Han har spillet i Serie A, La Liga, Premier League og Ligue 1. Snart kan han også skrive den tyske Bundesliga på CV’et.
31-årige Stevan Jovetic er nemlig blevet præsenteret som ny spiller hos Hertha Berlin, og dermed kan den 31-årige angriber snart prale af at have spillet i de fem europæiske ligaer, som traditionelt set betegnes som de stærkeste.
Jovetic skifter til hovedstadsklubben kvit og frit, efter hans kontrakt med AS Monaco udløb i sommer. Han er klubbens tredje indkøb i denne sæson, og han har skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et år yderligere.
Selv glæder Jovetic sig til at prøve kræfter med Bundesligaen og folde sig ud hos Hertha Berlin, der i sidste sæson endte på 14. pladsen.
– Jeg har haft mange gode samtaler med de ansvarlige i klubben, særligt Fredi Bobic. Det har også gjort, at jeg var ivrig efter at skifte allerede fra adet første minut.
– Jeg kan ikke vente med at komme i gang, og jeg vil bruge min erfaring til at gøre alt, hvad jeg kan, for at hjælpe holdet, fortæller Jovetic.
Hertha-manager Fredi Bobic vurderer også, at klubben har fået en stor forstærkning i den rutinerede angriber.
– Med Stevan får vi en klassisk centerspiller til offensiven, der bringer en masse erfaring fra de øverste ligaer i Europa. Uanset om det er i Premier League, Serie A, Ligue 1 eller LaLiga, har Stevan scoret mål, forklarer Bobic.
Stevan Jovetic scorede sidste sæson seks ligamål for AS Monaco. Angriberen blev i gamle dage betegnet som et supertalent, men karrieren udviklede sig aldrig som forventet, selv om han endte i store klubber som blandt andre Manchester City, Inter Milan og Sevilla.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
CUSTOM
