Helt ude i kulden: Åben for Superliga-comeback

Bare to kampe i 2. Bundesliga er det blevet til for Andreas Poulsen, der overvejer, om der venter ham et klubskifte forude.



Det var meningen, at Andreas Poulsen skulle tage et skridt ned til 2. Bundesliga og så til gengæld få mere spilletid, end han havde udsigt til. Det er bare ikke sket, så nu fortæller backen til bold.dk, at han kraftigt overvejer fremtiden.

Poulsen, der har en fortid i FC Midtjylland og på det danske U21-landshold, skiftede i sommer fra Borussia Mönchengladbach til FC Ingolstadt, men det har kun kastet to ligakampe af sig i denne halvsæson.

Danskeren har også kun fået én førsteholdskamp i sin tid i Gladbach, hvilket var et pokalopgør i 2018, så han er havnet i en blindgyde. Vejen ud går måske via et klubskifte.

– Nu kan jeg selvfølgelig godt mærke, at der skal til at ske noget, så jeg får en masse spilletid snart. Jeg overvejer meget, hvad der skal ske nu, siger Andreas Poulsen til bold.dk.

– Jeg har egentlig alle muligheder åbne. Om det er Danmark eller om det skal være noget andet, det ved jeg ikke. Det må vi se på, når jeg har truffet en beslutning om, hvad der skal ske her om to-tre uger.

Den nu 22-årige Poulsen var et stort talent, da han brød igennem i FC Midtjylland, hvorfor Gladbach købte ham allerede som 18-årig. De første to år fik han kun førnævnte pokalkamp for førsteholdet, og i januar 2020 blev han udlejet til Austria Wien.

Andreas Poulsen har kontrakt med Borussia Mönchengladbach til sommeren 2023.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

AGF køber ham

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Østrig – Jordan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

– Jeg er dum

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Iran – New Zealand

Vil hente tysk landsholdsstjerne