Haaland-“offer”: Jeg mener ikke, han var fræk og arrogant

Den tyske journalist Oliver Müller stillede Erling Braut Haaland nogle spørgsmål, som han især mod slutningen af interviewet svarede noget kortfattet på.



Norske Erling Braut Haaland taler med støvlerne. Det kan man slå fast, efter at den norske angriber bragede sit 10. sæsonmål ind for Borussia Dortmund, der slog Schalke 04 med 4-0. 

Angriberen var manden bag målet til 1-0 og var i øvrigt også involveret i yderligere scoringer, uden at han selv kom på tavlen, men det var hans interview umiddelbart efter opgøret, der har trukket de fleste overskrifter siden.

For i slutningen af flashinterviewet med tysk tv var Erling Braut Haaland meget kort for hovedet, da han blev spurgt til opgøret.

Afslutningen forløb således:

Efter sidste fløjt gik du og holdkammeraterne ned til “Den Gule Mur”, som var tom i dag. Hvorfor gjorde I det?

– Hvorfor ikke?

Ville I sende en besked?

– Ja.

Vil du dele den besked?

– Til fansene.

De er alt for Borussia Dortmund?

– Ja.

Manden, der stod for at lave interviewet, Oliver Müller forsvarer den norske skarpretter, der har fået kritik for de kortfattede svar.

– Jeg har læst nogle af udtalelserne, og nogen mener, han var fræk og arrogant, men det mener jeg ikke. Jeg tror, han kan lide at gøre det på sin egen måde. Det virker ikke til, at interviews er hans favoritaktivitet, men han ved, at han skal gøre det, så han har det lidt sjovt med det. Det kan virke, som om han kan lide at gøre lidt grin med sin “modstander” i disse situationer, men det ender som et spil for ham, og man må heller ikke glemme, at han fortsat er ung, siger Oliver Müller fra Sport1 til norske VG.

De 10 ligamål i Bundesligaen, som Haaland har noteret sig for, er sat ind i bare ni kampe. I forhold til mål pr. minut bruger han 60 minutter pr. mål, hvilket er et fremragende snit.

Den 19-årige nordmand har kontrakt med Borussia Dortmund til sommeren 2024.





LIVE

TransferLIVE: Manchester City på rov i PSG

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Klar transfermelding

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Her er Tunesiens nye VM-træner

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Frankrig – Senegal

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Belgien og Egypten deler

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

VM-vækkeuret: Superliga-kendinge stjæler showet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Irak – Norge