Mandag kunne Borussia Mönchengladbach meddele, at succestræner Marco Rose forlader klubben til sommer til fordel for Borussia Dortmund, og det er tilsyneladende langt fra faldet i god jord hos fansene.
Det blev gjort meget klart onsdag.
Onsdag morgen havde en gruppe hængt et banner op ved Mönchengladbachs stadion, hvor der ifølge Sport1 stod “”Ingen lejesoldat er over klubben – ud med det karakterløse svin!”
Og hvis det ikke havde gjort deres utilfredshed klar nok, understregede fansene deres vrede lidt senere onsdag formiddag, da klubben streamede et pressemøde på YouTube, hvor Marco Rose forklarede sin beslutning.
Her blev der ifølge Sport1 skrevet “judas,” “hund,” “løgner” og “ud med Rose” i flæng i kommentarsporet. Det skete til trods for, at Mönchengladbach selv opfordrede til at droppe fornærmelser.
– Forstår fansene
Marco Rose har været cheftræner i Borussia Mönchengladbach siden sommeren 2019, og han forstår fansenes frustrationer.
– Jeg forstår fansenes skuffelse og kan forstå dem fuldt ud. Jeg tog en personlig beslutning for mig selv, men jeg vil altid give mit bedste her og vil gøre det indtil sommeren, siger Marco Rose på pressemødet ifølge Sport1.
I Marco Roses første sæson i klubben sluttede de som nummer fire i Bundesligaen, og i den indeværende sæson har han også ført klubben til knockout-runderne af Champions League. Her skal de møde Manchester City.
Kampen mod Manchester City spilles i næste uge, men det bliver ikke på et af de to holds hjemmebaner – læs mere her.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
