Haaland sætter ord på transfer-rygter

Den norske superstjerne har ikke snakket med sin agent i en måned og håber, rygterne om sit prisskilt netop bare er rygter.



Der er ikke mange dage for tiden, hvor Erling Braut Haaland ikke bliver rygtet til en ny klub. Men tirsdag er Halaand selv ude og mane de rygter til jorden. 

Det skriver Sky Sport. 

For tiden er Dortmund på træningslejr i Schweiz og her mødte nordmanden selv pressen. Han afviste, at der skulle være en snarlig transfer på vej. 

– Jeg har ikke rigtig noget at sige om det. Jeg har tre år tilbage af min kontrakt og jeg nyder min tilværelse i Dortmund. Før i går havde jeg ikke talt med min agent i en måned. Jeg tror, I har jeres svar der, siger Haaland. 

Det er først og fremmest Chelsea, som er blevet sat i forbindelse med et Haaland-skifte. Ifølge Sky Sport har klubben allerede fået afvist et bud på angriberen. Her tilbød Chelsea et højt millionbeløb samt en spiller i bytte. 

Efterfølgende er det blevet reporteret, at et skifte på svimlende 175 millioner pund – altså på den gode side af 1,5 milliarder kroner – kunne komme på tale. Det prisskilt er Haaland dog ikke vild med at få sat på sig selv. 

– Jeg går ikke rigtig op i det. Det er mange penge. For at være ærlig håber jeg, det er rygter, for det er rigtig mange penge for en person, siger Erling Braut Haaland.

Bliver Haaland i Dortmund en sæson til, kan han i sommeren 2022 erhverves for 70 millioner pund på grund af en klausul i sin kontrakt. Det svarer cirka til 611 millioner kroner.

Haaland målstatistik for Dortmund er næsten til at blive lige så ør i hovedet af som hans rygtede transfersum. I 59 kampe har nordmanden lavet 57 mål for Dortmund. 10 af dem faldt i sidste sæsons udgave af Champions League, hvor han blev topscorer med ti mål.






Melder ud om fremtiden efter nedrykning




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

De jagter Henrik Meister

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afslører dansk toptræners millionløn

Iran får grønt lys til VM

Kæmper om det samme trænerjob

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Benhård kritik af Danmark

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Manchester United afbryder forhandlingerne