Fans revser succestræner: Ud med svinet

Den tyske træner er blevet tilsvinet af klubbens fans, efter at det står klart, at han skifter til sommer.



Mandag kunne Borussia Mönchengladbach meddele, at succestræner Marco Rose forlader klubben til sommer til fordel for Borussia Dortmund, og det er tilsyneladende langt fra faldet i god jord hos fansene.

Det blev gjort meget klart onsdag.

Onsdag morgen havde en gruppe hængt et banner op ved Mönchengladbachs stadion, hvor der ifølge Sport1 stod “”Ingen lejesoldat er over klubben – ud med det karakterløse svin!”

Og hvis det ikke havde gjort deres utilfredshed klar nok, understregede fansene deres vrede lidt senere onsdag formiddag, da klubben streamede et pressemøde på YouTube, hvor Marco Rose forklarede sin beslutning.

Her blev der ifølge Sport1 skrevet “judas,” “hund,” “løgner” og “ud med Rose” i flæng i kommentarsporet. Det skete til trods for, at Mönchengladbach selv opfordrede til at droppe fornærmelser.

– Forstår fansene
Marco Rose har været cheftræner i Borussia Mönchengladbach siden sommeren 2019, og han forstår fansenes frustrationer.

– Jeg forstår fansenes skuffelse og kan forstå dem fuldt ud. Jeg tog en personlig beslutning for mig selv, men jeg vil altid give mit bedste her og vil gøre det indtil sommeren, siger Marco Rose på pressemødet ifølge Sport1.

I Marco Roses første sæson i klubben sluttede de som nummer fire i Bundesligaen, og i den indeværende sæson har han også ført klubben til knockout-runderne af Champions League. Her skal de møde Manchester City. 

Kampen mod Manchester City spilles i næste uge, men det bliver ikke på et af de to holds hjemmebaner – læs mere her





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Delaney afslører dialog