Fuldender rundturen: Her er globetrotters nye klub

Stevan Jovetic skifter til Hertha Berlin, og derfor kan den 31-årige landsholdsspiller skrive den sidste af de fem traditionelle store ligaer på CV’et.



Han har spillet i Serie A, La Liga, Premier League og Ligue 1. Snart kan han også skrive den tyske Bundesliga på CV’et. 

31-årige Stevan Jovetic er nemlig blevet præsenteret som ny spiller hos Hertha Berlin, og dermed kan den 31-årige angriber snart prale af at have spillet i de fem europæiske ligaer, som traditionelt set betegnes som de stærkeste. 

Jovetic skifter til hovedstadsklubben kvit og frit, efter hans kontrakt med AS Monaco udløb i sommer. Han er klubbens tredje indkøb i denne sæson, og han har skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et år yderligere. 

Selv glæder Jovetic sig til at prøve kræfter med Bundesligaen og folde sig ud hos Hertha Berlin, der i sidste sæson endte på 14. pladsen. 

– Jeg har haft mange gode samtaler med de ansvarlige i klubben, særligt Fredi Bobic. Det har også gjort, at jeg var ivrig efter at skifte allerede fra adet første minut. 

– Jeg kan ikke vente med at komme i gang, og jeg vil bruge min erfaring til at gøre alt, hvad jeg kan, for at hjælpe holdet, fortæller Jovetic. 

Hertha-manager Fredi Bobic vurderer også, at klubben har fået en stor forstærkning i den rutinerede angriber.

– Med Stevan får vi en klassisk centerspiller til offensiven, der bringer en masse erfaring fra de øverste ligaer i Europa. Uanset om det er i Premier League, Serie A, Ligue 1 eller LaLiga, har Stevan scoret mål, forklarer Bobic. 

Stevan Jovetic scorede sidste sæson seks ligamål for AS Monaco. Angriberen blev i gamle dage betegnet som et supertalent, men karrieren udviklede sig aldrig som forventet, selv om han endte i store klubber som blandt andre Manchester City, Inter Milan og Sevilla.





TransferLIVE: Brøndby bekræfter




LIVE

VM-LIVE: Drama efter slutfløjt

Tunesien – Japan

VM-anfører får anke afvist i voldtægtssag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

‘Det største tilbageslag i min karriere’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Sønderjyske køber ny cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Drømmetransfer: Ingen passer bedre ind

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: Abdirahman ny cheftræner i Sønderjyske

Viaplay med stor AGF-nyhed

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Neestrup og co. vil have Barca-spiller

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Zanka ville spille gratis for FC København

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Liverpool med kæmpe bud, men det er ikke nok

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim