Mainz er godt i gang med at gøre klar til den forestående sæson, og i øjeblikket virker det centrale forsvar til at være Bo Henriksens største hovedpine.
Tyskerne havde i sidste sæson Liverpool-spilleren Sepp van den Berg på leje og har forsøgt hente hollænderen på en permanent aftale, men Liverpool har angiveligt smidt så stort et prisskilt på ham, at Mainz ikke kan være med. Af den grund er han stadig at finde på Meyserside.
Bo Henriksen har imidlertid ikke opgivet håbet om at lande en aftale med van den Berg.
– Jeg har store, store forhåbninger om, at det lykkes. Sepp er en speciel fyr, alle spillerne i omklædningsrummet elsker ham, og han er en fantastisk fodboldspiller. Han er vores forsvarschef og har løbende forbedret sig i løbet af den seneste sæson.
– Sepp ved, at han kan se sig selv være i Mainz. Derfor har vi en chance for at få ham tilbage til os, siger Bo Henriksen til Kicker.
Den danske træner er til gengæld også begyndt at kigge i alternativer. I sidste sæson blev den defensive midtbanespiller Dominik Kohr omskolet til central forsvarsspiller, og det kan sagtens fortsætte sådan.
– Det tror jeg. Vi talte om det i trænerteamet i starten og sagde, at han ikke er en forsvarspiller. Men han er hurtig og smart. Da vi ville spille med to angribere og presse højt, var hans første to-tre kampe i forsvaret ikke så gode, men de ti næste var utroligt gode.
Udover Kohr er også Andreas Hanche-Olsen skadesfri igen, ligesom Edimilson Fernandes og Anthony Caci har vikarieret i midterforsvaret.
– Stefan Bell er også tilbage igen. Så er Maxim Dal fra U19 med, og Maxim Leitsch er tilbage i træning. Hvis Sepp kommer tilbage, er vi i en god position.
Mainz åbner sæsonen den 16. august med en pokalkamp mod Wehen Wiesbaden.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
FANKLUBBEN