Den danske træner Jess Thorup debuterede søndag i spidsen for den tyske bundesligaklub Augsburg. Hvad der hurtigt lignede en forfærdelig debut endte dog som en stor dag for den tidligere FCM- og FCK-træner.
Efter at være kommet bagud 0-2 tidligt i kampen ude mod oprykkeren FC Heidenheim leverede Augsburg et forrygende comeback. Med Mads Valentin Pedersen blandt målscorerne tog Bayern-klubben en sejr på 5-2.
Thorup blev ansat for en uge side under landsholdspausen for at trække Augsburg væk fra bundstriden. Med sejren hopper klubben fra 15.- til 10.-pladsen med otte point for otte kampe.
Den 53-årige træner fik ellers en regulær skrækstart på debuten efter godt et år som arbejdsløs efter fyringen i FCK. Hans 11 udvalgte var allerede efter 18 minutter bagud 0-2 i Heidenheim på to mål med omkring et minuts mellemrum.
Først kostede elendig opdækning ved et hjørnespark en scoring. Kort efter blev Jan-Niklas Beste spillet fri i feltet og fordoblede hjemmeholdets føring med et fladt spark.
Det lykkedes Augsburg at finde fodfæste igen. Faktisk så meget, at da dommeren fløjtede til pause, var alt vendt på hovedet.
Heidenheim kunne også slække på markeringerne ved hjørnespark, og det udnyttede Phillip Tietz til at flugte reduceringen ind efter en halv time. Godt nyt for Thorup, som kort efter fik dansk hjælp.
Med en smuk ydersideafslutning var det Mads Valentin Pedersen, som stod bag udligningen i 41. minut, mens Ermedin Demirovic minuttet efter fuldbyrdede det foreløbige comeback.
Målinfernoet døde ud efter pausen, men Augsburg var ved flere lejligheder tæt på at udbygge føringen. Målet kom efter 64 minutter, nok en gang med et hjørnespark som optakt.
Tæt under mål kunne Felix Uduokhai med maveskindet skubbe 4-2-målet ind over stregen. Elvis Rexhbecaj fik lov til at lukke målfesten i den danske debut med en straffesparksscoring.
I søndagens anden bundesligakamp, også i den tungere del af tabellen, tog FC Köln sæsonens første ligasejr med 3-1 over Borussia Mönchengladbach.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: NEC Nijmegen tæt på Emre Mor
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
NYHEDER