Harry Kane var forberedt på dansk profils trick

Frederik Rønnow forsøgte lørdag at påvirke Harry Kane, da englænderen skulle tage et straffespark i opgøret mellem Bayern München og Union Berlin. Kane havde dog forberedt sig på mødet med den danske keeper.



Union Berlin skulle i lørdags på en svær opgave i Bundesligaen, da danskerklubben mødte Bayern München på udebane. 

Og det endte da også med en klar sejr til hjemmeholdet på Allianz Arena, hvor Bo Svenssons mandskab endte med at tabe 3-0. 

Allerede efter et kvarter kom Union Berlin bagud, da Bayern München fik tildelt et straffespark. Gæsternes danske målmand Frederik Rønnow forsøgte i situationen at lave et lille psykologisk spil med Harry Kane ved at pege til den ene side af målet, men den engelske superstjerne eksekverede alligevel sit straffespark på sikker vis ved at sparke i den side, som Rønnow havde peget på. 

Ifølge mediet Berliner Kurier havde Harry Kane inden kampen forberedt sig på duellen med Frederik Rønnow. 

– Jeg holdt mig bare til min normale rutine. Jeg havde allerede set i nogle videoklip, at han har en tendens til at gøre det (pege til den ene side, red.), lød det ifølge Berliner Kurier fra Harry Kane. 

Kort før pausen øgede Kingsley Coman til 2-0 for Bayern München og få minutter efter pausen lukkede Harry Kane opgøret, da den engelske landsholdskaptajn scorede til 3-0. 

Generelt har Frederik Rønnow dog en god statistik, når det kommer til straffespark. Danskeren reddede i september et straffespark fra RB Leipzigs Loïs Openda, mens han i sidste sæson snuppede hele straffespark, herunder et fra Luka Modric, da Union Berlin mødte Real Madrid i Champions League. 

Frederik Rønnow meddelte i øvrigt tirsdag, at han har valgt at stoppe på landsholdet. Det kan du læse mere om her





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

England – Kroatien

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Klar transfermelding

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Blæst bagover af 18-årig

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Argentina – Algeriet

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Portugal – DR Congo