Haaland-“offer”: Jeg mener ikke, han var fræk og arrogant

Den tyske journalist Oliver Müller stillede Erling Braut Haaland nogle spørgsmål, som han især mod slutningen af interviewet svarede noget kortfattet på.



Norske Erling Braut Haaland taler med støvlerne. Det kan man slå fast, efter at den norske angriber bragede sit 10. sæsonmål ind for Borussia Dortmund, der slog Schalke 04 med 4-0. 

Angriberen var manden bag målet til 1-0 og var i øvrigt også involveret i yderligere scoringer, uden at han selv kom på tavlen, men det var hans interview umiddelbart efter opgøret, der har trukket de fleste overskrifter siden.

For i slutningen af flashinterviewet med tysk tv var Erling Braut Haaland meget kort for hovedet, da han blev spurgt til opgøret.

Afslutningen forløb således:

Efter sidste fløjt gik du og holdkammeraterne ned til “Den Gule Mur”, som var tom i dag. Hvorfor gjorde I det?

– Hvorfor ikke?

Ville I sende en besked?

– Ja.

Vil du dele den besked?

– Til fansene.

De er alt for Borussia Dortmund?

– Ja.

Manden, der stod for at lave interviewet, Oliver Müller forsvarer den norske skarpretter, der har fået kritik for de kortfattede svar.

– Jeg har læst nogle af udtalelserne, og nogen mener, han var fræk og arrogant, men det mener jeg ikke. Jeg tror, han kan lide at gøre det på sin egen måde. Det virker ikke til, at interviews er hans favoritaktivitet, men han ved, at han skal gøre det, så han har det lidt sjovt med det. Det kan virke, som om han kan lide at gøre lidt grin med sin “modstander” i disse situationer, men det ender som et spil for ham, og man må heller ikke glemme, at han fortsat er ung, siger Oliver Müller fra Sport1 til norske VG.

De 10 ligamål i Bundesligaen, som Haaland har noteret sig for, er sat ind i bare ni kampe. I forhold til mål pr. minut bruger han 60 minutter pr. mål, hvilket er et fremragende snit.

Den 19-årige nordmand har kontrakt med Borussia Dortmund til sommeren 2024.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Supercomputer: De vinder VM

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Knuser transferrekord

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Frankrig – Marokko

Arbejder på Brøndby-exit

Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil ude af Frankrig-brag

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Norges kronprins rejser til USA