Den iltre tyske målmand Diant Ramaj er i Danmark især kendt for sit halve år i FC København, hvor han vogtede buret for københavnerne. I den bredere offentlighed huskes han nok især for derbyet i mesterskabsspillet mod Brøndby, hvor han nikkede Thomas Mikkelsen en skalle.
Det halve år i Danmark, som kastede to guldmedaljer af sig til tyskerens pokalskab, blev dog foreløbigt også hans eneste ophold herhjemme. I sommeren 2025 skiftede han tilbage til moderklubben Borussia Dortmund. Her var han ikke tiltænkt en reel duel med Gregor Kobel om spilletiden og blev derfor sendt videre på leje til 1. FC Heidenheim.
Ifølge det tyske medie Sport Bild er Heidenheim allerede begyndt at planlægge for en mulig retur til 2. Bundesliga efter tre sæsoner i Bundesligaen og et europæisk eventyr i Conference League.
Ifølge mediet skal spillerne i kernen af truppen gå 50 procent ned i løn i tilfælde af nedrykning. I øjeblikket ligger Heidenheim sidst i tabellen med ti point op til 16.-pladsen, der giver adgang til playoff mod nummer tre fra 2. Bundesliga om en plads i næste sæsons Bundesliga.
Diant Ramaj er som tidligere beskrevet ejet af Borussia Dortmund, og derfor virker det også sandsynligt, at han vender tilbage dertil, hvis Heidenheim rykker ned.
Den tidligere FC København-keeper har i denne sæson spillet 25 kampe i Bundesligaen, men han har endnu ikke holdt buret rent i ligaen. Til gengæld står han noteret for ét clean sheet i DFB-Pokalen.
LIVE
LIVE: Dansker præsenteret i Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Pariserpoint i Manchester
Her kan du se Galatasaray mod FC Barcelona
‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter
EKSPERT
‘De har Superligaens dårligste målmænd’
Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.
TOPNYHED
Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 10. runde
TOPNYHED
Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt
Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel
TOPNYHED
Parken bekræfter: FC København kan blive solgt
MEDIE
Denne klub bejler til Thomas Frank
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview
NYHEDER
Medier: Afsøger mulighed for at sælge FCK
Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes
Her kan du se Arsenal mod Lille
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien
Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen
I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’
BIZART
Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’
FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’
EKSKLUSIVT
FCK-aktien højest i 17 år: ‘Ikke et sikkert tegn’
NYHEDER
– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?
‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’
– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!
EKSKLUSIVT
‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’
TOPNYHED
Skrev kontrakt med Lyngby: Havde ikke andet valg
Vilde tal fra topkamp: ‘Ikke dét, jeg betaler for’
TOPNYHED
Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket