Helt forvandlet under Bo Henriksen

Mainz lignede en nedrykker for to måneder siden - nu er mandskabet helt forvandlet under Bo Henriksens ledelse og kan mere end skimte overlevelse.



13. februar overtog Bo Henriksen tøjlerne i Mainz 05, og med det påtog han sig en enormt svær opgave om at forsøge at redde klubben i Bundesligaen.

På daværende tidspunkt havde Mainz blot vundet én ud af 21 ligakampe i Bundesligaen, og klubben lå næstsidst – á point med Darmstadt på sidstepladsen og med fire point op til FC Köln, som var tredjesidst.

Nu er der gået lige over to måneder, og én ting står klart: Mainz har været som forvandlet under Bo Henriksen.

Ja, det er blevet til et nederlag på hele 1-8 til FC Bayern München, men derudover har Mainz hentet imponerende 14 point i otte kampe. Alene i de seneste fire kampe er det blevet 10 point. 

Det giver Bo Henriksen et pointsnit på imponerende 1,75 i Mainz.

Til sammenligning havde hans forgænger, Jan Siewert, et pointsnit på 0,75 i 12 kampe, mens Bo Svensson, der startede sæsonen som Mainz’ cheftræner, havde et pointsnit på 0,33 i ni kampe i denne sæson.

Faktisk har den danske træners start i Mainz været så god, at klubben har hentet sjetteflest point i Bundesligaen i den periode. Blandt andet har Henriksens mandskab hentet ét point mere end Bayern München.

– Dét er meget vigtigt
Tager man et kig i de dybereliggende tal bag Mainz’ optur, som Tipsbladet har fået takket være Opta, har Bundesliga-klubben også været et andet hold under Bo Henriksen end hans forgængere.

Ikke mindst er deres expected goals pr. kamp steget markant fra omkring ét til 1,8, mens Mainz også kommer til flere chancer.

Til gengæld tillader holdet også langt flere chancer og har mindre boldbesiddelse. Der er med andre ord svært at påpege præcis, hvad der er lykkedes så godt.  

Måske er den vigtigste årsag til opturen den følelse, Bo Henriksen selv italesatte efter deres sejr over Hoffenheim i den forgangne weekend.

– Vi har følelsen af, at vi kan slå alle. Det er meget vigtigt for os, lød det over for Kicker.

Overlever Mainz så nu?
Der resterer stadig fem kampe af sæsonen for Bo Henriksen og Mainz, og selvom de har gang i en god stime, er klubben ikke sikret overlevelse.

Det ser dog meget bedre ud, end da danskeren overtog for to måneder siden.

Dengang var Mainz nummer 17 og fire point efter FC Köln på 16. pladsen. Nu er Mainz nummer 16 med fire point ned til FC Köln og kun ét point op til 15. pladsen, der garanterer overlevelse.

Opta giver Mainz næsten lige store chancer for at ende som nummer 15 eller 16 med henholdsvis 27,6 og 28,7 procent.

Skulle Mainz ende som nummer 16, er mandskabet dog ikke sikre på nedrykning. I så fald skal de møde et mandskab fra 2. Bundesliga i et playoff om en plads i Tysklands bedste række. 

Her kan du se, hvor store chancer Opta giver de forskellige hold i tabellen.

Foto: Opta

 





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Tæt på utrolig kamprekord



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Hylder Manchester United-stjerne

Brøndby IF – Randers FC



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Han kan blive den næste store profil!

AGF og OB var enige om at spille søndag

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

FC Nordsjælland – Sønderjyske

FC Midtjylland – FC København

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Fælder bekymrende dom efter chok

Brian Riemer på plads til topkamp