Haaland-“offer”: Jeg mener ikke, han var fræk og arrogant

Den tyske journalist Oliver Müller stillede Erling Braut Haaland nogle spørgsmål, som han især mod slutningen af interviewet svarede noget kortfattet på.



Norske Erling Braut Haaland taler med støvlerne. Det kan man slå fast, efter at den norske angriber bragede sit 10. sæsonmål ind for Borussia Dortmund, der slog Schalke 04 med 4-0. 

Angriberen var manden bag målet til 1-0 og var i øvrigt også involveret i yderligere scoringer, uden at han selv kom på tavlen, men det var hans interview umiddelbart efter opgøret, der har trukket de fleste overskrifter siden.

For i slutningen af flashinterviewet med tysk tv var Erling Braut Haaland meget kort for hovedet, da han blev spurgt til opgøret.

Afslutningen forløb således:

Efter sidste fløjt gik du og holdkammeraterne ned til “Den Gule Mur”, som var tom i dag. Hvorfor gjorde I det?

– Hvorfor ikke?

Ville I sende en besked?

– Ja.

Vil du dele den besked?

– Til fansene.

De er alt for Borussia Dortmund?

– Ja.

Manden, der stod for at lave interviewet, Oliver Müller forsvarer den norske skarpretter, der har fået kritik for de kortfattede svar.

– Jeg har læst nogle af udtalelserne, og nogen mener, han var fræk og arrogant, men det mener jeg ikke. Jeg tror, han kan lide at gøre det på sin egen måde. Det virker ikke til, at interviews er hans favoritaktivitet, men han ved, at han skal gøre det, så han har det lidt sjovt med det. Det kan virke, som om han kan lide at gøre lidt grin med sin “modstander” i disse situationer, men det ender som et spil for ham, og man må heller ikke glemme, at han fortsat er ung, siger Oliver Müller fra Sport1 til norske VG.

De 10 ligamål i Bundesligaen, som Haaland har noteret sig for, er sat ind i bare ni kampe. I forhold til mål pr. minut bruger han 60 minutter pr. mål, hvilket er et fremragende snit.

Den 19-årige nordmand har kontrakt med Borussia Dortmund til sommeren 2024.





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Nærmer sig vild FCK-præstation

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Tottenham-flop i stor transfer

De vil have Jelert

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Færdig i dansk klub efter 55 dage

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

Vildt Superliga-rygte afvises

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns pris på William Clem

Ny FC København-stjerne imponerer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Bayern München på plads til Superliga-brag

Her er Andreas Skov Olsens nye klub

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Her kan du se FC København mod FC Polissya