Frank Baumann har tilbragt 25 år i Werder Bremen – de seneste otte af dem som sportsdirektør. Til sommer er det slut – Baumann har meddelt, at han forlader Bundesliga-klubben efter denne sæson.
I den forbindelse har mediet Deichstube, der udelukkende beskæftiger sig med Werder Bremen, sat sig for at kåre det bedste og værste indkøb, Frank Baumann har gjort i sin tid som sportsdirektør, og det sker ved hjælp af en afstemning, hvor læserne – der primært består af Werder Bremen-fans – kan give deres mening til kende.
Og hvem kunne de så bedst lide? Thomas Delaney!
I skrivende stund har 27 procent stemt på Thomas Delaney som Baumanns bedste indkøb, og det er flere end Max Kruse og Niclas Füllkrug, der har fået henholdsvis næst- og tredjeflest stemmer.
Werder Bremen købte Thomas Delaney for 14 millioner kroner i FC København, og danskeren blev en stor stjerne på Weserstadion, hvor han også endte med at blive en fantastisk forretning for Bundesliga-klubben. I sommeren 2018 solgte Werder Bremen Delaney til Borussia Dortmund for 150 millioner kroner.
Thomas Delaney, der i dag tørner ud for Anderlecht, spillede 49 kampe for Werder Bremen.
AGF-spiller blandt de værste
Foruden at kåre Frank Baumanns bedste indkøb har Deichstube som nævnt også sat sig for at kåre det værste indkøb, sportsdirektøren har foretaget de seneste otte år, og også her finder man en danskervinkel.
På andenpladsen med 21 procent af stemmerne finder man således den nuværende AGF-spiller Felix Beijmo, som klubben købte for 22,5 millioner kroner i sommeren 2018. Svenskeren nåede aldrig at spille en eneste kamp for Werder Bremen.
Det værste indkøb er dog ifølge Werder Bremen-fansene angriberen Davie Selke, der blot scorede fire mål i 39 kampe.
LIVE
VM-LIVE: Haaland tangerer rekord i VM-debut
TRANSFER
Lurer på varm VM-profil
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Vilde Messi tangerer VM-rekord
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Haaland scorer to gange i norsk VM-comeback
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TOPNYHED
Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
– Jeg får så ondt i maven over det
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
Portugal – DR Congo
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
TRANSFER