Den danske træner Jess Thorup debuterede søndag i spidsen for den tyske bundesligaklub Augsburg. Hvad der hurtigt lignede en forfærdelig debut endte dog som en stor dag for den tidligere FCM- og FCK-træner.
Efter at være kommet bagud 0-2 tidligt i kampen ude mod oprykkeren FC Heidenheim leverede Augsburg et forrygende comeback. Med Mads Valentin Pedersen blandt målscorerne tog Bayern-klubben en sejr på 5-2.
Thorup blev ansat for en uge side under landsholdspausen for at trække Augsburg væk fra bundstriden. Med sejren hopper klubben fra 15.- til 10.-pladsen med otte point for otte kampe.
Den 53-årige træner fik ellers en regulær skrækstart på debuten efter godt et år som arbejdsløs efter fyringen i FCK. Hans 11 udvalgte var allerede efter 18 minutter bagud 0-2 i Heidenheim på to mål med omkring et minuts mellemrum.
Først kostede elendig opdækning ved et hjørnespark en scoring. Kort efter blev Jan-Niklas Beste spillet fri i feltet og fordoblede hjemmeholdets føring med et fladt spark.
Det lykkedes Augsburg at finde fodfæste igen. Faktisk så meget, at da dommeren fløjtede til pause, var alt vendt på hovedet.
Heidenheim kunne også slække på markeringerne ved hjørnespark, og det udnyttede Phillip Tietz til at flugte reduceringen ind efter en halv time. Godt nyt for Thorup, som kort efter fik dansk hjælp.
Med en smuk ydersideafslutning var det Mads Valentin Pedersen, som stod bag udligningen i 41. minut, mens Ermedin Demirovic minuttet efter fuldbyrdede det foreløbige comeback.
Målinfernoet døde ud efter pausen, men Augsburg var ved flere lejligheder tæt på at udbygge føringen. Målet kom efter 64 minutter, nok en gang med et hjørnespark som optakt.
Tæt under mål kunne Felix Uduokhai med maveskindet skubbe 4-2-målet ind over stregen. Elvis Rexhbecaj fik lov til at lukke målfesten i den danske debut med en straffesparksscoring.
I søndagens anden bundesligakamp, også i den tungere del af tabellen, tog FC Köln sæsonens første ligasejr med 3-1 over Borussia Mönchengladbach.
/ritzau/
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
AVIS
Intet aftryk!
AVIS
Det kommer til at trække ud
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
MEDIE
Store navne kan forlade Brøndby IF
Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER