Helt ude i kulden: Åben for Superliga-comeback

Bare to kampe i 2. Bundesliga er det blevet til for Andreas Poulsen, der overvejer, om der venter ham et klubskifte forude.



Det var meningen, at Andreas Poulsen skulle tage et skridt ned til 2. Bundesliga og så til gengæld få mere spilletid, end han havde udsigt til. Det er bare ikke sket, så nu fortæller backen til bold.dk, at han kraftigt overvejer fremtiden.

Poulsen, der har en fortid i FC Midtjylland og på det danske U21-landshold, skiftede i sommer fra Borussia Mönchengladbach til FC Ingolstadt, men det har kun kastet to ligakampe af sig i denne halvsæson.

Danskeren har også kun fået én førsteholdskamp i sin tid i Gladbach, hvilket var et pokalopgør i 2018, så han er havnet i en blindgyde. Vejen ud går måske via et klubskifte.

– Nu kan jeg selvfølgelig godt mærke, at der skal til at ske noget, så jeg får en masse spilletid snart. Jeg overvejer meget, hvad der skal ske nu, siger Andreas Poulsen til bold.dk.

– Jeg har egentlig alle muligheder åbne. Om det er Danmark eller om det skal være noget andet, det ved jeg ikke. Det må vi se på, når jeg har truffet en beslutning om, hvad der skal ske her om to-tre uger.

Den nu 22-årige Poulsen var et stort talent, da han brød igennem i FC Midtjylland, hvorfor Gladbach købte ham allerede som 18-årig. De første to år fik han kun førnævnte pokalkamp for førsteholdet, og i januar 2020 blev han udlejet til Austria Wien.

Andreas Poulsen har kontrakt med Borussia Mönchengladbach til sommeren 2023.





LIVE

TransferLIVE: Nu er det officielt

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Fatter intet af Brøndby-bombe

Overraskende skifte lurer

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Næste sæson skal vi i Europa

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Historisk finale! Han er verdens bedste

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Han vender hjem til FC København

De vil gerne have Jens Jønsson

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stopper karrieren

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’