Hvis man som FC København-tilhænger havde en glødende tro på, at Robert Skov vendte retur til hovedstadsklubben til denne sæson, så er man onsdag blevet slemt skuffet.
Danskeren med det gyldne venstreben er nemlig blevet præsenteret i en ny klub, og det er ikke hos de danske bronzevindere.
Til gengæld er det Bundesligaklubben Union Berlin, som har hentet Robert Skov, der kommer til på en fri transfer, efter hans kontrakt med Hoffenheim udløb tidligere på sommeren.
Det har klubben meldt ud onsdag formiddag.
Dermed løber klubbens danske cheftræner Bo Svensson med Robert Skov, der efterhånden kender tysk fodbold særdeles godt.
– Jeg kender Union rigtig godt fra de sidste par år i Bundesligaen. Jeg har også hørt en masse gode ting om klubben og folket, og jeg er glad for at være en del af det nu. Vi har en lang sæson foran os, og jeg vil gerne yde mit bidrag. Jeg ser frem til det, slår Robert Skov fast.
Også klubbens sportsdirektør Horst Heldt er begejstret for tilføjelsen:
– Robert er en interessant og fleksibel spiller. Hans fordel er, at han allerede kender ligaen godt og derfor helt sikkert kan hjælpe os hurtigt. Vi er glade for, at han nu er en del af holdet, siger han og fremhæver Skovs tekniske evner.
Robert Skov fik sit helt store gennembrud, da han smadrede topscorerrekorden i FC København, hvilket sikrede ham et kæmpeskifte til TSG Hoffenheim for fem år siden. Han nåede at spille 126 kampe for Hoffenheim.
Nu skal han finde melodien i Union Berlin, der sluttede på 15. pladsen i sidste sæson. I denne er der dog mere at smile over, for man har hentet en sejr og en uafgjort i sæsonens første to ligakampe.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Randers FC – OB
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen