Den danske træner Jess Thorup debuterede søndag i spidsen for den tyske bundesligaklub Augsburg. Hvad der hurtigt lignede en forfærdelig debut endte dog som en stor dag for den tidligere FCM- og FCK-træner.
Efter at være kommet bagud 0-2 tidligt i kampen ude mod oprykkeren FC Heidenheim leverede Augsburg et forrygende comeback. Med Mads Valentin Pedersen blandt målscorerne tog Bayern-klubben en sejr på 5-2.
Thorup blev ansat for en uge side under landsholdspausen for at trække Augsburg væk fra bundstriden. Med sejren hopper klubben fra 15.- til 10.-pladsen med otte point for otte kampe.
Den 53-årige træner fik ellers en regulær skrækstart på debuten efter godt et år som arbejdsløs efter fyringen i FCK. Hans 11 udvalgte var allerede efter 18 minutter bagud 0-2 i Heidenheim på to mål med omkring et minuts mellemrum.
Først kostede elendig opdækning ved et hjørnespark en scoring. Kort efter blev Jan-Niklas Beste spillet fri i feltet og fordoblede hjemmeholdets føring med et fladt spark.
Det lykkedes Augsburg at finde fodfæste igen. Faktisk så meget, at da dommeren fløjtede til pause, var alt vendt på hovedet.
Heidenheim kunne også slække på markeringerne ved hjørnespark, og det udnyttede Phillip Tietz til at flugte reduceringen ind efter en halv time. Godt nyt for Thorup, som kort efter fik dansk hjælp.
Med en smuk ydersideafslutning var det Mads Valentin Pedersen, som stod bag udligningen i 41. minut, mens Ermedin Demirovic minuttet efter fuldbyrdede det foreløbige comeback.
Målinfernoet døde ud efter pausen, men Augsburg var ved flere lejligheder tæt på at udbygge føringen. Målet kom efter 64 minutter, nok en gang med et hjørnespark som optakt.
Tæt under mål kunne Felix Uduokhai med maveskindet skubbe 4-2-målet ind over stregen. Elvis Rexhbecaj fik lov til at lukke målfesten i den danske debut med en straffesparksscoring.
I søndagens anden bundesligakamp, også i den tungere del af tabellen, tog FC Köln sæsonens første ligasejr med 3-1 over Borussia Mönchengladbach.
/ritzau/
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
MEDIE
Rigtig dårlig melding
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
Her kan du se Villarreal mod FC København
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
Pogba investerer i kamelvæddeløb
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
TOPNYHED