Mainz er godt i gang med at gøre klar til den forestående sæson, og i øjeblikket virker det centrale forsvar til at være Bo Henriksens største hovedpine.
Tyskerne havde i sidste sæson Liverpool-spilleren Sepp van den Berg på leje og har forsøgt hente hollænderen på en permanent aftale, men Liverpool har angiveligt smidt så stort et prisskilt på ham, at Mainz ikke kan være med. Af den grund er han stadig at finde på Meyserside.
Bo Henriksen har imidlertid ikke opgivet håbet om at lande en aftale med van den Berg.
– Jeg har store, store forhåbninger om, at det lykkes. Sepp er en speciel fyr, alle spillerne i omklædningsrummet elsker ham, og han er en fantastisk fodboldspiller. Han er vores forsvarschef og har løbende forbedret sig i løbet af den seneste sæson.
– Sepp ved, at han kan se sig selv være i Mainz. Derfor har vi en chance for at få ham tilbage til os, siger Bo Henriksen til Kicker.
Den danske træner er til gengæld også begyndt at kigge i alternativer. I sidste sæson blev den defensive midtbanespiller Dominik Kohr omskolet til central forsvarsspiller, og det kan sagtens fortsætte sådan.
– Det tror jeg. Vi talte om det i trænerteamet i starten og sagde, at han ikke er en forsvarspiller. Men han er hurtig og smart. Da vi ville spille med to angribere og presse højt, var hans første to-tre kampe i forsvaret ikke så gode, men de ti næste var utroligt gode.
Udover Kohr er også Andreas Hanche-Olsen skadesfri igen, ligesom Edimilson Fernandes og Anthony Caci har vikarieret i midterforsvaret.
– Stefan Bell er også tilbage igen. Så er Maxim Dal fra U19 med, og Maxim Leitsch er tilbage i træning. Hvis Sepp kommer tilbage, er vi i en god position.
Mainz åbner sæsonen den 16. august med en pokalkamp mod Wehen Wiesbaden.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT