Erling Haaland har været en af verdens farligste angribere i de seneste par år, men nordmanden arbejder stadig på at finde måder til at blive endnu farligere.
Og i et interview med Sky Sports har Haaland nu afsløret, at han på det seneste har ladet inspirere af én særlig Premier League-angriber.
– Jeg har, ikke studeret, men kigget på en masse spillere. Lad os tage et eksempel: Løbet ind bag midterforsvareren, når 10’eren har bolden. I har nok den bedste i verden til det, i Jamie Vardy. Jeg har kigget meget på ham specifikt i forhold til det, lyder det således, ifølge Daily Mail, fra Erling Haaland i interviewet.
– Det er sådan, jeg er. Jeg har altid set meget fodbold, og det gør jeg stadig. Når vi spiller lørdag, så går jeg hjem, og søndag ser jeg så fodbold hele dagen. Jeg har altid været rigtig glad for fodbold.
Erling Haaland har scoret 80 mål i 79 kampe for Borussia Dortmund, men den 21-årige nordmand slår nu fast, at han stadig har meget, han skal blive bedre til.
– Jeg tror, at jeg kan forbedre mig på alle fronter. Jeg kan forbedre mine afslutninger meget. Det hele, egentlig. Jeg kan blive hurtigere, og jeg kan blive stærkere. Så det er ting, jeg kan forbedre. Men hvis jeg kun skulle forbedre én ting, så vil det være at undgå skader. For hvis jeg ikke er skadet, så kan jeg spille mange flere kampe og levere endnu mere.
Erling Haaland har i de seneste måneder været rygtet til en række storklubber, herunder Real Madrid, FC Barcelona og Manchester City.
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT
