Mainz er godt i gang med at gøre klar til den forestående sæson, og i øjeblikket virker det centrale forsvar til at være Bo Henriksens største hovedpine.
Tyskerne havde i sidste sæson Liverpool-spilleren Sepp van den Berg på leje og har forsøgt hente hollænderen på en permanent aftale, men Liverpool har angiveligt smidt så stort et prisskilt på ham, at Mainz ikke kan være med. Af den grund er han stadig at finde på Meyserside.
Bo Henriksen har imidlertid ikke opgivet håbet om at lande en aftale med van den Berg.
– Jeg har store, store forhåbninger om, at det lykkes. Sepp er en speciel fyr, alle spillerne i omklædningsrummet elsker ham, og han er en fantastisk fodboldspiller. Han er vores forsvarschef og har løbende forbedret sig i løbet af den seneste sæson.
– Sepp ved, at han kan se sig selv være i Mainz. Derfor har vi en chance for at få ham tilbage til os, siger Bo Henriksen til Kicker.
Den danske træner er til gengæld også begyndt at kigge i alternativer. I sidste sæson blev den defensive midtbanespiller Dominik Kohr omskolet til central forsvarsspiller, og det kan sagtens fortsætte sådan.
– Det tror jeg. Vi talte om det i trænerteamet i starten og sagde, at han ikke er en forsvarspiller. Men han er hurtig og smart. Da vi ville spille med to angribere og presse højt, var hans første to-tre kampe i forsvaret ikke så gode, men de ti næste var utroligt gode.
Udover Kohr er også Andreas Hanche-Olsen skadesfri igen, ligesom Edimilson Fernandes og Anthony Caci har vikarieret i midterforsvaret.
– Stefan Bell er også tilbage igen. Så er Maxim Dal fra U19 med, og Maxim Leitsch er tilbage i træning. Hvis Sepp kommer tilbage, er vi i en god position.
Mainz åbner sæsonen den 16. august med en pokalkamp mod Wehen Wiesbaden.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Brøndby tog vigtig overtidssejr
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER