13. februar overtog Bo Henriksen tøjlerne i Mainz 05, og med det påtog han sig en enormt svær opgave om at forsøge at redde klubben i Bundesligaen.
På daværende tidspunkt havde Mainz blot vundet én ud af 21 ligakampe i Bundesligaen, og klubben lå næstsidst – á point med Darmstadt på sidstepladsen og med fire point op til FC Köln, som var tredjesidst.
Nu er der gået lige over to måneder, og én ting står klart: Mainz har været som forvandlet under Bo Henriksen.
Ja, det er blevet til et nederlag på hele 1-8 til FC Bayern München, men derudover har Mainz hentet imponerende 14 point i otte kampe. Alene i de seneste fire kampe er det blevet 10 point.
Det giver Bo Henriksen et pointsnit på imponerende 1,75 i Mainz.
Til sammenligning havde hans forgænger, Jan Siewert, et pointsnit på 0,75 i 12 kampe, mens Bo Svensson, der startede sæsonen som Mainz’ cheftræner, havde et pointsnit på 0,33 i ni kampe i denne sæson.
Faktisk har den danske træners start i Mainz været så god, at klubben har hentet sjetteflest point i Bundesligaen i den periode. Blandt andet har Henriksens mandskab hentet ét point mere end Bayern München.
– Dét er meget vigtigt
Tager man et kig i de dybereliggende tal bag Mainz’ optur, som Tipsbladet har fået takket være Opta, har Bundesliga-klubben også været et andet hold under Bo Henriksen end hans forgængere.
Ikke mindst er deres expected goals pr. kamp steget markant fra omkring ét til 1,8, mens Mainz også kommer til flere chancer.
Til gengæld tillader holdet også langt flere chancer og har mindre boldbesiddelse. Der er med andre ord svært at påpege præcis, hvad der er lykkedes så godt.
Måske er den vigtigste årsag til opturen den følelse, Bo Henriksen selv italesatte efter deres sejr over Hoffenheim i den forgangne weekend.
– Vi har følelsen af, at vi kan slå alle. Det er meget vigtigt for os, lød det over for Kicker.
Overlever Mainz så nu?
Der resterer stadig fem kampe af sæsonen for Bo Henriksen og Mainz, og selvom de har gang i en god stime, er klubben ikke sikret overlevelse.
Det ser dog meget bedre ud, end da danskeren overtog for to måneder siden.
Dengang var Mainz nummer 17 og fire point efter FC Köln på 16. pladsen. Nu er Mainz nummer 16 med fire point ned til FC Köln og kun ét point op til 15. pladsen, der garanterer overlevelse.
Opta giver Mainz næsten lige store chancer for at ende som nummer 15 eller 16 med henholdsvis 27,6 og 28,7 procent.
Skulle Mainz ende som nummer 16, er mandskabet dog ikke sikre på nedrykning. I så fald skal de møde et mandskab fra 2. Bundesliga i et playoff om en plads i Tysklands bedste række.
Her kan du se, hvor store chancer Opta giver de forskellige hold i tabellen.
Randers FC og OB spiller uafgjort
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
NYHEDER
Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
NYHEDER
Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
MEDIE
Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
EKSKLUSIVT
Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
LIGE NU
Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen
MEDIE
FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
AGF på rov i Hobro IK
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
NYHEDER
Vender hjem til AaB
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
EKSKLUSIVT
Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”