK-spiller dømt i retten
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
NYHEDER
