Fire storklubber hjælper konkurrenter med 150 millioner kroner

Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig og Bayer Leverkusen sætter ind for at hjælpe økonomisk trængte klubber med stort million-bidrag.



Krisen kradser rundt om i Europa og verden på grund corona-virussen. 

I fodbold-branchen er der masser af klubber, der også bløder økonomisk i en tid, hvor indtægterne udebliver i takt med de suspenderede ligaer. Sådan er det også i Tyskland, hvor masser af klubber har mere end ondt i pengekassen.

Men nu viser de fire storklubber og sæsonens Champions League-deltagere Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig og Bayer Leverkusen sig fra en fantastisk solidarisk side. De er nemlig gået sammen om et initiativ, hvor de i alt skænker 20 millioner Euro – svarende til omkring 150 millioner kroner – som hjælpe til de trængte klubber i Bundesligaen og 2. Bundesliga. 

– Dette tiltag understreger, at solidariteten i Bundesligaen og 2. Bundesligaen ikke er fremmed. DFL-præsidiet er meget taknemmelig for de fire Champions League-deltagere viser dette hensyn til alle klubberne, siger fodbold-liga-præsident Christian Seifert. 

Direktør i Dortmund, Hans-Joachim Watzke, supplerer:

– Vi har altid sag, at vi ville udvise solidaritet overfor de klubber, der på uskyldig vis er havnet i denne ekstraordinære situation, som de ikke længere kan klare alene. Vores klub yder i forvejen med at hjælpe i samfundet igennem en række forskellige aktioner, og vi er selvfølgelig også villige til i en vis grad at hjælpe inden for professionel fodbold, når det kommer til at håndtere de økonomiske konsekvenser, som pandemien har medført, siger han.

Bayern Münchens direktør Karl-Heinz Rummenigge glæder sig også over at være med til de solidariske initiativ.
 
– Sammen med de andre Champions League-deltagere ønsker vi at med dette initiativ at vise solidaritet med alle klubber i Bundesliga og 2. Bundesliga. I disse svære tider er det vigtigt, at de stærkere skuldre understøtter de svagere skuldre. og så viser vi også, at fodbold står sammen lige nu,

Det bliver op til DFL at afgøre, hvordan de 150 millioner kroner skal fordeles ud over de klubber, der har behov for støtten.

​ 





Køber sig ind i dansk klub

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Lothar Matthaüs storroser dansker

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Brøndbys store karantænemareridt

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

– Det er fuldkommen meningsløst

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

– De skal skille sig af med ham!

Tænker ikke på Danmarks landshold

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Thomas Frank afviser at tale om det

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer

Brøndby skuffer fælt mod Vejle