Mainz er godt i gang med at gøre klar til den forestående sæson, og i øjeblikket virker det centrale forsvar til at være Bo Henriksens største hovedpine.
Tyskerne havde i sidste sæson Liverpool-spilleren Sepp van den Berg på leje og har forsøgt hente hollænderen på en permanent aftale, men Liverpool har angiveligt smidt så stort et prisskilt på ham, at Mainz ikke kan være med. Af den grund er han stadig at finde på Meyserside.
Bo Henriksen har imidlertid ikke opgivet håbet om at lande en aftale med van den Berg.
– Jeg har store, store forhåbninger om, at det lykkes. Sepp er en speciel fyr, alle spillerne i omklædningsrummet elsker ham, og han er en fantastisk fodboldspiller. Han er vores forsvarschef og har løbende forbedret sig i løbet af den seneste sæson.
– Sepp ved, at han kan se sig selv være i Mainz. Derfor har vi en chance for at få ham tilbage til os, siger Bo Henriksen til Kicker.
Den danske træner er til gengæld også begyndt at kigge i alternativer. I sidste sæson blev den defensive midtbanespiller Dominik Kohr omskolet til central forsvarsspiller, og det kan sagtens fortsætte sådan.
– Det tror jeg. Vi talte om det i trænerteamet i starten og sagde, at han ikke er en forsvarspiller. Men han er hurtig og smart. Da vi ville spille med to angribere og presse højt, var hans første to-tre kampe i forsvaret ikke så gode, men de ti næste var utroligt gode.
Udover Kohr er også Andreas Hanche-Olsen skadesfri igen, ligesom Edimilson Fernandes og Anthony Caci har vikarieret i midterforsvaret.
– Stefan Bell er også tilbage igen. Så er Maxim Dal fra U19 med, og Maxim Leitsch er tilbage i træning. Hvis Sepp kommer tilbage, er vi i en god position.
Mainz åbner sæsonen den 16. august med en pokalkamp mod Wehen Wiesbaden.
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
OPTAKT
Brasilien – Norge
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
Marokkaner bliver VM-helt efter flirt med rødt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE