Bundesliga Mads Bye Marboe

Glad Bo Svensson: Alle kan se det

Foto: Getty Images

Det er en rigtig god nyhed for Mainz.

Af Mads Bye Marboe

Mainz har sikret sig midtbaneprofilen Dominik Kohr på en permanent aftale.

Nu 28-årige Kohr blev hentet på en lejeaftale i Eintracht Frankfurt i begyndelsen af 2021 og har været en stor profil for Bo Svenssons mandskab, og nu har Mainz så gjort aftalen permanent.

Det glæder den danske træner

- Alle kan se den forskel, Dominik har gjort for vores hold de seneste 18 måneder. Han var præcis, hvad vores hold havde brug for tilbage i vinteren 2021. Det er han stadig i dag og vil også være det i fremtiden.

- Dominik er en rigtig Mainz-spiller. Både personligt og fodboldmæssigt passer han ind i alt, hvad vi står for som klub. Jeg er glad for, at vi kan beholde ham og se ham på stadion i fremtiden, siger Svensson til klubbens hjemmeside.

Dominik Kohrs kontrakt i Mainz løber nu til sommeren 2026.