Video : Tipsbladet
Bundesliga

Frederik Rønnow får nyt kælenavn efter storkamp

Den danske landsholdskeeper hyldes efter sin præstation søndag.

Frederik Rønnow blev en af heltene for Union Berlin i sæsonpremieren mod Mainz søndag. Landsholdskeeperen, der har en fortid i Brøndby IF, reddede nemlig hele to straffespark fra Mainz’ Ludovic Ajorque og spillede derfor en hovedrolle i Berlin-klubbens sejr på hele 4-1.

Og efterfølgende har Rønnow også fået et nyt kælenavn. I hvert fald hos Sky Sport, der døber ham “Elfmeterkiller” - et ord, der velsagtens bedst kan oversættes til “straffesparksdræberen”.

- Takket være hovedstødsmonsteret Kevin Behrens og straffemorder Frederik Rönnow tog Union Berlin på succesfuld vis hul på den mest begivenhedsrige sæson i klubbens historie, skriver Sky Sport.

Straffesparksredningen var Frederik Rønnows første i Bundesligaen, siden han for godt fem år siden forlod Brøndby IF.

Det er ikke første gang, at en dansk keeper får et kaldenavn som “straffesparksdræberen”. I foråret blev Peter Vindahl Jensen, der på daværende tidspunkt optrådte for Nürnberg, et lignende kælenavn - læs mere her