Han har spillet i Serie A, La Liga, Premier League og Ligue 1. Snart kan han også skrive den tyske Bundesliga på CV’et.
31-årige Stevan Jovetic er nemlig blevet præsenteret som ny spiller hos Hertha Berlin, og dermed kan den 31-årige angriber snart prale af at have spillet i de fem europæiske ligaer, som traditionelt set betegnes som de stærkeste.
Jovetic skifter til hovedstadsklubben kvit og frit, efter hans kontrakt med AS Monaco udløb i sommer. Han er klubbens tredje indkøb i denne sæson, og han har skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et år yderligere.
Selv glæder Jovetic sig til at prøve kræfter med Bundesligaen og folde sig ud hos Hertha Berlin, der i sidste sæson endte på 14. pladsen.
– Jeg har haft mange gode samtaler med de ansvarlige i klubben, særligt Fredi Bobic. Det har også gjort, at jeg var ivrig efter at skifte allerede fra adet første minut.
– Jeg kan ikke vente med at komme i gang, og jeg vil bruge min erfaring til at gøre alt, hvad jeg kan, for at hjælpe holdet, fortæller Jovetic.
Hertha-manager Fredi Bobic vurderer også, at klubben har fået en stor forstærkning i den rutinerede angriber.
– Med Stevan får vi en klassisk centerspiller til offensiven, der bringer en masse erfaring fra de øverste ligaer i Europa. Uanset om det er i Premier League, Serie A, Ligue 1 eller LaLiga, har Stevan scoret mål, forklarer Bobic.
Stevan Jovetic scorede sidste sæson seks ligamål for AS Monaco. Angriberen blev i gamle dage betegnet som et supertalent, men karrieren udviklede sig aldrig som forventet, selv om han endte i store klubber som blandt andre Manchester City, Inter Milan og Sevilla.
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
Superliga-klub tæt på FCK’er
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TRANSFER
Spændende melding
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
