Krisen kradser rundt om i Europa og verden på grund corona-virussen.
I fodbold-branchen er der masser af klubber, der også bløder økonomisk i en tid, hvor indtægterne udebliver i takt med de suspenderede ligaer. Sådan er det også i Tyskland, hvor masser af klubber har mere end ondt i pengekassen.
Men nu viser de fire storklubber og sæsonens Champions League-deltagere Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig og Bayer Leverkusen sig fra en fantastisk solidarisk side. De er nemlig gået sammen om et initiativ, hvor de i alt skænker 20 millioner Euro – svarende til omkring 150 millioner kroner – som hjælpe til de trængte klubber i Bundesligaen og 2. Bundesliga.
– Dette tiltag understreger, at solidariteten i Bundesligaen og 2. Bundesligaen ikke er fremmed. DFL-præsidiet er meget taknemmelig for de fire Champions League-deltagere viser dette hensyn til alle klubberne, siger fodbold-liga-præsident Christian Seifert.
Direktør i Dortmund, Hans-Joachim Watzke, supplerer:
– Vi har altid sag, at vi ville udvise solidaritet overfor de klubber, der på uskyldig vis er havnet i denne ekstraordinære situation, som de ikke længere kan klare alene. Vores klub yder i forvejen med at hjælpe i samfundet igennem en række forskellige aktioner, og vi er selvfølgelig også villige til i en vis grad at hjælpe inden for professionel fodbold, når det kommer til at håndtere de økonomiske konsekvenser, som pandemien har medført, siger han.
Bayern Münchens direktør Karl-Heinz Rummenigge glæder sig også over at være med til de solidariske initiativ.
– Sammen med de andre Champions League-deltagere ønsker vi at med dette initiativ at vise solidaritet med alle klubber i Bundesliga og 2. Bundesliga. I disse svære tider er det vigtigt, at de stærkere skuldre understøtter de svagere skuldre. og så viser vi også, at fodbold står sammen lige nu,
Det bliver op til DFL at afgøre, hvordan de 150 millioner kroner skal fordeles ud over de klubber, der har behov for støtten.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Millionregn over ‘PC’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
TOPNYHED
