Frank Baumann har tilbragt 25 år i Werder Bremen – de seneste otte af dem som sportsdirektør. Til sommer er det slut – Baumann har meddelt, at han forlader Bundesliga-klubben efter denne sæson.
I den forbindelse har mediet Deichstube, der udelukkende beskæftiger sig med Werder Bremen, sat sig for at kåre det bedste og værste indkøb, Frank Baumann har gjort i sin tid som sportsdirektør, og det sker ved hjælp af en afstemning, hvor læserne – der primært består af Werder Bremen-fans – kan give deres mening til kende.
Og hvem kunne de så bedst lide? Thomas Delaney!
I skrivende stund har 27 procent stemt på Thomas Delaney som Baumanns bedste indkøb, og det er flere end Max Kruse og Niclas Füllkrug, der har fået henholdsvis næst- og tredjeflest stemmer.
Werder Bremen købte Thomas Delaney for 14 millioner kroner i FC København, og danskeren blev en stor stjerne på Weserstadion, hvor han også endte med at blive en fantastisk forretning for Bundesliga-klubben. I sommeren 2018 solgte Werder Bremen Delaney til Borussia Dortmund for 150 millioner kroner.
Thomas Delaney, der i dag tørner ud for Anderlecht, spillede 49 kampe for Werder Bremen.
AGF-spiller blandt de værste
Foruden at kåre Frank Baumanns bedste indkøb har Deichstube som nævnt også sat sig for at kåre det værste indkøb, sportsdirektøren har foretaget de seneste otte år, og også her finder man en danskervinkel.
På andenpladsen med 21 procent af stemmerne finder man således den nuværende AGF-spiller Felix Beijmo, som klubben købte for 22,5 millioner kroner i sommeren 2018. Svenskeren nåede aldrig at spille en eneste kamp for Werder Bremen.
Det værste indkøb er dog ifølge Werder Bremen-fansene angriberen Davie Selke, der blot scorede fire mål i 39 kampe.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
NYHEDER