Haaland afslører: Har nærstuderet engelsk stjerne

Der er én særlig angriber i Premier League, som Erling Haaland har set en del videoer af på det seneste.



Erling Haaland har været en af verdens farligste angribere i de seneste par år, men nordmanden arbejder stadig på at finde måder til at blive endnu farligere. 

Og i et interview med Sky Sports har Haaland nu afsløret, at han på det seneste har ladet inspirere af én særlig Premier League-angriber. 

– Jeg har, ikke studeret, men kigget på en masse spillere. Lad os tage et eksempel: Løbet ind bag midterforsvareren, når 10’eren har bolden. I har nok den bedste i verden til det, i Jamie Vardy. Jeg har kigget meget på ham specifikt i forhold til det, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Erling Haaland i interviewet.

– Det er sådan, jeg er. Jeg har altid set meget fodbold, og det gør jeg stadig. Når vi spiller lørdag, så går jeg hjem, og søndag ser jeg så fodbold hele dagen. Jeg har altid været rigtig glad for fodbold.

Erling Haaland har scoret 80 mål i 79 kampe for Borussia Dortmund, men den 21-årige nordmand slår nu fast, at han stadig har meget, han skal blive bedre til.

– Jeg tror, at jeg kan forbedre mig på alle fronter. Jeg kan forbedre mine afslutninger meget. Det hele, egentlig. Jeg kan blive hurtigere, og jeg kan blive stærkere. Så det er ting, jeg kan forbedre. Men hvis jeg kun skulle forbedre én ting, så vil det være at undgå skader. For hvis jeg ikke er skadet, så kan jeg spille mange flere kampe og levere endnu mere. 

Erling Haaland har i de seneste måneder været rygtet til en række storklubber, herunder Real Madrid, FC Barcelona og Manchester City.







LIVE

TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid

Cheflæge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Brasiliansk VM-mavepuster

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Monsterbud på vej

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De jagter Henrik Meister

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.