Harry Kane var forberedt på dansk profils trick

Frederik Rønnow forsøgte lørdag at påvirke Harry Kane, da englænderen skulle tage et straffespark i opgøret mellem Bayern München og Union Berlin. Kane havde dog forberedt sig på mødet med den danske keeper.



Union Berlin skulle i lørdags på en svær opgave i Bundesligaen, da danskerklubben mødte Bayern München på udebane. 

Og det endte da også med en klar sejr til hjemmeholdet på Allianz Arena, hvor Bo Svenssons mandskab endte med at tabe 3-0. 

Allerede efter et kvarter kom Union Berlin bagud, da Bayern München fik tildelt et straffespark. Gæsternes danske målmand Frederik Rønnow forsøgte i situationen at lave et lille psykologisk spil med Harry Kane ved at pege til den ene side af målet, men den engelske superstjerne eksekverede alligevel sit straffespark på sikker vis ved at sparke i den side, som Rønnow havde peget på. 

Ifølge mediet Berliner Kurier havde Harry Kane inden kampen forberedt sig på duellen med Frederik Rønnow. 

– Jeg holdt mig bare til min normale rutine. Jeg havde allerede set i nogle videoklip, at han har en tendens til at gøre det (pege til den ene side, red.), lød det ifølge Berliner Kurier fra Harry Kane. 

Kort før pausen øgede Kingsley Coman til 2-0 for Bayern München og få minutter efter pausen lukkede Harry Kane opgøret, da den engelske landsholdskaptajn scorede til 3-0. 

Generelt har Frederik Rønnow dog en god statistik, når det kommer til straffespark. Danskeren reddede i september et straffespark fra RB Leipzigs Loïs Openda, mens han i sidste sæson snuppede hele straffespark, herunder et fra Luka Modric, da Union Berlin mødte Real Madrid i Champions League. 

Frederik Rønnow meddelte i øvrigt tirsdag, at han har valgt at stoppe på landsholdet. Det kan du læse mere om her







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Horsens kommer tættere på oprykning

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Delaney afslører dialog

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Tottenham jagter choktransfer

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’