Haaland sætter ord på transfer-rygter

Den norske superstjerne har ikke snakket med sin agent i en måned og håber, rygterne om sit prisskilt netop bare er rygter.



Der er ikke mange dage for tiden, hvor Erling Braut Haaland ikke bliver rygtet til en ny klub. Men tirsdag er Halaand selv ude og mane de rygter til jorden. 

Det skriver Sky Sport. 

For tiden er Dortmund på træningslejr i Schweiz og her mødte nordmanden selv pressen. Han afviste, at der skulle være en snarlig transfer på vej. 

– Jeg har ikke rigtig noget at sige om det. Jeg har tre år tilbage af min kontrakt og jeg nyder min tilværelse i Dortmund. Før i går havde jeg ikke talt med min agent i en måned. Jeg tror, I har jeres svar der, siger Haaland. 

Det er først og fremmest Chelsea, som er blevet sat i forbindelse med et Haaland-skifte. Ifølge Sky Sport har klubben allerede fået afvist et bud på angriberen. Her tilbød Chelsea et højt millionbeløb samt en spiller i bytte. 

Efterfølgende er det blevet reporteret, at et skifte på svimlende 175 millioner pund – altså på den gode side af 1,5 milliarder kroner – kunne komme på tale. Det prisskilt er Haaland dog ikke vild med at få sat på sig selv. 

– Jeg går ikke rigtig op i det. Det er mange penge. For at være ærlig håber jeg, det er rygter, for det er rigtig mange penge for en person, siger Erling Braut Haaland.

Bliver Haaland i Dortmund en sæson til, kan han i sommeren 2022 erhverves for 70 millioner pund på grund af en klausul i sin kontrakt. Det svarer cirka til 611 millioner kroner.

Haaland målstatistik for Dortmund er næsten til at blive lige så ør i hovedet af som hans rygtede transfersum. I 59 kampe har nordmanden lavet 57 mål for Dortmund. 10 af dem faldt i sidste sæsons udgave af Champions League, hvor han blev topscorer med ti mål.





Peger på ‘glemt’ FCK’er: Han skal skifte væk

Aldrig nogensinde FCK

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Stort Yussuf Poulsen-chok

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Her er AGF’s transferplaner

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Brøndby takker nej til to spillere

Kæmpe gennembrud af Mattsson

– Lidt af en bombe

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Dansker færdig i Ajax?

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Brøndby bekræfter salg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Kæmpe brag venter fredag

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’