Der er ikke mange dage for tiden, hvor Erling Braut Haaland ikke bliver rygtet til en ny klub. Men tirsdag er Halaand selv ude og mane de rygter til jorden.
Det skriver Sky Sport.
For tiden er Dortmund på træningslejr i Schweiz og her mødte nordmanden selv pressen. Han afviste, at der skulle være en snarlig transfer på vej.
– Jeg har ikke rigtig noget at sige om det. Jeg har tre år tilbage af min kontrakt og jeg nyder min tilværelse i Dortmund. Før i går havde jeg ikke talt med min agent i en måned. Jeg tror, I har jeres svar der, siger Haaland.
Det er først og fremmest Chelsea, som er blevet sat i forbindelse med et Haaland-skifte. Ifølge Sky Sport har klubben allerede fået afvist et bud på angriberen. Her tilbød Chelsea et højt millionbeløb samt en spiller i bytte.
Efterfølgende er det blevet reporteret, at et skifte på svimlende 175 millioner pund – altså på den gode side af 1,5 milliarder kroner – kunne komme på tale. Det prisskilt er Haaland dog ikke vild med at få sat på sig selv.
– Jeg går ikke rigtig op i det. Det er mange penge. For at være ærlig håber jeg, det er rygter, for det er rigtig mange penge for en person, siger Erling Braut Haaland.
Bliver Haaland i Dortmund en sæson til, kan han i sommeren 2022 erhverves for 70 millioner pund på grund af en klausul i sin kontrakt. Det svarer cirka til 611 millioner kroner.
Haaland målstatistik for Dortmund er næsten til at blive lige så ør i hovedet af som hans rygtede transfersum. I 59 kampe har nordmanden lavet 57 mål for Dortmund. 10 af dem faldt i sidste sæsons udgave af Champions League, hvor han blev topscorer med ti mål.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
