Fire storklubber hjælper konkurrenter med 150 millioner kroner

Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig og Bayer Leverkusen sætter ind for at hjælpe økonomisk trængte klubber med stort million-bidrag.



Krisen kradser rundt om i Europa og verden på grund corona-virussen. 

I fodbold-branchen er der masser af klubber, der også bløder økonomisk i en tid, hvor indtægterne udebliver i takt med de suspenderede ligaer. Sådan er det også i Tyskland, hvor masser af klubber har mere end ondt i pengekassen.

Men nu viser de fire storklubber og sæsonens Champions League-deltagere Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig og Bayer Leverkusen sig fra en fantastisk solidarisk side. De er nemlig gået sammen om et initiativ, hvor de i alt skænker 20 millioner Euro – svarende til omkring 150 millioner kroner – som hjælpe til de trængte klubber i Bundesligaen og 2. Bundesliga. 

– Dette tiltag understreger, at solidariteten i Bundesligaen og 2. Bundesligaen ikke er fremmed. DFL-præsidiet er meget taknemmelig for de fire Champions League-deltagere viser dette hensyn til alle klubberne, siger fodbold-liga-præsident Christian Seifert. 

Direktør i Dortmund, Hans-Joachim Watzke, supplerer:

– Vi har altid sag, at vi ville udvise solidaritet overfor de klubber, der på uskyldig vis er havnet i denne ekstraordinære situation, som de ikke længere kan klare alene. Vores klub yder i forvejen med at hjælpe i samfundet igennem en række forskellige aktioner, og vi er selvfølgelig også villige til i en vis grad at hjælpe inden for professionel fodbold, når det kommer til at håndtere de økonomiske konsekvenser, som pandemien har medført, siger han.

Bayern Münchens direktør Karl-Heinz Rummenigge glæder sig også over at være med til de solidariske initiativ.
 
– Sammen med de andre Champions League-deltagere ønsker vi at med dette initiativ at vise solidaritet med alle klubber i Bundesliga og 2. Bundesliga. I disse svære tider er det vigtigt, at de stærkere skuldre understøtter de svagere skuldre. og så viser vi også, at fodbold står sammen lige nu,

Det bliver op til DFL at afgøre, hvordan de 150 millioner kroner skal fordeles ud over de klubber, der har behov for støtten.

​ 





LIVE

LIVE: FC København-talent målamok

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

FC Midtjylland – Viborg FF



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Bo Svensson med hård kritik

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

10. gang i træk

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer