Fire storklubber hjælper konkurrenter med 150 millioner kroner

Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig og Bayer Leverkusen sætter ind for at hjælpe økonomisk trængte klubber med stort million-bidrag.



Krisen kradser rundt om i Europa og verden på grund corona-virussen. 

I fodbold-branchen er der masser af klubber, der også bløder økonomisk i en tid, hvor indtægterne udebliver i takt med de suspenderede ligaer. Sådan er det også i Tyskland, hvor masser af klubber har mere end ondt i pengekassen.

Men nu viser de fire storklubber og sæsonens Champions League-deltagere Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig og Bayer Leverkusen sig fra en fantastisk solidarisk side. De er nemlig gået sammen om et initiativ, hvor de i alt skænker 20 millioner Euro – svarende til omkring 150 millioner kroner – som hjælpe til de trængte klubber i Bundesligaen og 2. Bundesliga. 

– Dette tiltag understreger, at solidariteten i Bundesligaen og 2. Bundesligaen ikke er fremmed. DFL-præsidiet er meget taknemmelig for de fire Champions League-deltagere viser dette hensyn til alle klubberne, siger fodbold-liga-præsident Christian Seifert. 

Direktør i Dortmund, Hans-Joachim Watzke, supplerer:

– Vi har altid sag, at vi ville udvise solidaritet overfor de klubber, der på uskyldig vis er havnet i denne ekstraordinære situation, som de ikke længere kan klare alene. Vores klub yder i forvejen med at hjælpe i samfundet igennem en række forskellige aktioner, og vi er selvfølgelig også villige til i en vis grad at hjælpe inden for professionel fodbold, når det kommer til at håndtere de økonomiske konsekvenser, som pandemien har medført, siger han.

Bayern Münchens direktør Karl-Heinz Rummenigge glæder sig også over at være med til de solidariske initiativ.
 
– Sammen med de andre Champions League-deltagere ønsker vi at med dette initiativ at vise solidaritet med alle klubber i Bundesliga og 2. Bundesliga. I disse svære tider er det vigtigt, at de stærkere skuldre understøtter de svagere skuldre. og så viser vi også, at fodbold står sammen lige nu,

Det bliver op til DFL at afgøre, hvordan de 150 millioner kroner skal fordeles ud over de klubber, der har behov for støtten.

​ 





Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

FC København – Vejle Boldklub

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sender stikpille til FC København-flop

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Sønderjyske – Brøndby IF