Flertallet har talt: Delaney var hans svendestykke

Thomas Delaney hyldes for sin indsats for Werder Bremen.



Frank Baumann har tilbragt 25 år i Werder Bremen – de seneste otte af dem som sportsdirektør. Til sommer er det slut – Baumann har meddelt, at han forlader Bundesliga-klubben efter denne sæson.

I den forbindelse har mediet Deichstube, der udelukkende beskæftiger sig med Werder Bremen, sat sig for at kåre det bedste og værste indkøb, Frank Baumann har gjort i sin tid som sportsdirektør, og det sker ved hjælp af en afstemning, hvor læserne – der primært består af Werder Bremen-fans – kan give deres mening til kende.

Og hvem kunne de så bedst lide? Thomas Delaney!

I skrivende stund har 27 procent stemt på Thomas Delaney som Baumanns bedste indkøb, og det er flere end Max Kruse og Niclas Füllkrug, der har fået henholdsvis næst- og tredjeflest stemmer.

Werder Bremen købte Thomas Delaney for 14 millioner kroner i FC København, og danskeren blev en stor stjerne på Weserstadion, hvor han også endte med at blive en fantastisk forretning for Bundesliga-klubben. I sommeren 2018 solgte Werder Bremen Delaney til Borussia Dortmund for 150 millioner kroner.

Thomas Delaney, der i dag tørner ud for Anderlecht, spillede 49 kampe for Werder Bremen.

AGF-spiller blandt de værste
Foruden at kåre Frank Baumanns bedste indkøb har Deichstube som nævnt også sat sig for at kåre det værste indkøb, sportsdirektøren har foretaget de seneste otte år, og også her finder man en danskervinkel.

På andenpladsen med 21 procent af stemmerne finder man således den nuværende AGF-spiller Felix Beijmo, som klubben købte for 22,5 millioner kroner i sommeren 2018. Svenskeren nåede aldrig at spille en eneste kamp for Werder Bremen.

Det værste indkøb er dog ifølge Werder Bremen-fansene angriberen Davie Selke, der blot scorede fire mål i 39 kampe. 





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: FC København afviser millionbud

Siger op: Superliga-ekspert stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Anton Gaaei-handel meldes død

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

FC København bekræfter transfer

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul