Fans revser succestræner: Ud med svinet

Den tyske træner er blevet tilsvinet af klubbens fans, efter at det står klart, at han skifter til sommer.



Mandag kunne Borussia Mönchengladbach meddele, at succestræner Marco Rose forlader klubben til sommer til fordel for Borussia Dortmund, og det er tilsyneladende langt fra faldet i god jord hos fansene.

Det blev gjort meget klart onsdag.

Onsdag morgen havde en gruppe hængt et banner op ved Mönchengladbachs stadion, hvor der ifølge Sport1 stod “”Ingen lejesoldat er over klubben – ud med det karakterløse svin!”

Og hvis det ikke havde gjort deres utilfredshed klar nok, understregede fansene deres vrede lidt senere onsdag formiddag, da klubben streamede et pressemøde på YouTube, hvor Marco Rose forklarede sin beslutning.

Her blev der ifølge Sport1 skrevet “judas,” “hund,” “løgner” og “ud med Rose” i flæng i kommentarsporet. Det skete til trods for, at Mönchengladbach selv opfordrede til at droppe fornærmelser.

– Forstår fansene
Marco Rose har været cheftræner i Borussia Mönchengladbach siden sommeren 2019, og han forstår fansenes frustrationer.

– Jeg forstår fansenes skuffelse og kan forstå dem fuldt ud. Jeg tog en personlig beslutning for mig selv, men jeg vil altid give mit bedste her og vil gøre det indtil sommeren, siger Marco Rose på pressemødet ifølge Sport1.

I Marco Roses første sæson i klubben sluttede de som nummer fire i Bundesligaen, og i den indeværende sæson har han også ført klubben til knockout-runderne af Champions League. Her skal de møde Manchester City. 

Kampen mod Manchester City spilles i næste uge, men det bliver ikke på et af de to holds hjemmebaner – læs mere her






En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

Henter Mads Junker

En sort plet på hans eftermæle

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: FC København afviser millionbud

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Ked af hemmeligt FCK-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Siger op: Superliga-ekspert stopper

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Anton Gaaei-handel meldes død

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt