Frank Baumann har tilbragt 25 år i Werder Bremen – de seneste otte af dem som sportsdirektør. Til sommer er det slut – Baumann har meddelt, at han forlader Bundesliga-klubben efter denne sæson.
I den forbindelse har mediet Deichstube, der udelukkende beskæftiger sig med Werder Bremen, sat sig for at kåre det bedste og værste indkøb, Frank Baumann har gjort i sin tid som sportsdirektør, og det sker ved hjælp af en afstemning, hvor læserne – der primært består af Werder Bremen-fans – kan give deres mening til kende.
Og hvem kunne de så bedst lide? Thomas Delaney!
I skrivende stund har 27 procent stemt på Thomas Delaney som Baumanns bedste indkøb, og det er flere end Max Kruse og Niclas Füllkrug, der har fået henholdsvis næst- og tredjeflest stemmer.
Werder Bremen købte Thomas Delaney for 14 millioner kroner i FC København, og danskeren blev en stor stjerne på Weserstadion, hvor han også endte med at blive en fantastisk forretning for Bundesliga-klubben. I sommeren 2018 solgte Werder Bremen Delaney til Borussia Dortmund for 150 millioner kroner.
Thomas Delaney, der i dag tørner ud for Anderlecht, spillede 49 kampe for Werder Bremen.
AGF-spiller blandt de værste
Foruden at kåre Frank Baumanns bedste indkøb har Deichstube som nævnt også sat sig for at kåre det værste indkøb, sportsdirektøren har foretaget de seneste otte år, og også her finder man en danskervinkel.
På andenpladsen med 21 procent af stemmerne finder man således den nuværende AGF-spiller Felix Beijmo, som klubben købte for 22,5 millioner kroner i sommeren 2018. Svenskeren nåede aldrig at spille en eneste kamp for Werder Bremen.
Det værste indkøb er dog ifølge Werder Bremen-fansene angriberen Davie Selke, der blot scorede fire mål i 39 kampe.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
TRANSFER