Der er ikke mange dage for tiden, hvor Erling Braut Haaland ikke bliver rygtet til en ny klub. Men tirsdag er Halaand selv ude og mane de rygter til jorden.
Det skriver Sky Sport.
For tiden er Dortmund på træningslejr i Schweiz og her mødte nordmanden selv pressen. Han afviste, at der skulle være en snarlig transfer på vej.
– Jeg har ikke rigtig noget at sige om det. Jeg har tre år tilbage af min kontrakt og jeg nyder min tilværelse i Dortmund. Før i går havde jeg ikke talt med min agent i en måned. Jeg tror, I har jeres svar der, siger Haaland.
Det er først og fremmest Chelsea, som er blevet sat i forbindelse med et Haaland-skifte. Ifølge Sky Sport har klubben allerede fået afvist et bud på angriberen. Her tilbød Chelsea et højt millionbeløb samt en spiller i bytte.
Efterfølgende er det blevet reporteret, at et skifte på svimlende 175 millioner pund – altså på den gode side af 1,5 milliarder kroner – kunne komme på tale. Det prisskilt er Haaland dog ikke vild med at få sat på sig selv.
– Jeg går ikke rigtig op i det. Det er mange penge. For at være ærlig håber jeg, det er rygter, for det er rigtig mange penge for en person, siger Erling Braut Haaland.
Bliver Haaland i Dortmund en sæson til, kan han i sommeren 2022 erhverves for 70 millioner pund på grund af en klausul i sin kontrakt. Det svarer cirka til 611 millioner kroner.
Haaland målstatistik for Dortmund er næsten til at blive lige så ør i hovedet af som hans rygtede transfersum. I 59 kampe har nordmanden lavet 57 mål for Dortmund. 10 af dem faldt i sidste sæsons udgave af Champions League, hvor han blev topscorer med ti mål.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
TOPNYHED
Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Brian Riemer peger på tre årsager
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
