Der er ikke mange dage for tiden, hvor Erling Braut Haaland ikke bliver rygtet til en ny klub. Men tirsdag er Halaand selv ude og mane de rygter til jorden.
Det skriver Sky Sport.
For tiden er Dortmund på træningslejr i Schweiz og her mødte nordmanden selv pressen. Han afviste, at der skulle være en snarlig transfer på vej.
– Jeg har ikke rigtig noget at sige om det. Jeg har tre år tilbage af min kontrakt og jeg nyder min tilværelse i Dortmund. Før i går havde jeg ikke talt med min agent i en måned. Jeg tror, I har jeres svar der, siger Haaland.
Det er først og fremmest Chelsea, som er blevet sat i forbindelse med et Haaland-skifte. Ifølge Sky Sport har klubben allerede fået afvist et bud på angriberen. Her tilbød Chelsea et højt millionbeløb samt en spiller i bytte.
Efterfølgende er det blevet reporteret, at et skifte på svimlende 175 millioner pund – altså på den gode side af 1,5 milliarder kroner – kunne komme på tale. Det prisskilt er Haaland dog ikke vild med at få sat på sig selv.
– Jeg går ikke rigtig op i det. Det er mange penge. For at være ærlig håber jeg, det er rygter, for det er rigtig mange penge for en person, siger Erling Braut Haaland.
Bliver Haaland i Dortmund en sæson til, kan han i sommeren 2022 erhverves for 70 millioner pund på grund af en klausul i sin kontrakt. Det svarer cirka til 611 millioner kroner.
Haaland målstatistik for Dortmund er næsten til at blive lige så ør i hovedet af som hans rygtede transfersum. I 59 kampe har nordmanden lavet 57 mål for Dortmund. 10 af dem faldt i sidste sæsons udgave af Champions League, hvor han blev topscorer med ti mål.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i italiensk skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bischoff på plads i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se de danske hold i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Slipper for stjerne
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
