Han har spillet i Serie A, La Liga, Premier League og Ligue 1. Snart kan han også skrive den tyske Bundesliga på CV’et.
31-årige Stevan Jovetic er nemlig blevet præsenteret som ny spiller hos Hertha Berlin, og dermed kan den 31-årige angriber snart prale af at have spillet i de fem europæiske ligaer, som traditionelt set betegnes som de stærkeste.
Jovetic skifter til hovedstadsklubben kvit og frit, efter hans kontrakt med AS Monaco udløb i sommer. Han er klubbens tredje indkøb i denne sæson, og han har skrevet under på en toårig kontrakt med en option på et år yderligere.
Selv glæder Jovetic sig til at prøve kræfter med Bundesligaen og folde sig ud hos Hertha Berlin, der i sidste sæson endte på 14. pladsen.
– Jeg har haft mange gode samtaler med de ansvarlige i klubben, særligt Fredi Bobic. Det har også gjort, at jeg var ivrig efter at skifte allerede fra adet første minut.
– Jeg kan ikke vente med at komme i gang, og jeg vil bruge min erfaring til at gøre alt, hvad jeg kan, for at hjælpe holdet, fortæller Jovetic.
Hertha-manager Fredi Bobic vurderer også, at klubben har fået en stor forstærkning i den rutinerede angriber.
– Med Stevan får vi en klassisk centerspiller til offensiven, der bringer en masse erfaring fra de øverste ligaer i Europa. Uanset om det er i Premier League, Serie A, Ligue 1 eller LaLiga, har Stevan scoret mål, forklarer Bobic.
Stevan Jovetic scorede sidste sæson seks ligamål for AS Monaco. Angriberen blev i gamle dage betegnet som et supertalent, men karrieren udviklede sig aldrig som forventet, selv om han endte i store klubber som blandt andre Manchester City, Inter Milan og Sevilla.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
