Manuel Neuer har opnået legendestatus i Bayern München, men den rutinerede målmands status i den sydtyske klub har nu angiveligt lidt et markant knæk.
Sådan lyder det fra Sport Bild. Det tyske medie beretter, at Bayern München har fyret klubbens mangeårige målmandstræner, Toni Tapalovic. Og den bratte fyring af Tapalovic rammer Manuel Neuer ganske hårdt, lyder det.
– I enhver anden klub ville en fyring af en målmandstræner være en mindre historie. I FC Bayern er det et politisk anliggende, skriver Sport Bild.
Mediet peger på, at Toni Tapalovic ankom til Bayern München sammen med Manuel Neuer i 2011, hvor stjernemålmanden skiftede Schalke 04 ud med Bayern München. Neuer bad specifikt om at få Tapalovic med til München, og ifølge Sport Bild har målmandstræneren i årevis været Neuers bedste ven.
Tapalovic siges dog at have været på kant med cheftræner Julian Nagelsmann i det seneste halvandet år, og ifølge Sport Bild er timingen af fyringen opsigtsvækkende, idet Bayern München netop har hentet den schweiziske landsholdsmålmand Yann Sommer ind i stedet for Manuel Neuer, der er blevet langtidsskadet efter et uheld på en skiferie.
– Én ting er sikker. Neuer har mistet magt i klubben på grund af konsekvenserne af hans skødesløse og internt kritiserede skitur. Sommers kontrakt løber til 2025. Neuers kontrakt løber kun til 2024. Neuers position har aldrig tidligere været så svag, skriver Sport Bild.
Manuel Neuer er noteret for 488 førsteholdskampe for Bayern München.
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
OPTAKT
Norge – Senegal
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Jordan – Algeriet
OPTAKT