Håbløst for Bundesliga-dansker? Svær situation

Oscar Fraulo har ikke haft det nemt i tyske Gladbach, og BILD har kaldt det håbløst for danskeren, men han har ikke mistet modet.



‘En nærmest håbløs situation’

Sådan har den tyske avis BILD beskrevet Oscar Fraulos situation i Bundesliag-klubben Gladbach.

Det har danskeren nu taget konsekvensen af, da den tidligere FC Midtjylland-spiller igen er blevet udlejet til hollandske FC Utrecht, hvor han havde stor succes i den seneste sæson.

Fraulo erkender, at tiden i Tyskland ikke har været en succes.

– Jeg er rigtig glad for, at det kunne lade sig gøre, at jeg kunne komme til Utrecht, fordi situationen var svær i Gladbach i forhold til mange midtbanespillere i truppen. Det er godt for mig, at jeg kan komme endnu et år på leje i Utrecht, siger Oscar Fraulo i et interview med Tipsbladet.

I forhold til konkurrencen i Gladbach, har du mistet modet?

– Jeg vil ikke sige, at det tog modet fra mig. Jeg arbejdede hårdt til træning, og jeg gjorde mine ting, men på et tidspunkt blev jeg også nødt til at være realistisk og have en god dialog i forhold til klubben, og hvad der er bedst for ens udvikling. Det bedste for mig var at komme et år mere på leje i Utrecht.

Har det været svært for dig mentalt?

– Nej, det er overhovedet ikke sådan, at jeg har set det. For mig er det fedt, at der er noget konkurrence. Når der er en del spillere på ens position, så gør det, at man skal stille krav sig selv i træningerne og tage sine chancer.

– Ellers står der en ny mand i køen. Det er en af de fede ting ved fodbold, at der er konkurrence, og man sørger for at være 100 procent på dupperne hele tiden.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Godt system
I den seneste sæson var 20-årige Fraulo en stor profil i den hollandske klub med to mål og fire oplæg i 32 kampe i Æresdivisionen, og han giver et svar på, hvorfor det har været en succes.

– Når jeg kommer til Utrecht, starter jeg ikke fra nul. Jeg kender træneren og systemet. Jeg sluttede af med nogle gode ting, men også noget, jeg kan blive bedre til. Jeg ved, at det nok skal blive et godt år, hvor jeg får opbygget endnu mere på mit spil, siger danskeren og tilføjer.

– Træneren vil gerne spille med pres og lave højt pres og være på bolden, så mine kvaliteter kan komme på spil. Systemet passer godt til mig.

Danskeren har dog ikke en forventning om at brage igennem fra første fløjt.

– Jeg vil have en tålmodig tilgang til det i starten, selvom man gerne vil spille fra dag ét. Man kommer sent og skal gøre sig fortjent til at spille,

Step by step skal man kæmpe sig tættere på holdet. Min ambition er at blive en fast del af holdet, afslutter danskeren.

Tipsbladet har kunnet afsløre, at Utrecht har fået en købsoption på Fraulo.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







LIVE

LIVE: Rettighederne til Champions League forlænges

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Landsholdet annoncerer to testkampe

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arsenal-træner er rasende



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk viking på vej mod trist afslutning

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

AC Milan kigger på dansker

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen