Helt ude i kulden: Åben for Superliga-comeback

Bare to kampe i 2. Bundesliga er det blevet til for Andreas Poulsen, der overvejer, om der venter ham et klubskifte forude.



Det var meningen, at Andreas Poulsen skulle tage et skridt ned til 2. Bundesliga og så til gengæld få mere spilletid, end han havde udsigt til. Det er bare ikke sket, så nu fortæller backen til bold.dk, at han kraftigt overvejer fremtiden.

Poulsen, der har en fortid i FC Midtjylland og på det danske U21-landshold, skiftede i sommer fra Borussia Mönchengladbach til FC Ingolstadt, men det har kun kastet to ligakampe af sig i denne halvsæson.

Danskeren har også kun fået én førsteholdskamp i sin tid i Gladbach, hvilket var et pokalopgør i 2018, så han er havnet i en blindgyde. Vejen ud går måske via et klubskifte.

– Nu kan jeg selvfølgelig godt mærke, at der skal til at ske noget, så jeg får en masse spilletid snart. Jeg overvejer meget, hvad der skal ske nu, siger Andreas Poulsen til bold.dk.

– Jeg har egentlig alle muligheder åbne. Om det er Danmark eller om det skal være noget andet, det ved jeg ikke. Det må vi se på, når jeg har truffet en beslutning om, hvad der skal ske her om to-tre uger.

Den nu 22-årige Poulsen var et stort talent, da han brød igennem i FC Midtjylland, hvorfor Gladbach købte ham allerede som 18-årig. De første to år fik han kun førnævnte pokalkamp for førsteholdet, og i januar 2020 blev han udlejet til Austria Wien.

Andreas Poulsen har kontrakt med Borussia Mönchengladbach til sommeren 2023.





LIVE

VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Zanka ville spille gratis for FC København

Viaplay med stor AGF-nyhed

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-spiller åben for transfer

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Her er AGF’s Champions League-modstander

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Mexico – Sydkorea

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops