Håbefuld Bo Henriksen: Der er en chance

Bo Henriksen håber og tror på, det kan ende med en aftale.



Mainz er godt i gang med at gøre klar til den forestående sæson, og i øjeblikket virker det centrale forsvar til at være Bo Henriksens største hovedpine.

Tyskerne havde i sidste sæson Liverpool-spilleren Sepp van den Berg på leje og har forsøgt hente hollænderen på en permanent aftale, men Liverpool har angiveligt smidt så stort et prisskilt på ham, at Mainz ikke kan være med. Af den grund er han stadig at finde på Meyserside.

Bo Henriksen har imidlertid ikke opgivet håbet om at lande en aftale med van den Berg.

– Jeg har store, store forhåbninger om, at det lykkes. Sepp er en speciel fyr, alle spillerne i omklædningsrummet elsker ham, og han er en fantastisk fodboldspiller. Han er vores forsvarschef og har løbende forbedret sig i løbet af den seneste sæson.

– Sepp ved, at han kan se sig selv være i Mainz. Derfor har vi en chance for at få ham tilbage til os, siger Bo Henriksen til Kicker.

Den danske træner er til gengæld også begyndt at kigge i alternativer. I sidste sæson blev den defensive midtbanespiller Dominik Kohr omskolet til central forsvarsspiller, og det kan sagtens fortsætte sådan.

– Det tror jeg. Vi talte om det i trænerteamet i starten og sagde, at han ikke er en forsvarspiller. Men han er hurtig og smart. Da vi ville spille med to angribere og presse højt, var hans første to-tre kampe i forsvaret ikke så gode, men de ti næste var utroligt gode.

Udover Kohr er også Andreas Hanche-Olsen skadesfri igen, ligesom Edimilson Fernandes og Anthony Caci har vikarieret i midterforsvaret.

– Stefan Bell er også tilbage igen. Så er Maxim Dal fra U19 med, og Maxim Leitsch er tilbage i træning. Hvis Sepp kommer tilbage, er vi i en god position.

Mainz åbner sæsonen den 16. august med en pokalkamp mod Wehen Wiesbaden.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Stolt over dansk transfer

Blæst bagover af 18-årig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Brøndby melder duo færdig og teaser

Raser over VM-tiltag

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Saudi-Arabien – Uruguay

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Holland – Japan

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland